Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
petek 24.12.2004 (3236 bralcev)
Petek, 24. 12. 2004
Bentivoljo



Ta veseli december in ta veseli dan, ko se spomnimo rojstva Božjega sina, ki nam je prinesel tisto veselo oznanilo, sta tukaj. To ve seveda tudi tisti vrli Donald Rumsfeld, ki je davi prispel v Mosul, da bi delil božično idilo s tamkajšnjimi vojaki. Za razliko od Božjega sina jim Rumsfeld ni mogel prinesti ravno veselega oznanila, saj jih je prišel le potolažit, ker bodo najverjetneje preživeli v Iraku tudi naslednji božič. In verjetno je kar prav tako, saj so tolažbe še kako potrebni. Rumsfeldovi iraški avanturi namreč ni videti konca.

Če so bili Rumsfeldovi vojaki v Mosulu deležni vsaj tolažbe, pa za prebivalce sosednje Faludže, ki so se začeli vračati na svoje domove, te ni ostalo kaj dosti. Ti so prišli v mesto, kjer se boji - kljub ameriškemu veselemu oznanilu o skorajšnji normalizaciji razmer in demokratizaciji iraške države – nočejo umiriti. Tako so si pregnanci lahko le ogledali svoje razrušene domove in zgroženi nad uničenjem odšli nazaj v pregnanstvo. Njim in upornikom Rumsfeld prinaša drugačno sporočilo: mir boste našli le v grobu.



Kdaj drugič, če ne danes, je čas, da svoje ideje po Sloveniji širi novi ljubljanski nadškof in slovenski metropolit gospod Uran. Gospod je javnosti predstavil svoje videnje odnosa med Cerkvijo in Republiko Slovenijo. Poleg urejanja statusa dušnih pastirjev, oziroma njihovega vzdrževanja s strani države, je bilo na njegovi tapeti tudi državno vzdrževanje slovenskih cerkva.

Kljub nerganju zaradi komercializacije božiča je torej državi ponudil komercializacijo cerkvic. Po Uranovih besedah naj bi bilo slovenske cerkvice, ki jih je najti na vsakem griču, moč kar dobro tržiti. Ker pa slovenska katoliška Cerkev nima dovolj bogastva, da bi si lahko privoščila njihovo vzdrževanje – ljubljanska nadškofija dobi od gozdov le borih 80 milijonov tolarjev letno –, bi si to breme rada delila z državo.

Na sveti grudi vse večje obljubljene dežele, torej na zasedenih palestinskih ozemljih, se izraelska vojska dan pred sveto nočjo ne pusti kaj dosti motiti. Kot veleva dosedanja praksa, so namreč tudi tokrat Izraelci poskrbeli, da so Palestinci v begunskih taboriščih dobili zadostne doze vročega svinca in eksplozij. Pet Palestincev je šlo na oni svet, kjer bodo bliže Alahu.

Iz taistega konca sveta pa so prišle vesti o neuradnih izidih lokalnih volitev na palestinskih zasedenih ozemljih. Večino volivnih glasov naj bi pobrala stranka umrlega predsednika Arafata Fatah, ki bo sicer najverjetneje dobila 124 sedežev v lokalni upravi, medtem ko jih je njena največja tekmica Hamas dobila 67. Volitve so pomembne tudi zato, ker kažejo razpoloženje palestinskega volivnega telesa pred januarskimi predsedniškimi volitvami. Če se bodo slednje iztekle vsaj približno tako kot včerajšnje lokalne volitve, bo palestinski predsednik najverjetneje Fatahov kandidat Mahmud Abas, sicer tesni sodelavec preminulega predsednika in nekdanji palestinski premier.

V Srbiji in Črni gori se pripravljajo na volitve v zvezno skupščino. Tako se je včeraj sestal Svet za evropske povezave Srbije in Črne gore, ki naj bi določil datum izvedbe volitev poslancev v omenjeno skupščino, a se je razšel brez dogovora. Jabolko spora je, ali bodo volitve potekale neposredno ali pa se bo poslance volilo posredno, in sicer iz vrst nacionalnih skupščin. Zvezna ustava sicer zapoveduje izvedbo neposrednih volitev v prihajajočem letu. Toda črnogorsko vodstvo si prizadeva, da bi na območju Črne gore volitve potekale na omenjeni posredni način, poleg tega pa tudi, da bi bile izvedene šele po referendumu o neodvisnosti, ki bo šele spomladi leta 2006. Srbski premier Vojislav Koštunica je izjavil, da ustava nedvoumno zapoveduje neposredne volitve, črnogorski premier Milo Đukanović pa, da zvezna ustava ni sveto pismo.

NATO-vi vojaki v Bosni in Hercegovini, ki že devet let neuspešno lovijo haaška obtoženca Ratka Mladića in Radovana Karadžića, so prijeli bosanskega Srba Dušana Tešiča. Ta je osumljen sodelovanja v mreži, ki pomaga omenjenima bežečima obtožencema in njuni kompaniji. Tešič, ki je bil med vojno član posebnih polcijskih enot bosanskih Srbov, je bržkone božična tolažba za neuspeh SFOR-jevih sil, saj kaže, da bodo Karadžiću in Mladiću res posolili rep, preden ju bodo ujeli. Morda pa ju prinese Dedek Mraz.





Komentarji
komentiraj >>