Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
četrtek, 7. 10. 04 (3755 bralcev)
Četrtek, 7. 10. 2004
evi



Ugledni statistični urad Eurostat, ki nas mesečno futra z informacijami o tem, kakšni naj bi bili po karakterju tipični Evropejci, kakšne so njihove spolne navade, barve zobnih ščetk, številke čevljev in podobno, je tokrat posredoval informacijo, da britanski Wales ni več del evropskega imperija. Na zemljevidu Evropske unije, ki krasi prvo stran letopisa 2004, je namreč na mestu, kjer se sicer nahaja Wales, zarisano zgolj Irsko morje. O Walesu pa ne duha ne sluha.

Britanska Stranka za neodvisnost Velike Britanije, ki se vztrajno in goreče bori za izstop svoje domovine iz Evropske unije, je izginotje Walesa iz Eurostatovega zemljevida z navdušenjem pozdravila. “Zadovoljni smo, da je Unija priznala našo željo po izstopu, a nismo pričakovali, da bo to storila postopoma," je izjavil predstavnik stranke Quentin Williamson in dodal, da je Wales lahko srečen, da je prvi del Velike Britanije, ki je zapustil Evropsko unijo, vendar pa bi želeli, da preostanek države iz Unije odide istočasno." Ne gre namreč pozabiti, da v Združeno kraljestvo Velike Britanije uradno sodijo tudi Anglija, Škotska in Severna Irska.

Predstavniki Eurostata so širni javnosti takoj sporočili, da so nad napako grafičnega studia, ki je oblikoval naslovnico letopisa, zgroženi, in pravijo, da jim ni jasno, kje je podjetju sploh uspelo najti zemljevid Unije, ki ne vključuje Walesa. Kljub temu letopisa, ki so ga pri Eurostatu izdali v nakladi 8650 izvodov v angleškem, nemškem in francoskem jeziku, ne nameravajo umakniti. "To bi bila potrata javnega denarja," zatrjujejo njegovi uradniki. Razmišljajo pa, da bi izdajam, ki so še ostale, dodali listek z opravičilom. Na veliko ogorčenje britanskih borcev za samoizključitev iz evropske birokracije so Eurostatovci obljubili še, da bo v letu 2005 Wales zagotovo spet na zemljevidu Evropske unije. Ekipa Aktualno – politične redakcije Radia Študent si želi in upa, da bodo takrat pozabili narisati Slovenijo. Tako se bomo lahko sklicevali na izključitev in prenehali biti del skrajno zbirokratizirane, demokratično iznakažene in na politiki izključevanja temelječe konstrukcije.

Med praznovanjem prve obletnice smrti ekstremnega verskega voditelja Azama Tarika je prebivalce mesta Multan v osrednjem Pakistanu presenetila močna eksplozija. Umrlo je 39 ljudi, vsaj 80 pa jih krvavi. Preiskava dogodka, po katerem so na prizorišču ostali kosi mesa, luže krvi ter skeleti avtomobilov, je pokazala, da je šlo za samomorilski razstrel, ki je bil po vsej verjetnosti voden z daljincem. Odgovornost za napad so očividci takoj pripisali šiitom. Udeleženci proslave za počastitev pokojnega verskega liderja so bili namreč sunitske orientacije. Pakistantski notranji minister je na prizadeto območje že poslal vojaške enote, da bi vzpostavile mir.

Nad sebi sovražno ljudstvo se je ponovno spravila vojska izbranega Davidovega naroda. V Bejt Lahiji na severu Gaze je s tanki streljala na skupino Palestincev, dva pokončala, tri pa hudo ranila. Izraelska vojska je podala svojo interpretacijo incidenta: samoobrambno naj bi streljali na skrajneže, ki so poskušali izstreliti doma izdelano raketo na izraelsko ozemlje. Ponosno se trkajo po prsih, češ - od začetka operacije na območju Gaze minuli teden je bil to že deveti primer, da so izraelski obrambniki preprečili izstrelitev rakete na sveto izraelsko zemljo. Če sta bila ubita Palestinca res nevarna ekstremista ni znano in najbrž nikoli ne bo: oba sta namreč zažgana do neprepoznavnosti.

Da, dragi poslušalci, teror nam grozi iz vseh strani. Da bi se nanj lažje navadili, vam mesto Amsterdam ponuja tako imenovano “turo likvidacij”. Nataknili vam bodo neprebojni jopič, nato pa vas bodo posebej za to turo izšolani vodiči popeljali po prizoriščih, kjer so se v preteklosti zgodili umori. Razložili vam bodo, kako se strelja iz drvečega avtomobila, naroča umor, pere denar in druge podrobnosti iz kriminalnega okolja. V okviru ture je predviden tudi večurni postanek na strelišču, kjer se boste lahko preizkusili v streljanju.

Najboljši športniki realnega streljanja, vojaško navdahnjeni Američani, pa so končno, črno na belem dobili zagotovilo, da Irak nima in že dolgo ni imel orožja za množično uničevanje. Nekdanji inšpektor Posebne komisije Združenih narodov in zadnji vodja inšpekcij ameriške obveščevalne agencije CIA v Iraku, Charles Duelfer, je senatnima odboroma za oborožene sile in za obveščevalne dejavnosti podal 1500 strani sklepnega poročila, ki ugotavlja, da Irak že od leta 1991 ne proizvaja orožja za množično uničevanje.

Informacija CIE je prišla kot naročena za demokratskega predsedniškega kandidata Kerryja, ki v svoji kampanji stavi na prepričevanje ljudstva, da je mali Bush brez razloga okupiral Irak. Požvižgajoč se na ta podatek, se je Bushman, po stari republikanski navadi, vrgel v gonjo proti svojemu konkurentu. V Pennsylvaniji je potencialnim volilcem razlagal, kako je Kerry na napačni strani zgodovine. Spet je bil v svojem tipičnem debilnem elementu, kar mu sicer ni bilo težko glede na to, da je nastopil pred navdušenim občinstvom, ki mora za obisk njegovih predvolilnih nastopov podpisati zaobljubo, da ga podpira. Vpijočo množico je opozoril, da je Kerryjev način razmišljanja iz časov pred 11. septembrom 2001 nevaren za ameriško varnost.

Bush je širno ameriško občestvo še malce nasmejal. Tokrat z izjavo, da si svojega podpredsedniškega kandidata Cheneyja ni izbral zaradi lepe pričeske, kot si je Kerry izbral Edwardsa, ampak zaradi njegovih izkušenj. Cheney jih je res pokazal na televizijski debati z Edwardsom, ko je napačno citiral naslov spletne strani, kjer se da preveriti, da so Edwardsove obtožbe o njegovem nekdanjem podjetju Halliburton, ki naj bi v Iraku neupravičeno obogatelo, zavajajoče. Zrecitirati bi moral naslov neprofitne pensilvanijske organizacije "FactCheck.org", dejansko pa je povedal naslov profitne reklamne agencije s sedežem na Kajmanskih otokih "FactCheck.com". Slednja je stran protibushevskega milijonarja Georgea Sorosa, kjer lahko preberete vrsto informacij, ki jih Cheney ne bi želel posredovati javnosti.

Mali Bush in Kerry se bosta v drugo pomerila v noči iz petka na soboto po našem času. Tokrat se bosta pomerila v poznavanju gospodarstva, ki baje niso ravno najmočnejša točka sedanjega predsednika. Hm … kaj pa je sploh njegova močna točka? Infantilnost? Retardiranost? Smešnost? Tako kot prvo bo tudi to soočenje trajalo 90 minut.

Republikanci iz Michigana pritiskajo na javne tožilce svoje zvezne države, naj obsodijo Michaela Moora, ker krši zakon, ki prepoveduje kupovanje volilnih glasov. Moore je namreč študentom michiganske univerze v zameno za prisego, da se bodo udeležili letošnjih volitev, dal za nagrado čiste gate in testenine. S kritiziranjem Busha proslavljeni režiser je ob tem izjavil, da republikancem očitno primanjkuje zdravega smisla za humor, vendar ga ne bodo ujeli, čeprav se morda ne bo več mogel vrniti v rodni Michigan. Zdaj kroži po različnih državah ZDA in prepričuje ljudi, ki se običajno ne udeležujejo volitev, naj pridejo na oder in prisežejo, da bodo letos volili, pri čemer so deležni prej omenjene nagrade.

Njegovo veličanstvo kralj Kambodže Norodom Sihanuk je v pismu parlamentu napovedal, da se bo umaknil s prestola, in od Kraljevega sveta zahteval, naj takoj izbere njegovega naslednika. Razlog za abdikacijo je njegovo šibko zdravje. Sihanuk se je namreč ravno vrnil iz Pekinga, kjer je bil več mesecev na zdravljenju. Oblast bo do izvolitve svojega naslednika prenesel na predsednika parlamenta, še pred odstopom pa bo podpisal ključne zakone za začetek sojenja Rdečim kmerom. V Kambodži vladavina ni dedna, ampak vladarje izbira Kraljevi svet. Kdo bo nasledil 81-letnega Sihanuka, še ni znano.

V gruzijski pokrajini Abhaziji pa bo svoj funcionarski stolček zapustil premier Raul Hadžimba. A ne po svoji volji – odstavil ga je abhazijski predsednik Vladislav Ardzinba. Po nedeljskih volitvah, ki so se končale z negotovim izidom, je predsednik s tem korakom odgovoril na očitke, da favorizira premiera, ki je bil eden izmed predsedniških kandidatov. Volilna komisija sicer še vedno ni objavila izidov volitev, priznava pa, da poslovnež Sergej Bagapš vodi pred Hadžimbo. Novi predsednik vlade bo postal Nodar Hašba, priljubljeni nekdanji župan abhazijske prestolnice.

Življenje je v zadnjem času postalo znatno bolj pestro za črnogorske profesorje. Odkar so tamkajšnje oblasti srbščino uzakonile kot materni jezik vseh Črnogorcev, se odpušča učitelje, ki se s tem ne strinjajo, pa tudi učence, ki svoje učitelje podpirajo. Več o šolmoštrskih dogodkih v Črni gori bo povedal naš podgoriški dopisnik:

/////////////////////////////////////////////////////////////

Slovenski Državni zbor, zaenkrat še v stari dobri sestavi, je ob zgodnjih jutranjih urah začel izredno sejo v sestavi komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb. Slovenski obveščevalci naj bi poslancem poročali o vlogi, interesih in dejavnostih tujih obveščevalnih služb pri incidentih na obmejnem slovenskem ozemlju in teritorialnih vodah Republike Slovenije. Seje so se udeležili zaenkrat še notranji minister Rado Bohinc, zaenkrat še generalni direktor policije Darko Anželj, zaenkrat še direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Iztok Podbregar ter zaenkrat še generalni direktor Obveščevalno-varnostne službe pri obrambnem ministrstvu Zoran Klemenčič.

Seje o delu obveščevalnih služb je bilo po dveh urah konec. Koalicijski poslanci in najbolj plemeniti poslanec Zmago so sejo demonstrativno zapustili. Predsednik komisije Jožef Jerovšek je povedal, da so koalicijski poslanci predlagali prekinitev razprave o incidentih na meji in obravnavo poročila o delu komisije. Temu je Jerovšek nasprotoval, zato so sejo zapustili. Zaradi nesklepčnosti je bilo tako zasedanje prekinjeno.

Novinarji, ki so včeraj zjutraj začasno prekinili svojo stavko, se prav zdaj spet pogajajo z odgovornimi za zmedo v formalizaciji njihove profesije – z Združenjemm za tisk in medije pri Gospodarski zbornici. Sicer je ta prvi sestanek že vnaprej določen kot brezploden, saj se bodo sogovorniki na njem pomenili le o tehniki, organizaciji in časovnem razporedu pogajanj, ki se bodo po vsej verjetnosti zavlekla globoko v začetek prihodnjega leta. Vendar pa bo pomembna odločitev socialnih partnerjev iz Gospodarske zbornice, ki naj bi padla še danes, ali se bodo še naprej pripravljeni pogovarjati le o novi kolektivni pogodbi ali bodo pristali na pogajanja o obnovitvi obstoječe in dobre pogodbe, ki pa se ne upošteva. Gre namreč za staro pravdo, ki je še vedno boljša od nove, ki grozi! Držimo pesti! Kako so se iztekla današnja pogajanja, pa boste lahko izvedeli v popoldanskem KROFF-u.





Komentarji
komentiraj >>