Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
petek 12. november 2004 (3308 bralcev)
Petek, 12. 11. 2004
Bentivoljo



Po umoru nizozemskega režiserja Thea van Gogha in napadih na tamkajšnjo islamsko skupnost, o katerih smo že poročali, se je tamkajšnja vlada odločila za radikalne ukrepe. V tej pregovorno liberalno-egalitarni državi se niso odločili za preganjanje napadalcev na pripadnike muslimanske skupnosti, ki so sedaj verjetno najbolj ogrožena manjšina na Nizozemskem. Namesto tega je nov zagon dobil tako imenovani boj proti terorizmu in nasilnemu radikalizmu. V okviru slednjega je nizozemska vlada sprejela nove ukrepe, ki predvidevajo tudi odvzem holandskega državljanstva ljudem z dvojnim državljanstvom, ker naj bi predstavljali grožnjo pomembnim interesom države. Kako široko je opredeljena 'grožnja pomembnim interesom države', smo poskusili izvedeti na veleposlaništvu Kraljevine Nizozemske v Sloveniji, kjer pa izjav niso hoteli dajati.

Ob že omenjenih protiterorističnih ukrepih nizozemske vlade je tamkajšnja protiteroristična policija vdrla v kamp »Kurdske delavske stranke« in aretirala 29 ljudi. Nizozemsko pravosodno ministrstvo je kurdsko voditeljico Nuriyo Kesbir hotelo po hitrem postopku izročiti Turčiji, a je sodišče to preprečilo in vlado opomnilo na očitke o kršitvah človekovih pravic ob priključevanju te države Evropski uniji.

Jasno je, da se stališča Turčije in Evropske unije zbližujejo, vendar ostaja vprašanje, ali se Turčija približuje evro standardom glede človekovih pravic ali pa se – ravno obratno - EU približuje turškim protiterorističnim prijemom na račun svojih visokih standardov.

Poslušate pro-teroristični Radio Študent.

Protiteroristične vneme ne zmanjkuje niti Američanom in njihovemu sveže potrjenemu predsedniku Bushu, ki so se odločili, da bodo iz Faludže pregnali tudi samega satana, če bo to potrebno. Ali jim bo to tudi uspelo, še ni povsem jasno, priznati pa jim je potrebno vsaj to, da so iz omenjenega mesta pregnali že ogromno število civilistov. Tiste, ki pa so se odločili ostati v mestu, prav sedaj uspešno brišejo z zemeljskega obličja. Statistika zadnjih dni morije nam pravi, da je v štirih dneh od začetka ameriškega napada na mesto mrtvih 18 in ranjenih 178 ameriških vojakov, medtem ko naj bi bilo mrtvih upornikov okoli 500. O številu civilnih žrtev napada statistika molči, vendar pa iz dosedanjih izkušenj lahko pričakujemo, da so te vštete med tistih petsto mrtvih upornikov, s katerim Američani farbajo svoje dosežke. Ni kaj dodati – take statistike ni dosegel niti vrli Sadam Husein.

Blišč velikih uspehov še večje protiteroristične koalicije v Faludži, ki ni še niti dokončno v koalicijskih rokah, pa je davi skazil uspeh iraških upornikov, ki so spet zavzeli mesto Mosul, iz katerega se je bila koalicijska vojska prisiljena umakniti.

Nedaleč stran je letalo s krsto predsednika Arafata dopoldne prispelo v Ramalo. V kompleksu Mukata v Ramali, kjer naj bi bil Palestinski predsednik pokopan, je več tisoč Palestincev vdrlo v Arafatovo bivšo rezidenco. Množica, ki se je prišla poslovit od vodje palestinskega upora, je vzklikala gesla o nadaljevanju Arafatove poti, slišati pa naj bi bilo tudi žalitve na račun novega palestinskega vodstva. Zadnja poročila iz Ramale govorijo o kaosu. Tako naj bi se po pristanku helikopterja k njemu zgrnila množica Palestincev, ki je varnostnim silam ni uspelo razgnati niti s streli v zrak.

Generalni sekretar NATA Jap de Hoop Scheffer je umno ugotovil, da se Evropa premalo zaveda nevarnosti terorizma in da je že skrajni čas, da nadoknadi zamujeno. Če bi ostal pri tej trditvi ali pa se zavzel za odpravo vzrokov tega pojava, bi mu lahko le zaploskali, a papirnatemu vodji Severnoatlantske alianse kaj takega seveda niti slučajno ne pade na pamet. Namesto tega vidi najboljši teren za gradnjo mostov med Evropo in Ameriko v večji prisotnosti oboroženih sil evropskih držav v Iraku. Tu je velikemu vodji potrebno pritrditi, saj bi vstop Nemčije in Francije v »iraško avanturo« seveda zbližal evro-ameriška stališča. Da bi to zmanjšalo nevarnosti terorističnih napadov, pa ne bi mogli trditi niti največji optimisti.

Tudi novice iz domačih logov niso nič kaj spodbudne. Potem ko je 50 delavcev Tekstilne tovarne iz Prebolda v torek spontano prekinilo delo, saj so se naveličali brezplodnega čakanja na izplačilo 65-ih odstotkov avgustovske plače, se je direktor podjetja odločil za uvedbo stečajnega postopka. Proizvodnja v tovarni je že skoraj ustavljena, saj podjetje kljub temu, da mu za proizvodnjo nogavic ne primanjkuje naročil, nima sredstev za nakup surovin. Direktor se seveda ne čuti krivega za nastalo situacijo, čeprav je na čelu podjetja že od lanskega septembra, stečaj pa naj bi predlagal po pogovorih in s soglasjem sindikata in zaposlenih. Brez dela bo – kakor kaže - ostalo 213 ljudi.

Pa zaključimo še z eno veselo novico: podmladek naše največje parlamentarne stranke SDS danes slavi 15. rojstni dan. Zvrhan koš poljubčkov njim in njihovim tutorjem z najboljšimi željami pošilja Radio Študent.


Komentarji
komentiraj >>

Re: petek 12. november 2004
just a thought [12/11/2004]

o tej pregovorno liberalno-egalitarni drzavi nizozemski bi se v tem momentu dalo diskutirat...kakor koli, naj bodo bolj al manj liberalno-egalitarni, dejstvo je, da obicajen folk steka zadeve priblizno normalno in posledicno se vedno poziva k umirjanju stanja...mogoce je to samo odraz strahu pred eskalacijo razmer, sam vseen upam, da gre za en zdrav odziv na zadeve. in spet je dilema kdo koga tukaj terorizira...al vlada islamiste al islamisti vlado al pa gre v koncni fazi za neki obseznejsega, k nobena frakcija tu sploh nima veze z. vsekakor se men zdi, da izvor tega nasilja tle nima neposredne veze s to drzavo.
odgovori >>