Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Petek, 15.10.2004 ob 19.00: ILLOGIC - Celestial Clockwork (Weightless, 2004) (3163 bralcev)
Petek, 15. 10. 2004
jizah



ILLOGIC Celestial Clockwork (Weightless, 2004)

RADIO ŠTUDENT na sporedu: 15.10.2004
TOLPA BUMOV petek ob 19.00

ILLOGIC Celestial Clockwork (Weightless, 2004)


*Prodor takrat odličnega 16-letnega gobezdača Illogica na rap sceno so nekateri primerjali celo s pojavom Nasa, ko je z izdajo legendarne plošče Illmatic tako presenetil takratno rapersko srenjo. Illogic sicer ni postal Nas, njegova prva plošča »Unforseen Shadows«, ki je danes stara že 7 let, pa vseeno velja za eno od najbolj prezrtih underground prvencev tistega časa. S tisto ploščo pa se ni pojavil na sceni le on, temveč še z njim zelo povezani producent in raper Blueprint, čigar ime je medtem raperski svet že dodobra spoznal. Ko nekomu omenimo skupino Soul Position, v kateri je poleg Blueprinta še RJD2, ali sodelovanja z Diversom in drugimi velikimi undergrounderskimi raperskimi imeni, je mnogim jasno, kakšen producentski kaliber je skozi vsa ta leta postal Illogicov neločljivi partner in prijatelj, s katerim sta sceno opozarjala s svojimi vpadi na raperske battle v Ohiu.

Po odličnem prvencu »Unforeseen Shadows« je pred dvema letoma, tedaj že kot 21-letni polnoleten Američan izdal še svojo drugo ploščo »Got Lyrics«, s katero je le še utrdil položaj, ki si ga je s prvo ploščo pridobil pri podzemeljskem raperskem poslušalstvu. Razmak med ploščami pa je z izdajo letošnje plošče »Celestial Clockwork« občutno skrajšal, na kvaliteti pa praktično ni izgubil skoraj nič, kar je poslušalcu jasno že po kratekem vposluhu v uvodne kompozicije. Njegov izvrsten flow in lahkota, s katero rapa, sta prežeta z veliko mero res globokih, introspektivno zastavljenih tekstov, kjer avtor zveni res osebno, a hkrati sproščeno, svojo frustracijo pa nekajkrat prenese tudi na poslušalca. Tekstualno še vedno zveni precej premišljeno in poetično, z mnogimi besednimi igrami in odlično postavljenimi rimami pa nas popelje skozi tematsko precej različen plošček. Nekaj vložkov t.i. »Spoken worda«, s katerim je presenečal že na svojih prvih projektih, popestri z zgodbami o na pol izgubljenem očetovstvu in bitko s čustvi ter žalostjo, ki jo ob tem doživlja. Nekaj podobnega se zgodi tudi, ko govori o splavu svojega otroka, za katerega se je odločilo njegovo bivše dekle brez njegove vednosti, ali, ko se postavi v vlogo battle raperja.

Skoraj ni trenutka, ko Illogic ne bi zvenel osebno in pošteno, ob vsem tem pa je zanimivo, da kar nekajkrat zarapa v stilu, kjer nekako združuje tipično »spoken word« formo s svojim prepoznavnim vokalom in flowom, kar zveni precej inspirativno in sveže. Glasbeno je plošča zelo raznolika, saj na njej slišimo frustrirajoče zvoke piana ali otožnost akustične kitare, ki ju Blueprint zavije v precej eksperimentalno psihadelične podlage, ki odlično sovpadajo z besedili in interpretacijo Illogica, saj plošča zveni mračno, melanholično in zvočno inovativno. Tudi gostje na plošči so sami prekaljeni raperski mački, začenjši z Aesop Rockom in Vast Airom iz ekipe Def Juxa, ki v svojih kompozicijah niti ne nadgradita niti ne zaostaneta za zvezdo albuma, temveč se lepo vklopita v melanholijo in inteligentnost besedil Illogica. Poleg njiju na vokalnem delu izdelka najdemo še producenta Blueprinta ter najboljšega kolaboranta na albumu – Sluga iz skupine Atmosphere –, ki komad »Stand« spremeni v nedvomni vrhunec plošče. Besedilska raznolikost, pestrost ter fokusiranost na določeno temo so prisotni skozi celo ploščo, pisec pa enostavno pade v lasten delirij, iz katerega se ne vrne vse do konca plošče.

Na tokratnem izdelku je Illogic pokazal vse zanj značilne poteze. Odlično postavljene tekste in poetičnost znotraj njih, zanimiv flow, zelo odprt oseben pristop, ki ga je producent podprl z otožnimi in hipnotičnimi zvoki klavirjev in kitar. Kot rahel minus bi mu lahko šteli le na trenutke rahlo patetično pridiganje, ki pa je ob vsem skupaj precej minornega pomena. Iz odličnega izdelka »Celestial Clockwork« si bomo torej lahko poslušali »Intro«, »The Only Constant« z Blueprintom, »Birthright«, »1000 Whispers«, »Time Capsule« z Aesop Rockom ter Vast Airom, »Celestial Clockwork«, »Hollow Shell (Cash Clutch)«, »Lesson In Love«, »First Trimester«, »Live To Die«, »Stand« s Slugom in »My World«.


Tolpo je spisal Jizah
Š2004, Jizah

Jizah



Komentarji
komentiraj >>