Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
sreda, 10.3.2004 (2773 bralcev)
Sreda, 10. 3. 2004
Bentivoljo



Boj za stolček v Beli hiši je v polnem razmahu in Irak v njem že od samega začetka zaseda osrednje mesto. V tej luči gre tudi spremljati zadnja dogajanja v ameriških insitucijah, kakršni sta recimo senat in kongres. Tako je včeraj pred senatom na vroči klopi sedel direktor ameriške obveščevalne službe, bolj znane pod kratico CIA, George Tennet. Beseda je seveda tekla o orožju za množično uničevanje, ki je po ameriškem zavzetju Iraka izginilo kot kafra.

Direktorju ameriških špijonov je stal nasproti demokratski senator iz Massachusetsa Edward Kennedy, sicer velik podpornik Bushevega protikandidata na prihajajočih predsedniških volitvah, Johna Kerrya. Spomnimo se, tudi slednji je pred več kot enim letom v senatu podprl Bushevo puščavsko avanturo z nekdanjim ljubimcem ameriške administracije, Sadamom Huseinom.

Če hoče torej Kerry ohraniti verodostojnost, mora pokazati, da je bila demokratska podpora vojni plod Bushevega zavajanja glede prepovedanega orožja. Da so torej za vojno glasovali v najboljši veri, administracija pa jih je zlorabila v tej čistosti njihovih dobrih namenov. Ubogi demokrati. Le čakamo lahko, kdaj bo s podobnimi tožbami v predvolilnem času nastopil zagnani Nato agitator in podpornik vojne pri nas, gospod Dimitrij Rupel.

Novi haitijski premier bo, kakor vse kaže, postal nakdanji zunanji minister te države, Gerard Latortue. Na tem mestu bo zamenjal Yvona Neptuna, ki je vodil vlado pod odstavljenim predsednikom Aristidom, slišati pa je, da bodo v vladi narodne enotnosti sedeli tudi člani stranke omenjenega odstavljenega predsednika. Ta je po svojem odvetniku bojda že napovedal tožbo proti svojim nekdanjim prijateljem iz Bele hiše, saj kot je znano, trdi, da so ga ti ugrabili. Prva naloga vlade naj bi bila stabilizacija razmer v državi in priprava volitev. Sicer so ameriške sile na Haitiju že ubile prvega civilista – voznika avtobusa. To naj bi se zgodilo na eni kontrolnih točk, potem ko ta ni hotel ustaviti avtobusa.

Južnokorejski poslanci, zvesti predsedniku Roo-Moo-Hyunu, so zasedli stavbo parlamenta, da bi preprečili njegovo odstavitev. Napovedali sta jo dve največji opozicijski stranki, saj naj bi predsednik z odkrito podporo liberalni stranki Uri prekršil pravila volilne zakonodaje. V skladu z južnokorejsko ustavo naj bi poslanci o odstavitvi predsednika glasovali v petek, liberalni poslanci pa naj bi do tega dne tam kampirali, saj so si s seboj prinesli tudi blazine in odeje. Da bo res prišlo do odstavitve, bojda ni preveč verjetno, saj bi tudi ob nezaupnici parlamenta slednjo moralo potrditi še šest od devetih sodnikov ustavnega sodišča, za kar pa naj ne bi bilo dosti možnosti.

Po navodilih Nato strokovnjakov naj bi se, kakor se je že zgodilo v Sloveniji, zdaj profesionalizirala še hrvaška vojska. Naša soseda naj bi svoje oborožene sile reformirala tako, da bodo primerne za opravljanje vojnih misij po svetu. Sliši se znano. Sveti vojaški aliansi pa naj ne bi bili po godu višji kadri v sedanji hrvaški vojski, ki le-tej ostajajo zvesti še iz časov Jugoslovanske narodne armade. Več o ukinjanju služenja vojaškega roka na Hrvaškem bo povedala zagrebška novinarka radia 101, Jelena Derković.

/////////////////////////////////////////////////////////

Evropski parlament bo danes in v četrtek na zasedanju v Strasbourgu razpravljal o ustreznosti novink za vstop v Evropsko unijo. Pripravljenost podalpskega raja naj bi sicer ustrezala merilom, ki so jih predpisali veliki bratje iz Bruslja, bo pa naša lepa domovina deležna tudi nekaj kritik. Parlament naj bi razpravljal tudi o interesih vseh vpletenih strani glede ekonomsko ribolovne cone v Jadranu, ki jo je razglasila Hrvaška. Med kandidatkami naj bi sicer zaradi neizpolnjevanja političnih meril parlament svoj srd zlil predvsem na Romunijo, v zvezi s tem pa predlagal tudi spremembo pristopne strategije za to kandidatko.

Evropski poslanci se morajo o pozitivnih in negativnih lastnostih Slovenije in drugih prihajajočih članic še izreči, mi pa smo preverili, kaj o slovenski pripravljenosti na vstop v evropsko Meko mislijo naši sodržavljani.

/////////////////////////////////////////////////////////

Na istoku pa, verjemite ali ne, ništa novo. V Iraku je spet eksplodiralo nekaj bomb, ubita sta bila dva ameriška civilista in en vojak, iraški prevajalec, ranjeni pa so bili štirje iraški civilisti, med njimi en otrok.

V ameriškem zaporu je umrl palestinski borec za svobodo, vodja Fronte za osvoboditev Palestine, Abu Abas. V zvezi s tem se je že oglasila omenjena fronta in Američane obtožila, da so ga ubili s tem, da so mu prenehali dajati zdravila za srce. Kakorkoli že, Alah mu stoj ob strani!



Komentarji
komentiraj >>