Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
torek, 2. 3. 2004 (3433 bralcev)
Torek, 2. 3. 2004
evi



OFF NAPOVEDNIK

Skoraj tri leta po legendarnih množičnih demonstracijah proti diktatorjem kluba G8 v Genovi je represija italijanskih policistov in samoobramba odločnih aktivistov spet na tapeti. Danes se v tem obmorskem ligurskem mestu dogaja sodni proces proti 26-im borcem za globalno pravičnost. Spisek obtožb zoper njih je precej dolg: obtoženi so uničevanja, plenjenja, tatvin, upiranja policiji, posedovanja orožja, napadov in povzročitve telesnih poškodb. V skupini upornikov iz Genove je 25 Italijanov in en Iranec.

Da bi pokazali, kako so še vedno nepremagljivi in se ne branijo mazanja rok s krvjo, so genovski policisti s svojimi telesi, orožji in orodji okrog sodišča naredili tamponsko cono. Dobesedno zabarikadirali so tudi vhod v dvorano, v kateri poteka proces proti nasprotnikom krivične globalizacije sveta. Vstopiti so dovolili le sto osebam, med katerimi je največ novinarjev, ki pa s seboj ne smejo imeti fotografskih aparatov in snemalnih kamer.

Poslanec levičarske stranke Zelenih, Paolo Cento, zahteva interpelacijo proti Berlusconijevima ministroma za pravosodje in za notranje zadeve, saj je način ravnanja s tistimi, ki želijo prisostvovati procesu, hudo neskladen s svobodo posameznikove osebe. Ne ujema se niti z zakonom o varstvu osebnih podatkov. Vsakogar, ki želi vstopiti v sodno dvorano, namreč temeljito prešlatajo, potem jim zaplenijo dokumente, jih fotokopirajo, njihova imena pa zapišejo v poseben zvezek. “Le kaj bodo počeli s temi dokumenti in kako jih bodo uporabili? Na to vprašanje mi bosta morala ministra jasno odgovoriti v parlamentu,” je odločno zatrdil Cento.


OFF PROGRAM

Ob današnjem šiitskem verskem prazniku ašura je v Karbali in Bagdadu med množico vernikov treščilo več eksplozij, ki so življenje vzele 100 ljudem, več sto pa so jih ranile. Po velikih pokih med ljudstvom vlada panika, policija pa je nadzor, ki je bil že tako povečan, še poostrila. Avtorji napada naj bi bili samomorilski aktivisti.

Praznovanje ašure, ko se šiiti z vsega sveta spominjajo mučeniške smrti svojega najpomembnejšega svetnika, imama Huseina, je bilo usodno tudi za nekaj Pakistancev. V mestu Kveta na jugovzhodu Pakistana so na vernike streljali – za zdaj še neznani – vročekrvneži. Ubili so šest in hudo poškodovali 25 ljudi. Mestne oblasti so proslavljanje prekinile z uvedbo policijske ure.

Težkih napadov na svoja domovanja so bili v zadnjih dveh tednih deležni prebivalci pokrajine Darfur na zahodu Sudana. Državna policija in vojska so prebivalce Darfurja, kjer potekajo najbolj goreči boji med uporniškimi in vladnimi silami, na različne načine izsiljevali, da bi dobili kakšno informacijo o upornikih.
Pred nasiljem oblasti je v sosednji Čad zbežalo že 25.000 ljudi, v zadnjem letu državljanske vojne pa se je tja zateklo že 600.000 beguncev. Južnosudanski uporniki se v Darfurju borijo predvsem za pravice neupoštevanih in zatiranih Afričanov, ki živijo v tej pokrajini.

Pravica pa je že dolgo izigrana v otoški državici Haiti, s katero že od njene osamosvojitve izpod Francozov pred 200 leti samovoljno manipulirajo ZDA. Nenaden odhod predsednika Jeana Aristida, ki več mesecev ni popustil zahtevam uporniških sil po odstopu, je sprožil vrsto ugibanj o razlogih za njegov odstop. Ena od verzij je bila celo, da so ga ugrabili ameriški tajni agenti. Danes pa se je končno oglasil predsednik Aristide in javnosti povedal, da so ga v noči na ponedeljek nenapovedano obiskali ameriški vojaki, ga skupaj z ženo naložili na letalo in ga po 20-ih urah, ne da bi mu povedali, kam ga peljejo, namestili na skrivno mesto v Srednjeafriški republiki. Še prej so iz njega izsilili odstopno izjavo.

Po Haitiju zdaj veselo harajo desničarsko naravnani uporniki in se že povezujejo z ameriškimi marinci ter s francoskimi vojaki. Vsi skupaj naj bi, pod ameriško taktirko seveda, vzpostavili red v popolnoma konfuzni, izčrpani in osiromašeni državi.

Burno je tudi v največjem zaporu v Maleziji. Tam je 43 zapornikov začelo gladovno stavkati, saj se ne strinjajo z razsodbo, po kateri bodo njihove zaporne kazni lahko podaljšali neskončnokrat in to brez nadaljnih sodnih procesov. Med upornimi zaporniki naj bi bili aktivisti, brez predhodnih dokazov obsojeni sodelovanja z islamsko militantno skupino Džamaja Islamija. V keho so jih stlačili, ker naj bi organizirali nekaj bombnih napadov v Indoneziji.

Nekdanji indonezijski kolonizatorji, Britanci, svojemu sedanjemu premieru še vedno ne odpustijo sodelovanja v morilskem pohodu na Irak. Združenje britanskih pravnikov bo na Mednarodnem kazenskem sodišču vložilo tožbo proti Tonyju Blairu zaradi morebitnih zločinov v Iraku. Blaira so se odločili tožiti predvsem zato, ker je namenoma napadel Irak in se pri tem zavedal potencialnih žrtev med civilisti. Tožba združenja “Zakonita akcija proti vojni” bo ob Blairu tožila še obrambnega ministra Geoffa Hoona, zunanjega ministra Jacka Strawa in pravosodnega ministra Petra Goldsmitha.

Pritožujejo se tudi na najbolj kamniti strani Alp, na Krasu. Civilna iniciativa kraških ljubiteljev okolja se je odločno uprla gradnji vetrnih elektrarn na pobočjih Vremščice, Selivca in Sopada. Potem ko so se natančno pozanimali o izvrševanju te zahteve Evropske unije, so namreč ugotovili, da pri gradnji elektrarn na veter sploh ne bo zadoščeno varstvu okolja. Več o tem, kaj in zakaj kraški aktivisti počnejo, je povvedal predsednik Društva za varstvo okolja Sežana, Robert Rogič.

////////////////////////////////////////////////

Med 2.800 krajani Divače so eko-aktivisti zbrali že 1000 podpisov za zamrznitev vseh dejavnosti v zvezi z vetrnimi elektrarnami.



Komentarji
komentiraj >>