Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF VARČEVANJA NA KRALJEVIH USLUŽBENCIH (667 bralcev)
Četrtek, 12. 4. 2012
Gregor K.



Zaustavitev nasilja v Siriji, ki ga že nekaj časa zahteva mirovni načrt posebnega odposlanca Združenih narodov Kofija Anana, je bila žal očitno le simbolična. Po predvidoma mirnem jutru, z obeh strani spet poročajo o spopadih. Sirska državna televizija je tako poročala o bombnem napadu v Aleppu in za napad obtožila upornike. Prav tako pa so uporniki v medijih objavili video posnetek, na katerem naj bi vladne sile s tanki in strelnim orožjem obstreljevale mesto Homs. V opoziciji sicer tudi pričakujejo, da se vladne sile na njihove napovedane jutrišnje mirne proteste, ne bodo odzvale mirno.

Že ptički čivkajo, da varčuje tudi španska vlada. Strogi ukrepi pa ne bodo prizadeli le javnih uslužbencev in revnejšega sloja, ampak tudi kraljevo družino. Proračun namenjen njej se bo namreč zmanjšal za cela dva odstotka, kar pomenil, da bo na letni ravni prejela za 170 tisoč evrov manj sredstev, kar pomeni, da bo kraljevo gospodinjstvo prejelo le nekaj več kot osem milijonov evrov. Da pa se nam ne bi preveč zasmilili, naj povemo, da bodo z znižanjem plač spet najbolj nasankali uslužbenci, v tem primeru podaniki kralja Juana Carlosa.

Na pobudo evropskih socialistov in demokratov so v Evropskem parlamentu razpravljali o mednarodnem trgovinskem sporazumu za boj proti ponarejanju, o katerem naj bi parlament predvidoma glasoval še pred poletjem. Povabili so civilno družbo iz celotne evropske unije ter poslance posameznih držav. Kaj so se dogovorili nam je povedala evropska poslanka, članica evropskih socialistov in demokratov, Mojca Kleva:



Vprašali smo jo tudi kaj so bili glavni argumenti, da se dokument na evropski ravni ne ratificira:



V Srbiji so vsled varčevalnih ukrepov skušali stisniti pas tudi študentom visokošolskih zavodov. Tako je ministrstvo za šolstvo v lanskem oktobru le odstopilo od prvotne namere, po kateri bi tudi študentje z odličnimi rezultati za šolanje v višjem letniku plačali šolnino a so ob tem izpustili fakulteti za uporabne umetnosti in slikarstvo. Tako bi študentje teh dveh fakultet morali plačat približno 200 tisoč dinarjev letne šolnine. Po mnogih pozivih za ureditev vprašanja so se predstavniki študentov fakultet le sestali s predstavnikom ministrstva za šolstvo, državnim sekretarjem Radivojem Mitrovićem, rektorico Univerze Umetnosti Ljiljano Mrkić in dekanoma fakultete. Ker do zbližanja mnenj po več urah ni prišlo, so študentje storili sledeče. Govori Miloš Kuvekalović, predstavnik študentov:




Na vladni spletni strani so pojasnili pravno podlago za področje stavke, potem ko so v sredo za medije sporočili, da država napovedane stavke javnega sektorja ne bo plačala. Do nadomestila za čas stavke so delavci v skladu s kolektivno pogodbo za negospodarske dejavnosti upravičeni le, kadar stavkajo zaradi neizpolnjevanja določil kolektivne pogodbe. Splošna stavka javnega sektorja pa je napovedana zaradi nestrinjanja s predlaganimi varčevalnimi ukrepi vlade. Tudi v ustavi je menda lepo zapisano, da se lahko pravica do stavke z zakonom omeji, če to zahteva javna korist. In v imenu javnega dobrega, stavke plačevali pač ne bomo!

Kroff sta pripravila Maša in Gregor.



Komentarji
komentiraj >>