Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nacionalistična internacionala v Zagrebu in združeni boj proti njej (948 bralcev)
Petek, 13. 4. 2012
Luka T.



Tako je prejšnji teden na svoji spletni strani majhna desničarska izvenparlamentarna stranka Hrvaška čista stranka prava, katere predsednik zatrjuje, da je bil Jasenovac med 2. svetovno vojno bolnišnica, napovedala mednarodno nacionalistično konferenco na današnji dan v hrvaški Matici, za jutri pa shod za generale, seveda za tiste, ki sedijo v haaškem zaporu. Malo po objavi je na situacijo reagirala antifašistična javnost, z aktivnostmi na Facebooku ter aktivnim obveščanjem medijev o dogajanju. V svojem proglasu, katerega prevod v slovenski jezik je objavil portal Mi smo Univerza, so med drugim tudi zapisali, da ima ena izmed povabljenih strank, madžarski Jobbik, v svojem programu zapisane tudi ozemeljske pretenzije po delih Hrvaške. Prav tako so izpostavili, kako je lahko javna institucija, kot je hrvaška Matica, ki je financirana s strani davkoplačevalskega denarja, vključena v takšne posle.

Sledila je množična reakcija tako medijev kot tudi političnega establišmenta. Hrvaški premier Milanović se je skliceval na policijsko prepoved shoda ter pri tem poudaril, da lahko ti, ki pozivajo na rušenje ustavnih določb in hočejo razgrabiti hrvaški teritorij, lahko pridejo na glavni trg samo kot turisti. Na to so se odzvali organizatorji shoda, Hrvaška čista stranka prava, ki je napovedala turistični obhod Trga Bana Jelačića. Na zgražanje javnosti nad vključenostjo hrvaške Matice v celotno zadevo pa je reagiralo tudi vodstvo te institucije in demantiralo kakršnokoli povezanost z najavljeno konferenco. In do sredine tedna je ostalo tako, shod je bil prepovedan, konferenca pa je ostala brez gostitelja, saj si takšne blamaže ne more privoščiti nobena institucija.

Nasprotniki fašističnih dogodkov nadaljujejo z delom, saj so se mnoge različne združbe, od liberalnih do levih, zbrale v združeno iniciativo, ki nosi ime Udruženi protiv fašizma. Poklicali smo Martina, ki ne želi biti imenovan s polnim imenom, vendar je aktiven v vrstah omenjene organizacije. Razloži nam, kako je šele njihova dejavnost prisilila pristojne institucije, da preprečijo fašistični shod:



Martin nadaljuje s kritiko političnega oportunizma, pod katero se skrivajo nacionalistična gibanja oziroma Hrvaška čista stranka prava.



Različnim nacionalistom je načeloma skupna le mržnja do manjšin, komunistov in seveda drug drugega. Medsebojno sodelovanje pa lahko tolerirajo le začasno. Ta manifestacija v Zagrebu je po tisti v Sofiji že drugo takšno druženje, ki želi različnim interesom teh gibanj najti skupno platformo. Zagrebški poskus mnogi ocenjujejo za največje zborovanje fašistov na hrvaških tleh po drugi svetovni vojni. Organizacija seveda ni potekala gladko, prav tako pa nanjo niso bili vabljeni srbski nacionalisti, ki po Zagrebu verjetno ne bi korakali v podporo haaškemu obtožencu, nekdanjemu generalu Anteju Gotovini. So pa bili zato vabljeni somišljeniki iz Madžarske, Belgije, Bolgarije, Nemčije, Francije. Predsednik Hrvaške čiste stranke prava Josip Miljak pravi, da bodo sorodne nacionalistične stranke na zboru izpostavile paradigmo nacionalne države kot alternativo Evropski uniji. Srečanje bi moralo najprej potekati v hrvaški Matici, vendar so zaradi neodobravanja hrvaške vlade in javnosti v Matici odpovedali najem dvorane. Srečanje so nato nameravali gostiti v zagrebškem hotelu Palace, a so jim tudi tam odrekli gostoljubje, zato so zbor napovedali na Trgu bana Jelačića. Na ministrstvu za notranje zadeve so jim srečanje prepovedali tudi tam, s pojasnilom, da bi srečanje morali prijaviti najmanj pet dni pred izvedbo dogodka, v Hrvaški čisti stranki prava pa so ga prijavili le 48 ur prej. Nacionalistom tako ni ostalo drugega, kot da so šli na kavo. Govori Josip Miljak, predsednik Hrvaške čiste stranke prava:



Josip Miljak odgovarja na očitke, da so združenje fašistov:



O poskusu fašistov priti na javno sceno govori novinar reškega Novega Lista Boris Pavelić:



Pavelić komentira še, kaj je po njegovem mnenju skupno fašistom:



Pavelić se obregne tudi ob vseevropsko delovanje fašistov:



Kultivator sta pripravila Luka Tetičkovič in vajenka Petra Ajdovec.



Komentarji
komentiraj >>

Re: Nacionalistična internacionala v Zagrebu in združeni boj proti njej
Diego Menendes [17/04/2012]

Ironija na koncu članka tole, novinar Boris Pavelić. Pavelić ki kritizira fašiste, no menda ja vemo, kdo je bil tisit Pavelić, drugače pa ja, če tole ni dober material za film potem res ne vem... ZAGABRIA, tako bi jaz poimenoval tole mesto kot je bil v a času fašistične okupacije, namreč v temu mestu se hočeš nočeš ogromno spopadata vde ideologije, leva in desna, če hočete fašstična in komunistična, Zagreb pač primerjavah z vsemi Evropskimi prestolnicami je politično živo mesto v smislu, kako je narod zares obremenjen s tem, samo se to odraža mnogo več čez subkulture kot pri nas, primer kot navijači nogometnih klubov tam mogo pogosteje desničarj-fašistii (tudi skrajni) kot pri nas, punkerji levičarji-komunisti (Na Hrvaškem je ta subkultura še kako živa na nek način) . ZAGABRIA je pa zato, ker se vojna tam nadaljuje na nek način, v primerjavi s črno kroniko z nami je ogromno nasilja politične narave, spomnimo se umora desničarskega navijača, ki ga je do smrti zabodel punker, baje v obrambi, če pa se ozremo recimo na Madžarsko sosedo, pa tudi Rusijo, opazimo ,da se holocaust vsekakor ponavlja, nacionalizem , nestrpnost in rasizem, ki je na Madžarkem spet postalo sprejemljivo, največjim strankam pojejo nazi skin bendi, kar ni možne dejansko nikjer drugje vidit, poraja pa se vprašanje ali bi bilo tudi pri nas možna kakšna taka skrajna desničarska politika, mislim da ne, če ni kdo hotel vojne z nestrpnostjo, mislim, da raje ne...
odgovori >>