Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Fahrenheit 9/11 (3855 bralcev)
Sreda, 20. 10. 2004
outlaw



Radio študent
IZVEN ZAKONA
fahrenheit 9/11
SREDA, 20. oktobra 2004, 22.30 - 23.30
avizo trak IZVEN ZAKONA, 2
1. CD fahrenheit, 1 (on) I AM A PATRIOT little steven & the disciples of soul 3.28
VEDNO V PODLAGO, kadar je le mogoče: CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
I am a Patriot, Jaz sem domoljub, silovita pesem Littlea Stevena in njegovih The Disciples of Soul s plošče s pomenljivim naslovom Voice of America, Glas Amerike, izpred dveh desetletij, iz 1984. leta. Iz leta s prav tako simbolnimi razsežnostmi, kot jih ima naslov filma Fahrenheit 9/11 Michaela Moora. Seveda namigujem na knjigi 1984 Georgea Orwella in Fahrenheit 451 Raya Bradburyja. Ampak vse to, spoštovane poslušalke in poslušalci, ki vas Milko Poštrak pravkar lepo pozdravljam, dobro veste. Tole je oddaja Izven zakona na zgodovinski dan, 20. oktobra, na vašem in našem dragem Radiu Študent, z mano je tehnik.
Naj vas naslov pesmi Jaz sem domoljub Littlea Stevena ne zmede ali zavede. Ne gre za zlorabo tega pojma v vedno pritlehne namene raznih nacionalistov in vedno s strahotnimi posledicami. Gre enostavno za ljubezen do domovine, do lastne skupnosti. Do domovine, ki je edina, ki jo poznamo ali imamo, kot pravi del besedila omenjene pesmi Stevena van Zandta. Naj navedem še del besedila, v prostem prevodu: »Jaz sem domoljub in imam rad svojo deželo, ker je moja dežela edina, ki jo poznam, nisem komunist in nisem kapitalist, nisem socialist in zagotovo nisem imperialist, nisem demokrat in nisem republikanec, poznam le eno stranko in njeno ime je svoboda«.
Zvonovi svobode.
2. isti CD, 2 (dylan) CHIMES OF FREEDOM bruce springsteen 5.56
Chimes of Freedom, Zvonovi svobode, pesem Boba Dylana, tokrat v znani koncertni izvedbi Brucea Springsteena in njegove zasedbe The E Street Band, v kateri je tudi prej omenjeni in slišani Little Steven ali Steven van Zandt. Pesem je sicer z Ep-ja Chimes of Freedom, je pa tudi ena od pesmi, ki so navdahnile Michaela Moora, ko je pripravljal dokumentarec Fahrenheit 9/11. Seveda ni treba razlagati, od kod naslov filma in kaj pomeni datum iz naslova. Vedno so in očitno bodo še v bodoče zažigali knjige. Vedno bo potreba po reformaciji in vedno bo treba dvigovati glas proti raznim demagogijam. Vemo, da to v Ameriki počne tudi Bruce Springsteen, ki je nedavno krenil na turnejo v podporo svobodomiselnosti, družno z bližnjimi koncertnimi gosti REM in s Pearl Jam. Dixie Chicks, Ben Harper, Jackson Browne, James Taylor, John Mellencamp in še mnogi drugi pa so dejavni v kampanji proti Bushu. Vemo, da je tudi Bob Dylan vedno dvigoval svoj glas, tako v pravkar slišani pesmi Chimes of Freddom kot v še mnogih drugih. Tudi v eni najbolj silovitih in jedkih, With God on our Side, Z bogom na naši strani.
3. isti CD, 3 (on) WITH GOD ON OUR SIDE bob dylan 7.06
Z bogom na naši strani, pesem Boba Dylana izpred štiridesetih let, iz 1964. leta. Takrat z navezavami na drugo svetovno vojno in na hladno vojno, sedaj jo lahko razumemo tudi v sodobnem kontekstu. Seveda, naš bog je vedno na naši strani. Njihov pa na njihovi.
Bob Dylan je napisal še eno silovito obsodbo vojne, Masters of War, Gospodarji vojne. Tule je pesem v koncertni izvedbi zasedbe Pearl Jam.
4. isti CD, 5 (dylan) MASTERS OF WAR pearl jam 5.32
Pesem Masters of War je lani posnel tudi Bob Weir, letos jo najdemo na njegovi pregledni zbirki Weir Here, ki jo bom ob kaki priliki predstavil tudi v tejle oddaji Izven zakona. Pearl Jam pa so na koncertih leta 2000 tudi izvajali prej slišano pesem Littlea Stevena I'm a Patriot. Taisto pesem je na albumu World In Motion posnel tudi prej omenjeni Jackson Browne.
Bruce Springsteen je po dogodkih 11. septembra 2001 – kot dobro vemo - objavil album, posvečen ne zgolj žrtvam porušenih dvojčkov, temveč nedolžnim žrtvam imperialističnih korporacijskih interesov kapitala nasploh kjerkoli po svetu. Sorodna je pesem No One Left Toma Morella, kitarista skupine Rage Against The Machine, ki je pesem posnel pod imenom The Nightwatchman.
5. isti CD, 4 (morello) NO ONE LEFT the nightwatchman 4.17
Naj omenim, da imate na voljo še album s pesmimi iz dokumentarca Michaela Moora, Fahrenheit 9/11, The Original Soundtracks. Na pričujočem albumu Songs And Artists That Inspired Fahrenheit 9/11, Pesmi in ustvarjalci, ki so navdahnili Fahrenheit 9/11, pa je tudi pesem We Want It All pevca skupine Rage Against The Machine, Zacka de la Roche. Seveda vemo, da je Rage Against The Machine že po svojem ludističnem imenu jasno razvidno politično naravnana.
Na drugi strani je recimo sicer dokaj sredinska, da ne rečem pop country skupina, ženski trio Dixie Chicks, ki se je ameriški kvazi-demokratski nomenklaturi zamerila z obsodbo vojne v Iraku. Medtem je skupina, kot sem že omenil, sodelovala z REM, Springsteenom, Pearl Jam in drugimi na nizu nastopov proti Bushu. Pesem Travelin' Soldier Bruca Robisona v izvedbi Dixie Chicks je ena od tistih, ki so navdihnile Michaela Moora za film Fahrenheit 9/11 in ki so zabeležene na istoimenski zbirki. Dixie Chicks in Travelin' Soldier.
6. isti CD, 6 (robison) TRAVLIN' SOLDIER dixie chicks 5.40
John Fogerty je že v času zasedbe Creedence Clearwater Revival, v šestdesetih, v času ene od drugih imperialističnih vojn v imenu demokracije, vietnamske, napisal pesem Fortunate Son, Srečen sin, jedko pesem o privilegiranih sinovih raznih bogatih lastnikov kapitala in sinov politikov, kakršen je tudi George Bush, za katere so njihovi vplivni očetje poskrbeli, da niso šli v vojno. »To nisem jaz, nisem milijonarjev sin, to nisem jaz, nisem srečkovič, to nisem jaz, nisem senatorjev sin«. Fortunate Son in John Fogerty.
7. isti CD, 7 (on) FORTUNATE SON john fogerty 3.14
John Fogerty je nedavno objavil novo ploščo z naslovom Deja Vu All Over Again, Spet in spet že videno. Z nje poslušajmo naslovno pesem Deja vu All over again, ki govori prav o tem, o vzporednicah med vietnamsko in iraško vojno.
8. CD earle, 9 (on) DEJA VU (ALL OVER AGAIN) john fogerty 4.14
Deja Vu (All Over Again), naslovna pesem enega ključnih ameriških piscev pesmi od šestdesetih in skupine Creedence Clearwater Revival dalje, Johna Fogertyja, ki je, kot veste, od sedemdesetih naprej, po razpadu CCR, nadaljeval samostojno in objavljal plošče, preredko sicer, pod lastnim imenom. V zadnjem času ne čakamo desetletje na njegov nov izdelek, kar je hvalevredno. Njegova prejšnja studijska plošča Blue Moon Swamp je izšla 1997. leta, leto kasneje koncertna Premonition, obe pa smo takrat na Radiu Študent že poslušali. Nenazadnje smo 1998. leta pripravili tudi Ghosta o Johnu Fogertyju.
Tu je naslednja pesem z njegovega novega albuma Deja Vu All Over Again z naslovom I Will Walk With You.
9. isti CD, 11 (on) I WILL WALK WITH YOU john fogerty 3.02
Z novega studijskega albuma Deja Vu All Over Again Johna Fogertyja poslušajmo še eno pesem, Rhubarb Pie.
10. isti CD, 12 (on) RHUBARB PIE john fogerty 3.18
Na zbirki Songs and Artists that Inspired Fahrenheit 9/11, Pesmi in ustvarjalci, ki so navdahnili film Fahrenheit 9/11 Michaela Moora, je tudi Steve Earle s pesmijo The Revolution Starts Now. To je tudi naslovna, uvodna in zaključna pesem njegove izvrstne nove plošče. Revolucija se začne … zdaj.
11. isti CD, 1 (on) THE REVOLUTION STARTS…NOW steve earle 3.12
The Revolution Starts Now, Revolucija se začne zdaj, manifestna pesem Steva Earla, ustvarjalca, ki ga lahko umestimo v okvir t. i. koreninskega rocka, torej roots rocka, rock and rolla, oprtega na ameriško kulturno izročilo. Earla lahko umestimo tudi v okvir countryja, seveda countryja z one strani Nashvilla. To omenjam tudi zato, ker country radi povežemo z izročilom republikanske, desničarske, patriarhalne, konservativne, rasistične Amerike. Sredinski country je seveda še sedaj tak. Drugi obraz countryja je temu tako rekoč nasprotje, kar ste si lahko mislil že ob pesmi Travelin' Soldier Bruca Robisona v izvedbi skupine Dixie Chicks prejle. Ali pa v pesmi Drive On in še kakšni Moža v črnem, Johnnyja Casha. In še: če ste gledali izvrstno nanizanko o koreninah in zgodovini sodobne country glasbe s pomenljivim naslovom Lost Highway, seveda po pesmi Leona Payna, znani v izvedbi Hanka Williamsa, ob sobotnih večerih na drugem programu hrvaške televizije, ste slišali in videli tudi Stevea Earla.
Tule je naslednja pesem z njegove nove studijske plošče The Revolution Starts…Now. Naslov ji je Rich Mans War, Vojna bogatih ljudi.
12. isti CD, 3 (on) RICH MANS WAR steve earle 3.28
Rich Mans War, še ena silovita pesem z novega albuma The Revolution Starts Now Steva Earla. Zelo blizu pesmi Fortunate Son Johna Fogertyja. Del pripeva se namreč glasi: »sem le še en reven fant, ki se bori v vojni bogatašev«. Poslušajmo še eno pesem, z naslovom Fuck CC, Jebi CC ali culture cops, kulturne policaje. To je neke vrste cenzurna organizacija, ki skrbi za to, kaj bo prišlo v medije in kaj ne. Še ena orwellovska poteza Busheve administracije. Poslušajte besedilo, v katerem Steve Earle nekam pošilja še FBI in CIA, na koncu pa omenja Dirty Lennyja, Umazanega Lennyja, Lennyja Bruca, ki je umrl, da smo sedaj lahko svobodni. Fuck the CC.
13. isti CD, 5 (on) FUCK THE CC steve earle 3.12
Čas nas preganja, oddaje Izven zakona, v kateri smo se posvečali predvolilnemu času v najbolj demokratični, čeprav republikanski, državi na svetu, ZDA, je konec. Naslednji teden v oddaji Izven zakona nove plošče Toma Waitsa, Elvisa Costella in Los Lobos.
Milko Poštrak se poslavljam in vas lepo pozdravljam z navedbo enega najbolj pronicljivih grafitov z ljubljanskih sten: »Ne sprašujte se, kaj lahko Slovenija stori za vas, temveč kaj lahko vi storite za Ameriko!«
Tule je še pesem Good Night, New York, Lahko noč, New York, Julie Gold, tokrat v koncertni izvedbi dobro nam znane ameriške ustvarjalke Nanci Griffith.
14. CD fahrenheit, 10 (gold) GOOD NIGHT, NEW YORK nanci griffith 4.20
avizo trak IZVEN ZAKONA, 3 Milko POŠTRAK


Komentarji
komentiraj >>