Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Četrtek, 22.4.´04, 23.00-24.00: JOHN ZORN & ELECTRIC MASADA (3405 bralcev)
Četrtek, 22. 4. 2004
martinad



Radio Študent
RŠ KONCERT
Četrtek, 22.4.04 ob 23:00

JOHN ZORN & ELECTRIC MASADA S POLETNEGA FESTIVALA IZ PRATA V ITALIJI

V današnjem četrtkovem večeru se že drugič srečujemo z Johnom Zornom, tokrat v živo iz Prata s tamkajšnjega enomesečnega poletnega festivala, kjer nam je lani 16. julija uspelo posneti bootleg enega najbolj odmevnih Zornovih projektov, ki se v osnovi imenuje Masada. Ta projekt je bil spočet v poletju 1993, ko se je Zorn ubadal s pisanjem soundtracka za nizko proračunski film imenovan Thieves Quartet. K sodelovanju je povabil še Joey-a Barona na bobnih, Grega Cohena na basu, Dave Douglasa na trobenti in Masada je bila lansirana v še eno ustvarjalno orbito Zornovega početja. Kot zanimivost naj omenim, da je Masada, ki je drugače naravna trdnjava v Izraelu ob mrtvem morju, znana po tem, da je tam 960 židov v prvem stoletju naredilo samomor, pomeni danes moderen simbol židovskega preživetja.
»Ideja, ki stoji za Masado je ustvarjanje nekakšne radikalne židovske glasbe, nove židovske glasbe, ki ni samo tradicionalna z drugačnimi aranžmaji, temveč glasba za žide danes. V osnovi gre za svojevrstno kombinacijo med židovskimi lestvicami in Ornettom Colemanom«, če citiram Zornove besede, s katerimi skuša razložiti delovanje in namen »Masadnega projekta«. O veliki ideji, ki stoji za imenom, priča bogata diskografija, ki poleg serije živih posnetkov in razno raznih singlic, obsega 10 studijskih albumov, in dodatnih pet, ki te albume na novo predelujejo. Ob deseti obletnici obstoja Masade je Zorn izdal še serijo novih albumov, h katerim med drugimi spadajo Masada Guitars, Voices Of the Wilderness in The Unknown Masada.
Toda, da bi se lažje opredelili do tovrstne kvantitete, naj omenim, da olajševalno okoliščino te zagnanosti predstavljajo pogoste spremembe v sami zasedbi. Zaradi tega pogosto tudi naletimo na posamezne kompozicije, ki se sicer enako imenujejo, a smo nadaljnem priča povsem drugačnemu pristopu h komadom. S spremembami v zasedbi so se namreč spreminjala tudi razmerja do posameznih kompozicij, ki so bile temu primerno obdelane in prirejene. Skratka, sodelovanja in vplivi samih dobrih glasbenikov so očitni. Zorn jih pobira iz avantgardnega new yorškega okolja, s katerim se mu ponuja širok spekter individualističnih in samosvojih glasbenikov, veliko pa jih je tudi z Japonske, iz Tokya, kjer je drugi dom Johna Zorna. Zanimivo pri tem je, da Zornu vsemu navkljub uspeva k sodelovanju zvabiti ljudi, ki ustvarijo prevetren kolektiv v katerem vsak posameznik pusti svoj pečat, celota pa kljub temu zadiha v samosvojem vzdušju in kvaliteti.
Čeprav se dogaja, da posamezne glasbene strukture lahko opišemo kot esperimentalne in težke, pa se prej ko slej zgodi, pač glede na trenutno stanje zasedbe, da postanejo kompozicije bolj priljudne in zapeljive. Vsekakor pa je potrebno izpostaviti, da tovrstna glasba najbolje funkcionira prav v živih nastopih.

Z lanskim koncertom v Pratu smo ujeli trenutno bolj ali manj aktualno zasedbo imenovanmo Electric Masada, v kateri se zvrstijo sami profesionalci, če se lahko tako izrazim, in sicer - seveda glava zasedbe, po svoje bi mu lahko rekli kar dirigent John Zorn na saxu, grenko-sladek Marc Ribot na kitari, Trevor Dunn, ki sodeluje tudi z Mike Pattonom v zasedbah Mr. Bungle in Fantomas, na basu, Kenny Wollessen iz Sex Mob in še od kod na bobnih, Cyro Baptista na tolkalih in Jamie Saft na klaviaturah.
V podobni oz. točneje v razširjeni zasedbi jih bomo imeli priložnost izkusiti naslednji teden v Cankarjevem Domu v okviru letošnjega jazz abonmaja, kjer se bosta že naštetim glasbenikom pridružila še Ikue Mori na samplerju in Joey Baron na drugem setu bobnov.
Ker preprosto ni časa za večje poglabljanje v to navdiha polno Zornovo zamisel, naj ob koncu tega kratkega orientacijskega uvoda v sam koncert, opozorim in se obenem opravičim za nekoliko slabšo kvaliteto posnetkov, ki so nastali v povsem spontanem
in nenadejanem obisku koncerta Electric Masada v Pratu. Skratka kljub nekoliko slabši tehnični produkciji zapisa vas torej vabim na poslušanje odličnega performanca, s katerim upam, da bo spodbudil kakšnega poslušalca tudi k živemu ogledu te fenomenalne in profesionalne zasedbe. Uživajte!


Komentarji
komentiraj >>