Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Torkov pesticid-less OFF program (3593 bralcev)
Sreda, 10. 11. 2004
Karmelina



Povsod po svetu se ljudje borijo proti takšnim ali drugačnim »škodljivcem«. V nekaterih indijskih vaseh, kjer je vzgajanje bombaža glavni vir preživetja, se na primer soočajo z insekti, ki napadajo njihove pridelke. Pridelovalci bombaža so se nad težavo spravili kar s kokakolo in pepsijem. Prepričani so namreč, da sladkor iz omenjenih pijač pomaga uničiti škodljivce. Kmetje so nasvet pobrali od tamkajšnjih »strokovnjakov«, ki menijo, da mešanica pesticida in sladkornega sirupa zelo učinkovito pobija golazen.

Coca cola in njena tekmica pepsi sta tako dobili novo tržno vrednost, kar pomeni boljše prodajanje, saj je prodaja omenjenih pijač v teh indijskih vaseh porasla. Ameriški pop pijači sta se dosti bolj izkazali kot navadni pesticidi. »Pijača insekte najprej omami, nato pa padejo na tla.« Tako pravijo indijski kmetovalci, proizvajalci brezalkoholnih pijač ter strokovnjaki za pesticide pa globokoumne ugotovitve zanikajo.

Še enega »škodljivca« se bodo, oziroma so se po nekaterih podatkih že, rešili Izraelci. Arafatova usoda je nareč še vedno zavita v meglo. Medtem ko ameriška tiskovna agencija Associated Press poroča, da je palestinski voditelj Jaser Arafat še vedno v globoki komi, je francoska tiskovna agencija AFP sporočila, da je Arafat že preminil. Slednja agencija se sklicuje na izjavo neimenovanega visokega palestinskega predstavnika. V Ramali naj bi še danes uradno sporočili, da je Arafat umrl, kar naj bi storili po zasedanju centralnega komiteja Arafatovega gibanja Fatah in izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije v rezidenci Mukata.

V taisti rezidenci v Ramali bodo Arafata po vsej verjetnosti tudi pokopali. Mukata Palestincem predstavlja simbol upora proti izraelski okupaciji, v bližnji prihodnosti naj bi postala zadnji Arafatov dom ter palestinsko svetišče. Čeprav si je Jaser želel, da bi bil pokopan v Jeruzalemu, se mu poslednja želja zaenkrat ne bo izpolnila, saj jo je Šaron odločno zavrnil.

Izraelska vlada je načelno odobrila pogreb v Ramali, državniško pogrebno slovesnost za palestinskega voditelja pa naj bi gostil Kairo. Sinoči je bila za muslimane pomembna noč in če je Arafat dejansko umrl v tem času, bo šel naravnost v nebesa. Noč »Lejletul-kadr« je namreč po Koranu noč, ki je vredna več kot tisoč mesecev. Na to noč so angeli predali sveto knjigo in to je noč odrešenja za vse muslimane, ko se angeli spustijo na zemljo in uslišijo vse molitve.

Na trdna tla pa sta stopila tudi ameriški minister za pravosodje John Ashcroft in minister za gospodarstvo Don Evans, ki sta novemu-staremu predsedniku Georgeu Bushu podala odstopni izjavi. Ashcroft je svoj odstop pojasnil z modro izjavo, da je prišel čas za »novo vodstvo in svež navdih« v ameriškem pravosodju. Njegov kolega Evans pa ni javno razgalil svojih razlogov za odstop. Ashcroftu, skrajnemu konservativcu, so očitali, da je v času njegovega ministrovanja vera igrala preveliko vlogo na pravosodnem ministrstvu. Kljub temu je v odstopnem pismu optimistično zapisal, da so dosegli cilj zagotoviti varnost Američanov pred kriminalom in terorizmom. Le kakšno varnost, se sprašujemo?

Za »varnost« pred še eno vrsto škodljivcev – teroristov, se borijo tudi na Nizozemskem. Policija je v Haagu sprožila obsežno protiteroristično operacijo, ki še vedno traja. Med akcijo so v nekem stanovanju poskušali aretirati osumljence, pri tem je odjeknila eksplozija, slišalo pa se je tudi streljanje. Ranjeni so bili trije možje v modrem, dva huje. V času operacije so oblasti zaprle tudi zračni prostor nad Haagom. Nadzor po mestu je totalno zaostren in spominja na ZDA po 11. septembru. Nekateri namigujejo, da je operacija povezana z umorom režiserja in publicista Thea van Gogha. Toda načelnik haaške policije Han Moraal tega ni želel potrditi. Režiserja, ki je v filmu »Submission« kritičen do islama, naj bi sredi ulice ustrelil nek 26-letni mladec z nizozemskim in maroškim državljanstvom.

ZDA ne bodo popuščale teroristom, tudi če ti ugrabijo uslužbence svetovne organizacije, kot se je to nedavno zgodilo v Afganistanu. Namestnik ameriškega državnega sekretarja Richard Armitage je dejal, da ZDA niso naklonjene pogajanjem o izpustitvi treh uslužbencev Združenih narodov. Pogajanja in sklepanje kompromisov z ugrabitelji po njegovem mnenju dajo zagon še drugim podobnim dejanjem. Pokomentiral je tudi odnos Amerike do Afganistana in dejal, da pri tem vprašanju ne gre za politiko. Za kaj pa gre, če ne za politiko? Najbrž le za vojaško vajo.

Vojaško vajo so Američani te dni izvajali skupaj z našimi vojaki. Pripadniki 18-ega bataljona za radiološko, kemično in biološko obrambo Slovenske vojske so skupaj z desetimi pripadniki Nacionalne garde ameriške vojske iz Kolorada te dni izvajali šestdnevno štabno vajo »Jesen 2004«. Striček Sam je največ pozornosti posvetil poučevanju slovenskih vojakov v procesu vojaškega odločanja, potrebnega za sprejemanje pravočasnih in pravilnih odločitev med dejanskimi vojaškimi operacijami. Načini izvajanja funkcionalnih dolžnosti, ki so jih obravnavali na vaji, so primerni za civilne izredne razmere in za vojaške operacije.

V štabu LDS pa te dni pričakujejo Janševo pobudo za vstop v koalicijo. Novopečeni predsednik vlade, Janez Janša, je napovedal, da bo drugi največji parlamentarni stranki poslal pobudo za začetek pogajanj o vstopu v novo vlado. Od Ropove stranke pa odgovor pričakuje najkasneje do prihodnje srede. Po Janševem mnenju je pripravljenost LDS, da pristopi k pogajanjem, novost. Poudaril pa je, da v njegovi hiši nihče ne bo imel posebnega stastusa. LDS bodo tako imele težo, ki je sorazmerna dobljeni podpori na volitvah.

Novemu premieru je čestital tudi predsednik škofovske konference Franc Kramberger. Ob tem je izrazil upanje, da bo nova vlada imela več posluha do katoliške Cerkve. Poleg drugega laskanja in izrazov upanja je Kramberger poudaril cilje, za katere si prizadeva katoliška Cerkev v Sloveniji. Med slednjimi so uradno spoštovanje slehernega človeka, solidarnost z najšibkejšimi, demokratične svoboščine, zavzetost za narodni in kulturni obstoj, dobra etična vzgoja, potrebam primerno izobraževanje ter široka gmotna in duhovna blaginja. Kako bo novi vladi, ki naj bi po Janševi obljubi bila učinkovita, pravična, poštena in »oh in sploh«, uspelo vse to uresničiti, pa bomo na lastnih kožah lahko občutili sami.

OFF PRILOGA

Arogantna in agresivna zunanja politika, s katero je Busheva administracija ponosno nastopala po celem svetu, ne škoduje le ameriškemu ugledu nasploh, temveč tudi in predvsem gospodarstvu. Medtem ko si krvosesi v Beli hiši in njihovi prijatelji iz naftne industrije obetajo visoke zaslužke iz kalvarije v Iraku ter Afganistanu, ameriško gospodarstvo v svetu trpi zaradi vse slabšega imidža Združenih držav. Poglejmo si nekatere konkretne številke.

Osem od desetih glavnih blagovnih znamk v svetu je ameriških in te firme tržijo več kot polovico svojega zaslužka izven ZDA. Zaradi naraščajočega nezadovoljstva z Bushevo zunanjo politiko ljudje kupujejo vse manj ameriških produktov. Prva na udaru so seveda največja imena. Zaslužki Coca Cole so samo v Nemčiji to leto upadli za 16 odstotkov, oziroma za 392 milijonov dolarjev. Z resno finančno krizo se sooča tudi Walt Disneyjev zabaviščni park v Parizu, medtem ko poslovanje McDonald'sa v celi Evropi stagnira na mrtvi ničli. Odločitev General Motorsa, da v Nemčiji odpusti 12.000 delavcev, je ravno tako posledica upadanja prodaje v evropski regiji.

Korporacije, ki ne želijo dolivati olja na ogenj anti–ameriškega razpoloženja, se sklicujejo na negativno gospodarsko klimo v Evropski uniji. Vendar pa njihove trditve spodbijajo poročila Mednarodnega Denarnega Sklada, ki kažejo, da se je evropsko gospodarstvo izvleklo iz rdečih številk in je trenutno v zagonu. S tem pa jasno neposredno narašča tudi potrošništvo. Velika podjetja, ki na stari celini in drugod po svetu poslujejo z vse večjo izgubo, so še GAP, Microsoft, Nike, Yahoo in številna druga.

Izgube zaslužkov ameriških korporacij v svetu bodo škodovale tudi mnogim povprečnim Američanom. Pričakovati je nova masovna odpuščanja in čedalje slabše poslovanje na borzah, s čimer bodo prizadete vrednosti delnic okoli devetdesetih milijonov posameznih investitorjev, med katerimi so tudi pokojninski skladi. Ekonomisti tako ugotavljajo, da bodo ameriški državljani vojno v Iraku morali plačati kar dvakrat – prvič kot davkoplačevalci in drugič kot delničarji.

Celo manj kot ves preostali svet pa se za gospodarsko stabilnost ZDA brigajo v Beli hiši. Državni sekretar Colin Powell je namreč že izjavil, da se bodo v Bushevi administraciji še naprej zavzemali za agresivno zunanjo politiko. Pa srečno! Vsi tisti, ki so napovedovali, da bo Bush tudi v novem mandatu glavni škodljivec Ameriki, se lahko že sedaj, le nekaj dni po volitvah, samo še nasmihajo.

Današnji OFF Program je za apr-ovsko mizico spesnila Karmelina, prilogo o izgubah ameriških korporacij je dodal Erik, prek rame jima je kukala Anja.



Komentarji
komentiraj >>