Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
TOREK, 3. 2. 2004 (3445 bralcev)
Torek, 3. 2. 2004
evi



OFF NAPOVEDNIK

Začnimo današnji Off program z načrti makaronarskih političnih liderjev o povečevanju turističnih atrakcij v »Bella Italia«. Nekateri člani vladajoče desničarske koalicije bi v skalo blizu mesteca Pesaro ob Jadranskem morju vklesali profil Benita Mussolinija.

Duce se je v 30-ih letih prejšnjega stoletja med drugim trudil tudi ponovno pridobiti tako imenovana italijanska iredentistična ozemlja ob koščku Jadrana, ki ne sodijo pod taktirko republike Italije. Pokojni Benito bi se gotovo razveselil svoje kamnite face, zazrte v širne planjave morja, ki pripada italijanskemu imperiju.

Finijevi desničarji na ogorčenje levičarskih parlamentarnih kolegov nad novim turističnim projektom odgovarjajo, da nikakor ne gre za poveličevanje fašističnega voditelja, temveč za obuditev dela italijanske zgodovine. »S kamnitim profilom velikega italijanskega voditelja bi radi pritegnili turiste,« pojasnjuje članica Nacionalne zaveze, stranke, ki je izšla iz neofašističnega italijanskega nacionalnega gibanja.

Informativni Off program Radia Študent pljuva v obraz Benita Mussolinija in sodobnim politikom njegovega kova.

OFF PROGRAM

Ura v ljubljanskem Centru Evropa nezmotljivo odšteva minute do dokončnega pogreznjenja Slovenije v drek Evropske unije, že dobro razvite bakterije znotraj nje pa se že pripravljajo na protiofenzivo. Po napovedi Švedske, da bo delavcem iz držav novink omejila dostop do svojega trga delovne sile, se je za podoben korak odločila tudi Velika Britanija. Ta bo v imenu zaščite svojega socialnega sistema, ki ga je pred 20-imi dodobra osiromašila železna Maggie, zaprla britanski delovni trg. Uvedla bo strožje in številčnejše pogoje za pridobitev stalnega prebivališča, delovnega mesta in socialne podpore. Ti bodo veljali le za prebivalce držav, ki se bodo s prvim majem priključile Uniji, ne pa tudi za sedanje članice evropske skupnosti držav.

Daljni državi z Orienta, Kitajska in Tajvan, ki med seboj ne komunicirata že od leta 1966, naj bi začeli sklop pogajanj o zmanjševanju napetosti med državama. Pobudnik pobotnice, tajvanski predsednik, je kitajskemu kolegu predlagal oblikovanje demilitarizirane tamponske cone v tajvanski ožini, ki bi služila vzpostavitvi političnih vezi. V svoji pobudi, ki jo je Tajvanec vključil v svojo predvolilno kampanjo, je predsednik zapisal tudi, naj se obe strani odpovesta uporabi vojaških sredstev za reševanje tajvansko-kitajskega problema. Peking na pobudo iz Taipeja še ni odgovoril, a vprašanje je, koliko se mu bo zdelo smiselno pogovarjati se s samooklicano državo, ki je po prepričanju pekinških voditeljev le ena izmed kitajskih provinc.

Nenadoma se je nad ločevanjem izraelske in palestinske države navdušil mesar Ariel Šaron. Njegov najožji svetovalec Ehud Olmert je v javnost vrgel informacijo, da bo Izrael junija letos začel izvajati enostranski ločitveni proces od Palestincev. Šaron je že sinoči dvignil veliko prahu znotraj desničarske koalicije, ko je napovedal izselitev vseh judov z območja Gaze. Izraelski minister za infrastrukturo iz desno orientirane Nacionalne verske stranke je zagrozil z odhodom stranke iz vlade, če bo Šaron uresničil svoj ločitveni načrt. Krovna organizacija judovskih naseljencev na območju Gaze pa je napovedala, da bo storila vse za padec Šaronove vlade, takoj ko se bo moral izseliti prvi judovski prebivalec teritorija v Gazi.

Na pravičniškem ozemlju haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Juge se bo čez pol ure začel proces proti Momčilu Krajišniku. Če vam ime grešnika ne pove ničesar, naj vas spomnimo, da gre za nekdanjega tesnega sodelavca Radovana Karadžiča. Opravljal je tudi funkcijo predsednika parlamenta Republike srbske. Obtožen je genocida, zločinov proti človečnosti ter vojnih zločinov v obdobju od 1. julija 1991 do 31. decembra 1992 med vojno v Bosni in Hercegovini.
Sredi lepot Brda pri Kranju, v nekdanji Titovi in sedanji Drnovškovi rezidenci, na današnji sončni dan poteka deseti posvet slovenske diplomacije. Temu dogodku na čast je ljubi nam Dimitrij pripravil okroglo mizo o Evropski uniji, za sovoditelja pa si je izbral Fischerjevega Joschka. Po koncu modrovanja sta bila enotna, da je nujno potrebno čim prej sprejeti že spisano in decembra lani zavrnjeno evropsko ustavo. Ko je naš minister dejal, da Evropa dveh hitrosti nikakor ni optimalna rešitev, temveč le izhod v sili, mu je nemški kolega zaploskal. Rupel je v svojem govoru tudi poudaril, da mora združena Evropa skrbno gojiti in razvijati skupno zunanjo in varnostno politiko. Ko bi se le uresničilo. Vsaka zunanja politika je boljša kot Ruplova.

Za konec poglejmo še primer izbrisanih. Predsednik državnega zbora, Borut Pahor Lepi, je danes poslal parlamentarni zakonodajno-pravni službi pobudo volilk in volilcev za začetek zbiranja podpisov v podporo predhodnega zakonodajnega referenduma o sistemskem zakonu o izbrisanih. To pobudo sta državnemu zboru dostavila predsednik SDS Janez Janša in predsednik Nove Slovenije Andrej Bajuk, da bi jo parlamentarci vzeli pod lupo. Pahor je kontaktiral tudi ministrstvo za notranje zadeve in tamkajšnje uradnike prosil, naj preverijo identiteto podpisnikov referendumske pobude. Odločitev glede roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov volilk in volilcev naj bi sprejel v četrtek.

Južno zvezno ameriško državo Georgio je zajel oster
veter verskega fundamentalizma in obskurantizma, ki po
malem že grozi, da bo državo in njene prebivalce
odpihnil nazaj v puritanski srednji vek. Šolska
nadzornica Kathy Cox je namreč predlagala, da bi v
šolskih učnih načrtih po vsej Georgii izbrisali besedo
'evolucija' in jo nadomestili z do krščanske logike
bolj naklonjeno frazo 'biološka sprememba skozi tok
časa'.

Cathy Cox je zatrdila, da bodo v šolah še naprej
poučevali koncept evolucije, le te besede naj ne bi
več uporabljali. Coxova je obljubila tudi, da šolam ne
bo treba kupiti novih knjig, učitelji pa naj ne bi bili zavezani k rabi nadomestne puritanske fraze. Sicer pa je Coxova svoj predlog utemeljila z zatrjevanjem, da bo izbris besede 'evolucija' razbremenil učitelje v konzervativnih delih države, kjer starši šolskih otrok nasprotujejo pouku o evoluciji živih bitij.

Zvezni Odbor za izobrazbo bo glede predloga Coxove
preučil razpoloženje med prebivalci Georgie in nato
meseca maja odločal o nadaljnji usodi besede
'evolucija'. Kritiki predloga že opozarjajo, da
gre pri celotni stvari za grob napad konzervativcev na
splošno znanost. Med kritiki niso zgolj
liberalci in demokrati, temveč tudi nekateri
republikanci, ki sicer veljajo za tradicionalne
konzervativce. Bobby Franklin iz republikanske stranke
je na primer zadevo komentiral takole: »V čem je
smisel poučevanja nekega koncepta brez uporabljanja
ključne besede? Zelo neumno. Kot da bi učili
gravitacijo brez besede gravitacija«.

Kljub mnogim kritikam lahko Coxova mirno pričakuje, da
bo njen predlog meseca maja sprejet in uveljavljen na
zvezni ravni. Dejstvo je namreč, da je večina
prebivalcev juga Združenih držav Amerike predanih
ultrakrščanski ideologiji. S podobnimi situacijami se
srečujejo tudi v Alabami, Mississipiju, Teksasu,
Oklahomi, Arizoni in še v nekaterih drugih ameriških državah. V njih sta človeški napredek in znanost zgolj mit. Mimogrede, tu je tudi največja volilna baza Georga Busha.










Komentarji
komentiraj >>