Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sredin OFF, 8. 12. 2004 (3684 bralcev)
Sreda, 8. 12. 2004
Karmelina



Se spomnite indijskih kmetov, ki so se nad nadležne škodljivce spravili kar z ameriškima nacionalnima pijačama kokakolo in pepsijem? Izkazalo se je, da pijače podjetij Pepsi in Coca Cola vsebujejo večjo količino pesticidov, kot dovoljujejo mednarodni standardi.

Indijsko vrhovno sodišče je tako pred kratkim ameriškima multinacionalkama odredilo, da morata na steklenicah in pločevinkah svojih pijač na vidnem mestu opozoriti, da vsebujejo tudi pesticide. Sodišče je v obrazložitvi dejalo, da imajo potrošniki pravico vedeti, kaj vse vsebuje njihova najljubša pijača. S tem je potrdilo razsodbo visokega sodišča v indijski zvezni državi Radžastan, ki je ameriškima multinacionalkama ukazalo, da morata razkriti vse sestavine pijač, med drugim tudi pesticide.

Obe podjetji namreč obvladujeta 99 odstotkov indijskega trga brezalkoholnih pijač, tako da sta se na razsodbo tamkajšnjega sodišča že odzvali. Coca Cola je svoje ime skušala oprati z izjavo, da so njihovi izdelki, ki so proizvedeni v Indiji, svetovne kakovosti in v skladu z vsemi ustreznimi zakonskimi zahtevami. Iz Pepsija pa zatrjujejo, da je voda, ki jo uporabljajo pri proizvodnji v indijskih obratih, že usklajena z vsemi najvišjimi mednarodnimi standardi.

Odvetniki obeh podjetij so ponudili, da bi na proizvodih zapisali, da pijača lahko vsebuje sledi pesticidov, katerih količina pa je bistveno manjša od dovoljene. O razkritju vseh sestavin pa ne govorijo. Svojih formul čudežnih pijač ne nameravajo razkriti.

Poslušate anti-cola in anti-pepsi pesticidless OFF program Radia Študent!!!


Pred 63-imi leti pa se je nad s pesticidi obogatenima pepsijem in kokakolo navdušenim Američanom zgodila še hujša nesreča. V vojaškem pristanišču Pearl Harbour jih je doletela druga svetovna vojna. Japonska letala so namreč na današnji dan leta 1941 natanko ob 7. uri in 55 minut zjutraj napadla Pearl Harbour. Pri tem je umrlo 2390 ljudi. Japoncem je uspelo ameriško vojaško srce le delno raniti, saj so bile v pristanišču le bojne in druge ladje, letalonosilke pa so bile na odprtem morju.

Dogodek je prebudil »spečega velikana« iz ameriških sanj in sprožil začetek konca druge svetovne vojne. Vse skupaj se je nekako klavrno zaključilo z gobastima oblakoma nad Hirošimo in Nagasakijem. Demokratski senator s Havajev, Daniel Inouye, je tako na slovesnosti pihnil na patriotsko dušo Bushevih državljanov in potegnil vzporednice z današnjim časom. Dejal je, da bi napad, kakršen je bil japonski leta 1941, verjetno strl voljo "šibkejšim dušam". Vendar Američanom ne, nanje je imel nasproten učinek. Dodal je še, da je tudi danes na svetu veliko izzivov, Američane pa sedaj skušajo prestrašiti teroristi s svojim sovraštvom in z brezvestnimi dejanji.

Varnostni svet Združenih narodov pa je s svojim poročilom generalnega podsekretarja za politične zadeve Kierana Prendergasta opozoril na brezvestna dejanja v sudanski pokrajini Darfur. Izrazil je globoko zaskrbljenost zaradi naraščanja nasilja in napetosti v tej sudanski pokrajini. Ob tem je pozval upornike in sudansko vlado, naj storijo več za izpolnitev obljub o umiritvi razmer in prenehanju trenutno najhujše humanitarne krize na svetu. Po besedah Prendergasta je kaos spet tik pred vrati.

Nasilje je potekalo ves november in zanj naj bi bili najbolj odgovorni pripadniki uporniške Osvobodilne armade Sudana (SLA), ki so izzvali večino spopadov z vladnimi silami. Generalni podsekretar Združenih narodov je zato mnenja, da je potrebno tej uporniški strani poslati jasno sporočilo, naj zaustavi vojaške akcije. Neprizanesljiv pa ni bil niti do vladnih sil, ki izvajajo zračne napade, s čimer tudi te kršijo varnostni in humanitarni sporazum, podpisan v začetku novembra v nigerijski Abuji.

V oboroženih spopadih po poročilu Amnesty International najbolj nastradajo ženske. Obravnavajo jih kot vojni plen, ne prizanašajo pa jim niti protipehotne mine niti bombardiranja. "To nasilje ni spontano, temveč vodeno, odobreno ali tolerirano v okviru preračunane politične strategije," je na londonski predstavitvi okoli 120 strani dolgega poročila poudarila generalna sekretarka te mednarodne nevladne organizacije za zaščito človekovih pravic Irene Khan. Najbrž bo držalo, toda kot vemo, orožje ne izbira. Po poročanju francoske tiskovne agencije pa je med 40 milijoni beguncev na svetu 80 odstotkov žensk in otrok, ki v procesu pri razreševanju sporov največkrat nimajo besede.

Spor se bo, kot kaže, končno razrešil v Ukrajini. Tamkajšnji parlament je nadaljeval razpravo o zahtevi opozicije za spremembo volilnega zakona. Predsednik Leonid Kučma je v parlamentarni dvorani podpisal paketek zakonov, ki ga je pred tem sprejel ukrajinski parlament in s katerim so izpolnjene zahteve obeh strani. Parlament naj bi odobril tudi spremembe v sestavi volilne komisije, čeprav naj bi po napovedih večina starih mačkov v komisiji ostala.

Presenetljivo, da jim je na koncu le uspelo priti do dogovora, saj je bila opozicija pri glasovanju razdeljena in je doslej nasprotovala spremembam ustave, saj bodo te zelo omejile pristojnosti predsednika. Vendar pa Juščenkovi privrženci računajo, da bo njihov kandidat zmagal na ponovljenem drugem krogu predsedniških volitev, ki bo 26. decembra. S spremembo volilnega zakona naj bi zagotovili izvedbo svobodnih in poštenih volitev. Med drugim naj bi poostrili nadzor nad oddajo glasov na domu in ne na naslovu stalnega bivanja, kjer naj bi se dogajale največje nepravilnosti na volitvah 21. novembra.

Nikolai Korpan, zdravnik ukrajinskega opozicijskega voditelja Viktorja Juščenka, pa naj bi v intervjuju za britanski časopis The Times razkril svoj sum, da so Juščenka med kampanjo poskušali zastrupiti. Po njegovih besedah so poskušali Juščenka zastrupiti s hrano, pijačo ali injekcijo. Upal si je iti celo dlje in je izjavil, da so Juščenku stregli po življenju z biološkimi oziroma kemičnimi snovmi ali redkim strupom. Vendar je avstrijski zdravnik Korpan v pogovoru z avstrijsko tiskovno agencijo APA to poročanje britanskega časnika zanikal. Dejal je, da domneva o zastrupitvi vse do danes še ni bila ne potrjena ne izključena. Meni, da brez bolnika ne morejo postaviti diagnoze, zato bo treba počakati na dodatne preiskave.

Kriminalisti Srbije in Črne gore pa so dobili še dodatno nalogo, ki jo bodo morali raziskati. Predsednik državne skupnosti Srbije in Črne Gore Svetozar Marovič je dobil novo grozilno pismo, v katerem ga je neznana organizacija Rdeča sablja in rdeča sekira obsodila na smrtno kazen "z vsemi mogočimi sredstvi". Več o tem nam je povedal naš beograjski dopisnik Dragan Novaković:

///////////////////////////////////////////////////////

V naši državi pa se je sklenila tridnevna regionalna konferenca proti trgovini z ljudmi. Barbaro Fürst, predstavnico Visokega komisariata Združenih narodov za begunce v Sloveniji smo prosili, da nam pove kaj več o samem dogajanju:

/////////////////////////////////////////////////////////

Slovenija pa naj bi veljala za državo z zgledno urejeno azilantsko politiko. Kako je s tem?

////////////////////////////////////////////////////////



Komentarji
komentiraj >>