Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BOMBE LJUBEZNI (725 bralcev)
Torek, 10. 1. 2012
Božidar K.



OFF NAPOVEDNIK

Eden izmed pokazateljev nadzora, ki ga omogoča tehnologija, je bil najbrž lanski škandal v Nemčiji, ko je bilo ugotovljeno, da državni preiskovalci uporabljajo tako imenovani spyware, programsko opremo, ki omogoča vohunjenje po računalnikih za nadzor nad osumljenci. Da pa takšna paradigma deluje v obe smeri, je pokazala nedavno objavljena zgodba v nemškem tedniku Der Spiegel.

Neki nemški varnostni uradnik naj bi na računalnik svoje hčerke namestil trojanca, program, s katerim je želel nadzirati hčerkine korake na internetu. Vse je potekalo lepo in prav, dokler ni eden izmed dekličinih prijateljev našel nameščen spyware. Mladenič je očitno obvladal hekerske prijeme, saj je nato iz maščevanja vdrl v računalnik prijateljičinega očeta, kjer je našel arhiv elektronskih pisem, povezanih z varnostjo. Kasneje se je izkazalo, da je ta elektronska pošta vsebovala informacije, potrebne za to, da so hekerji vdrli v omrežje nemške federalne policije.

Vendar se ni končalo tukaj. Hekerji so prišli tudi do strežnikov programa Patras, ki beleži podatke o lokacijah osumljencev, ki jih zbira skozi mobilne telefone in GPS naprave. Zaradi vdora v sistem je bila vlada na koncu prisiljena odklopiti celoten program in vse njegove strežnike.

Ta zgodba lahko služi kot opozorilo vsem staršem. Medtem ko oni nadzirajo otroke, le-ti nadzirajo njih.

Vi pa berete nenadzorovan OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Venezuelski predsednik Hugo Chavez je v ponedeljek sprejel iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, ki je na turneji po Latinski Ameriki. Chavez je Ahmadinedžadu zagotovil nadaljnjo solidarnost in zatrdil, da bosta oba predsednika še naprej sodelovala, da bi, kot se je izrazil, ustavila imperializem, ki bi rad nadziral planet. Ahmadinedžad pa je dejal, da sta tako Iran kot Venezuela na skupni poti boja proti egoizmu in aroganci imperializma. Chavez je sicer Združenim državam Amerike in njihovim evropskim zaveznicam očital, da demonizirajo Iran z lažnimi navedbami o njegovem jedrskem programu, in te navedbe primerjal z nepravilnimi domnevami o orožju za množično uničenje, ki naj bi ga posedoval Irak, in ki so bile izgovor za napad na to državo. Ahmadinedžad je sicer izjavil, da če bi Iran in Venezuela izdelovala kakšno bombo, potem bi bila to bomba ljubezni. Iranski predsednik bo v okviru petdnevne turneje obiskal še Nikaragvo, Kubo in Ekvador.

Kitajski zunanjetrgovinski presežek se je lani skrčil. Rast izvoza in uvoza se je močno upočasnila, tako zaradi domačih ukrepov kot tudi zaradi težav v svetovnem gospodarstvu, kar je vplivalo na manjšo porabo. Kitajska je po podatkih kitajskega urada za carino v letu 2011 zabeležila 155 milijard dolarjev zunanjetrgovinskega presežka, potem ko je ta leta 2010 znašal 181 milijard dolarjev. Visoki predstavnik kitajske vlade je minuli mesec ocenil, da bi se lahko rast kitajskega gospodarstva letos upočasnila na 8,5 odstotka, kar bi bila najnižja rast bruto domačega proizvoda od leta 2001, ko se je obseg kitajskega gospodarstva povečal za 8,3 odstotka. Danes objavljeni uradni podatki tako jasno kažejo, da se rast kitajskega gospodarstva upočasnjuje.

Jemenska prehodna vlada je sprejela zakon, ki bo zagotovil imuniteto spornemu predsedniku Aliju Abdulahu Salehu in članom njegovega režima pred sodnim pregonom za vse, kar so storili med 33-letno vladavino. Odločitev prehodne vlade je bila presenetljiva, saj naj bi novembra sklenjen dogovor s Salehom o prenosu oblasti zagotavljal imuniteto le njemu in njegovi družini in zgolj glede odgovornosti za nasilje nad protestniki. Prehodna vlada je sporni zakon sprejela kljub množičnim protestom na ulicah, v okviru katerih so protestniki zahtevali, da se Saleha zaradi krvavega zatiranja 11-mesečnih protestov v državi postavi pred sodišče. Dogovor je bil sicer dosežen ob posredovanju sosednjih držav pa tudi Združenih držav Amerike, Evropske unije in Združenih narodov. V skladu s tem dogovorom naj bi Saleh v zameno za imuniteto pred sodnim pregonom predal oblast svojemu namestniku Abedu Rabu Mansurju Hadiju 21. februarja, ko bodo izvedli formalne predsedniške volitve s Hadijem kot edinim kandidatom. Ta bo nato kot začasni predsednik Jemen vodil prihodnji dve leti.

Sirski predsednik Bašar al Asad je v nagovoru na univerzi v Damasku napovedal, da ne namerava odstopiti s položaja. Kot pravi, ima še vedno močno podporo ljudstva, za deset mesecev prelivanja krvi v državi pa je obtožil tuje sile, ki skušajo destabilizirati Sirijo. Napovedal je tudi, da bodo v državi marca izvedli referendum o novi ustavi. Nadomestila naj bi sedanjo, ki med drugim zagotavlja glavno vlogo njegovi stranki Baas. Temu referendumu naj bi sledile še splošne volitve, ki bi jih lahko izvedli maja.

Izraelcem in Palestincem na včerajšnjem srečanju v glavnem mestu Jordanije, Amanu, drugem v zadnjem tednu dni, ni uspelo zbližati stališč. Izraelski režim vztraja pri gradnji novih nezakonitih naselbin za judovske priseljence na okupiranem palestinskem ozemlju in pri neposrednih pogajanjih brez predpogojev, medtem ko palestinska stran za začetek pogajanj vztraja pri moratoriju na gradnjo teh naselbin. Predstavnik jordanskega zunanjega ministrstva Mohamad Kajed je pogovore med glavnim palestinskim pogajalcem Saebom Erekatom in izraelskim odposlancem Jicakom Molčom označil za iskrene in napovedal, da se bodo nadaljevali. Izraelski skrajno desni zunanji minister Avigdor Lieberman je sicer dejal, da Palestinci niso zainteresirani za pogajanja in da je njihov cilj zvrniti krivdo za neuspeh pogovorov na Izraelce. 26. januarja se sicer izteče rok, do katerega naj bi strani predložili svoje predloge o ključnih vprašanjih meje in varnosti. Palestinci so že napovedali, da bodo v primeru, da do izteka roka ne bo dogovora glede ključnih vprašanj, spremenili taktiko.

Izrael je sicer leta 2011 začel graditi 1850 novih stanovanjskih enot na okupiranem Zahodnem bregu, so sporočili iz izraelske organizacije Peace Now, ki spremlja sporno gradnjo. To je 19 odstotkov več kot v letu 2010. Izraelsko ministrstvo za gradnjo je ob tem lani izdalo dovoljenja za še 1577 stanovanj na Zahodnem bregu, ki pa jih še niso začeli graditi. V te številke ni vključen okupirani Vzhodni Jeruzalem, kjer so v letu 2011 zabeležili največjo rast odobrenih izključno judovskih gradbenih načrtov v desetletju. Po podatkih organizacije Peace Now so namreč na različnih ravneh odobrili gradnjo okoli 6350 domov v judovskih četrtih v Vzhodnem Jeruzalemu. Izrael sicer vzhodni del Jeruzalema, ki ga Palestinci smatrajo za glavno mesto svoje države, razume kot del svoje združene prestolnice. Zasedel ga je med šestdnevno vojno leta 1967 in ga nato priključil zahodnemu delu mesta, česar ni mednarodna skupnost nikoli priznala.

Izvršni odbor Demokratične stranke upokojencev Slovenije je na današnji seji sklenil, da bo stranka podprla predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića za mandatarja za sestavo vlade. Po včerajšnji odločitvi Državljanske liste Gregorja Viranta, da Jankovića ne bodo podprli in da z njim prav tako ne bodo šli v koalicijo, postaja Jankovićeva potrditev vse manj verjetna. Jankoviću so podporo poleg njegove Pozitivne Slovenije in DeSUSa izrekli tudi poslanci Socialnih demokratov. V Slovenski demokratski stranki, Slovenski ljudski stranki, Novi Sloveniji in Listi Virant pa so mu podporo odrekli. Tudi manjšinska poslanca naj ga ne bi podprla, če ne bo imel zagotovljene večine, saj ne želita prevzeti odgovornosti za potrditev njegovega mandatarstva. Janković ima tako zagotovljenih le 44 glasov, kar je premalo za njegovo potrditev. Glasovanje je sicer tajno, zato bi Janković v sredo lahko dobil potrebnih 46 glasov, a vseeno obstaja možnost, da bi lahko sestavil zgolj manjšinsko vlado, zato se pojavljajo ugibanja, da utegne od kandidature odstopiti.

Do odločitve Liste Virant so kritični poslanci Socialnih demokratov. Poslanec Srečko Meh pravi, da je ta odločitev slaba, in ocenjuje, da to lahko predolgo zavleče postopek sestavljanja vlade. Potrdil je tudi, da so se poslanci Socialnih demokratov na poti na kolegij stranke mimogrede srečali z Zoranom Jankovićem, ki je po ocenah Meha razočaran. Minister za kmetijstvo, ki opravlja tekoče posle, Dejan Židan, zagotavlja, da ima Janković njegovo podporo. Židan je sicer nedavno dejal, da bo njegova odločitev glede Jankovića taka kot odločitev predsednika stranke Pahorja. Do Liste Virant je bil oster tudi Dušan Kumer, ki ga odločitev Virantovih ni presenetila, označil pa jo je za politično prešuštvo. Virantovi poslanci sicer zatrjujejo, da so glede odločitve enotni, tudi Ivan Vogrin je zatrdil, da so govorice o njegovem prestopu v drugo stranko le špekulacije in da bo v sredo sledil sklepu sveta Liste Virant in ne bo podprl Zorana Jankovića za mandatarja.

Društvo Ekologi brez meja bo 24. marca letos drugič organiziralo vsedržavno akcijo Očistimo Slovenijo, ki bo letos potekala v okviru akcije Očistimo svet oziroma World Cleanup - vrste enodnevnih čistilnih akcij po vsem svetu. Akcijo je društvo predstavilo na novinarski konferenci, kjer so med drugim govorili tudi o položaju na področju divjega odlaganja odpadkov in registriranju divjih odlagališč ter sami prijavi, čiščenju in logistiki na dan akcije. Več o akciji nam je povedala vodja komuniciranja pri projektu Polonca Štritof:



Komentarji
komentiraj >>