Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zategnjeni infoblok (926 bralcev)
Ponedeljek, 13. 2. 2012
univerza



Po Sloveniji so se 10. in 11. februarja na vseh visokošolskih in srednješolskih zavodih odvijali informativni dnevi. Presenetljiva novost za bodoče bruce in fazane je to, da bodo slednji imeli na voljo manj vpisnih mest ter celo manj študijskih in srednješolskih programov, kot so jih imeli na izbiro njihovi starejši kolegi v prejšnjih letih. Krčenje programov in vpisnih mest je namreč posledica zmanjšanja generacije, v veliki meri pa je to tudi posledica zategovanja pasu, ki nam ga vsiljuje Evropska unija.

Zlasti zaskrbljujoče je, da so se za zmanjšanje vpisnih mest odločili visokošolski zavodi sami, saj jih očitno zelo skrbi zategovanje državne malhe, s katerim bodo zmanjšali priliv državnega denarja glede na število vpisanih študentov. Da pa se lahko študenti, bodoči in sedanji, počutimo se slabše, nam grozi uvedba šolnin na drugi bolonjski stopnji. V trenutnem obdobju varčevanja bi tako parlament lahko najprej zategnil pas pri sebi in namesto pravih rož nabavil umetne. Prihranek bi lahko namenili tudi za brezplačno drugo bolonjsko stopnjo.

Nič kaj pa ne zateguje pasu Politehnični inštitut v Leiri, ki bo v duhu praznovanja 25. obletnice Erasmusa uprizoril prvi Erasmus filmski festival. Slednji se bo odvijal meseca maja na eni najbolj zaželenih Erasmus destinacij, na Portugalskem. Za sodelujoče so obljubljene bogate nagrade v obliki sodelovanja na dveh filmskih festivalih na Poljskem in Portugalskem. Festival tako ponuja nove možnosti za potovanje in žur ter seveda razkazovanje talenta. Na žalost pa je na voljo zelo malo časa za razmislek o sodelovanju, to je le do konca naslednjega meseca.

Nasprotno pa ima veliko časa za razmišljanje rektor ljubljanske univerze Stane Pejovnik. Po najnovejših objavljenih mednarodnih lestvicah, ki rangirajo svetovne univerze, rektorja skrbi najelitnejša šanghajska lestvica. Sodeč po tej lestvici ljubljanjski univerzi namreč manjka še veliko izboljšav, da se bo dvignila iz globin med 400. in 500. mestom. Med drugim mora povečati svojo mednarodno vpetost, ki jo je nedvomno močno zmanjšal nedavni odvzem državnih štipendij študentom iz tujine. Če želi ljubljanska univerza izboljšati svoj položaj na lestvici in se približati elitam, se lahko za začetek tujim študentom vrne njihove štipendije. Naj ne bodo tudi tuji študenti žrtve zategovanja pasu naše vlade.

Rezultate dobrega in predvsem ustvarjalnega razmišljanja pa so v četrtek na televizijskem programu Slovenija 2 s filmom Triada - noč akademij pokazale tri umetniške akademije: AGRFT, Akademija za glasbo in Akademija za likovno umetnost. S filmom so študenti sami pokazali, kakšen je njihov študij, gledalce pa so popeljali tudi v sam proces ustvarjanja umetniškega dela. Tako so pokazali, da je ˝do it yourself˝ najboljši način, kako zmanjševati potrebne stroške za izvedbo zastavljenih ciljev.

Kreativnost pa so pokazali tudi študenti šole za trgovino Univerze v Kairu. Za potrebe prikaza svojih umetniških veščin in počastitev lanskoletne ljudske revolucije so namreč priredili Festival barv. V okviru dogajanja naj bi se odvijala poslikava tal, namero pa jim je preprečil dež, ki je nekatere študente navdušil za metanje barv drug v drugega namesto na tla. Fakulteta je zaradi sramotnega in nič kaj zategnjenega dogodka že zahtevala kazni za študentski svet, ki je festival organiziral. Zategnjeni pa zagotovo niso bili vsi mimoidoči, za katere je bil dogodek verjetno zelo zabaven.

Nič kaj zabavno pa se študentskim društvom Fakultete za družbene vede ne zdi razmišljanje Komisije za dodiplomski študij s prejšnjega ponedeljka. Prej omenjena komisija je senatu Fakultete za družbene vede posredovala idejo o spremembi pravilnika o napredovanju študentov v naslednji letnik. Ta ideja je vključevala za študente nesprejemljiv sklep o ukinitvi možnosti prenosa dveh izpitov v višji letnik. Študenti so se organizirali in v obrambo zbrali 600 podpisov, s katerimi so podprli svojo zahtevo za ohranitev statusa quo, to je, da jim bo še vedno omogočen prenos dveh neopravljenih izpitov v višji letnik. Z zbranimi podpisi jim je uspelo prepričati senat, da so sporni omejujoči in preveč zategnjeni predlog umaknili z dnevnega reda seje.

O dogajanju smo se pogovarjali s pobudnikom peticije Klemnom Balancem, ki nam je najprej povedal zakaj je do spornega predloga prišlo in zakaj so bili študentje proti:


Klemna smo povprašali tudi o tem, ali so pobudniki peticije pričakovali, da jih bo senat tudi dejansko upošteval:

Za mnenje smo povprašali tudi študenta senatorja Domna Kosa, ki nam je več povedal tudi o samem odzivu Senata Fakultete za družbene vede o predlogu in peticiji:


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Na valentinovo se bo v Cankarjevem domu zgodilo soočenje Šola in multikulturnost: priložnost ali izziv. Svoje poglede bosta predstavila dva nekdanja ministra za visoko šolstvo oziroma izobraževanje: Francoz Luc Ferry in nekdanja slovenska ministrica za visoko šolstvo Lucija Čok. Poskrbljeno bo za prevod v slovenščino. Več informacij je dostopnih na spletni strani oddelka za romanske jezike in književnosti.

Vsi kulturni študenti lahko v okviru Tednov kulture Študentske organizacije univerze v Ljubljani trinajstega tega meseca s Potopisi v Celici ob 19.30 odpotujete na različne konce sveta. Štirinajstega se ob 16. uri lahko sprehodite med fotografijami Jožeta Suhadolnika v Galeriji Jakopič, dva dni kasneje pa se lahko z mislimi odpravite na Filipine na predavanju v Celici ob sedmi uri zvečer.

Za vse, ki imate dovolj sedenja za knjigami, pa Športna zveza Univerze v Ljubljani v četrtek, 16. februarja, organizira Univerzitetno prvenstvo v namiznem tenisu. Več informacij in prijave zbirajo na spletnem naslovu: www.unisport.si.

Zategnjeni infoblok je spisala vajenka Lucy.

 



Komentarji
komentiraj >>