Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF (2693 bralcev)
Sreda, 12. 1. 2005
Karmelina



Avstrijsko ustavno sodišče je odločilo, da na okrajnem sodišču v Celovcu slovenščina še naprej ne bo uradno sprejemljiv jezik. Ustavno sodišče je s tem zavrnilo pritožbo nekega zavednega koroškega Kranjca, ki je uredbo o uradnem jeziku ocenil za protiustavno. V utemeljitvi svoje odločitve so sodniki zapisali, da je za priznanje slovenščine kot uradnega jezika na sodišču odločilen delež slovensko govorečega prebivalstva v posameznem sodnem okraju. Merilo iz leta 2000 pravi, da je za to potrebno več kot deset odstotkov manjšinskega prebivalstva.

Poteza avstrijskega ustavnega sodišča je razburila Narodni svet koroških Slovencev, ki je pozval k politični rešitvi nesoglasja. Po njihovi oceni je treba poskrbeti za tako organizacijo sodnih okrajev, ki bo omogočila pravico do sodnih postopkov v maternem jeziku tudi pripadnikom slovenske narodne skupnosti iz sodnih okrajev Celovec, Velikovec in Beljak.

Tudi v drugi »švabsko« govoreči državi Nemčiji niso preveč naklonjeni drugače govorečim, drugače versko orientiranim in sploh drugačnim. V petih zveznih deželah je nemška policija izvedla obsežno operacijo proti domnevnim islamskim skrajnežem. Racijo so izvedli v 50-ih zasebnih stanovanjih, trgovinah in mošejah na območju mest Ulm/Neu Ulm, Freiburg, Frankfurt na Maini, Düsseldorf, Bonn in Berlin. Pri tem so modre snage aretirale 14 ljudi, ki jih sumijo kriminalnih dejanj in povezav z islamističnimi skupinami.

Ameriški »misijonarji« v Iraku so priprli šest osumljencev, ki naj bi bili vpleteni v umor guvernerja bagdadske pokrajine Alija al Hajdarija. Dva od teh naj bi bila neposredno vpletena v umor. Neka ptičica je Bushevim vojakom namignila, kje naj bi se skrivali osumljenci, ti pa so takoj za tem vdrli v neko hišo v Bagdadu in res naleteli na prej omenjeno šesterico. Nasilje v Iraku pa se po ustaljeni navadi nadaljuje tudi danes. Dva iraška vojaka sta bila ubita v eksploziji avtomobila bombe v Mosulu, še dva pa sta bila ranjena. Ena bomba pa se je razpočila tudi v bližini ameriške vojaške patrulje.

Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo pa so prispeli v Iran. Na območju vojaškega kompleksa v Paršinu, le 30 kilometrov jugovzhodno od Teherana, bodo odvzeli in pregledali vzorce z zelenih površin v kompleksu. Iransko ministrstvo je že pred meseci zanikalo kakršno koli zahrbtno in sumljivo delovanje, zato so pod pritiskom ameriških in drugih obtožb na inšpekcije pristali.


Komentarji
komentiraj >>