Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF-migrant (2882 bralcev)
Četrtek, 10. 2. 2005
Bentivoljo



OFF NAPOVEDNIK
Organizacija »Migration watch«, ki se ukvarja z opazovanjem selitev v Veliki Britaniji, zaznava naraščajoč trend izseljevanja belopoltih Britancev iz sosesk z rasno in etnično mešano strukturo prebivalstva. Študija, v kateri je bila ta ugotovitev objavljena, se osredotoča na desetletno obdobje med letom 1991 in letom 2001, med drugim pa navaja, da se je v nekaterih predelih Londona delež belopoltega prebivalstva znižal z 58 na sedanjih 41 odstotkov. Po podatkih Migration watcha naj bi to v rasno mešanih soseskah povzročalo velike probleme na stanovanjskem, izobraževalnem, zdravstvenem in socialnem področju, medtem ko morajo predeli, kamor se belopolto prebivalstvo seli, povečevati stanovanjske in druge kapacitete.

Ob teh podatkih so v zrak skočile imigrantske organizacije, saj naj bi njihova objava slabo vplivala na medrasne in medetnične odnose. Ob tem so hitele pojasnjevati, da naj bi do rasno določenih sosesk prihajalo med drugim tudi zato, ker so nekatere skupine priseljencev na lastni koži občutile revščino in rasizem, kar naj bi bil razlog za njihovo povezovanje. Vendar pa ugotovitve, da se prebivalci naseljujejo blizu svojih delovnih mest in da se družine z otroki, ki si to lahko privoščijo, selijo tja, kjer pričakujejo boljšo izobrazbo za svoj naraščaj, navajajo prej na misel, da nekatera cenejša in manj kvalitetna bivalna okolja zaseda vojska priseljene delovne sile, medtem ko se bogatejši sloji seveda selijo na boljše lokacije. V tem primeru imamo opraviti z modelom imigracijske politike, ki priseljence sprejema le kot ceneno delovno silo, rasna opredelitev sosesk pa je bolj kot z različnimi navadami pogojena z ekonomskimi zakonitostmi.

Poslušate rasno nečisti Radio Študent.



OFF PROGRAM
V Savdski Arabiji, eni tesnih zaveznic največje izvoznice demokracije, Združenih držav Amerike, se bojda piše zgodovina, saj bodo danes potekale prve volitve v zgodovini te monarhije. Lokalne volitve, ki naj bi predstavljale korak v smeri 'previdne reforme' te države, bi sicer težko označili za svobodne, saj na njih lahko volijo in so izvoljeni le moški nad enaindvajsetim letom starosti. Poleg tega pa bodo volivci izbirali le polovico članov občinskih svetov, saj bodo drugo polovico določile oblasti. Kar se tiče volilne pravice žensk, se saudijska volilna komisija izgovarja, da so te izključene zato, ker ni bilo časa za pripravo volišč, ki bi bila namenjena le njim, razen tega pa večina žensk v tej monarhiji sploh nima dokumentov. Misel, da bi takšne volitve nadzorovali mednarodni opazovalci, seveda sodi v domeno znanstvene fantastike.

Severna Koreja je prvič priznala, da je proizvedla jedrsko orožje, ob tem pa razglasila, da ne bo več sodelovala v šeststranskih pogajanjih, v katerih poleg nje sodelujejo še ZDA, Rusija, Kitajska, Japonska in Južna Koreja. Omenjena pogajanja so sicer na mrtvi točki obstala lansko jesen, po trditvah severnokorejskega vodstva zaradi ameriških poskusov strmoglavljenja severnokorejskega režima. Ali gre le za izsiljevanje ostalih strani v pogajanjih ali pa mislijo Severnokorejci res skuriti ameriško vzhodno obalo, agencije še ne poročajo. Ameriška državna sekretarka Riceova je sicer v odgovor na potezo Pjongjanga zagrulila, da se Severna Koreja nima česa bati in da je nihče ne namerava napasti.

Naša najbolj prijateljska soseda Italija danes prvič praznuje dan spomina na fojbe in eksodus italijanskih optantov iz Istre, Reke in Zadra. Današnji datum, ko Evropa in svet praznujeta podpis Pariške mirovne pogodbe, ki naj bi tudi formalno naredila križ čez razprtije druge svetovne vojne, je v Italiji torej obeležen kot dan žalovanja. Navdihnjenih s tem prazničnim vzdušjem in verjetno tudi pod vplivom razvpitega TV filma Srce v breznu se je tako pet italijanskih študentov hrvaškega jezika na rimski univerzi La Sapienza odločilo, da ne želijo več nadaljevati študija kulture naroda, ki je ubijal Italijane le zato, ker so Italijani.

Voditelji Zahodnoafriške unije so se na izrednem zasedanju odločili, da bodo obsodili ustavne spremembe v Togu, ki so omogočile, da je predsedniško oblast v državi prevzel Faure Gnassingbe, sin nedavno preminulega predsednika. Omenjene ustavne spremembe sicer spreminjajo prejšnje ustavno določilo, po katerem bi morale biti predsedniške volitve razpisane dva meseca po smrti prejšnjega predsednika, v skladu s spremenjeno ustavo pa bo Faure lahko direktno prevzel predsedniški mandat svojega umrlega očeta, ki se izteče šele junija 2008.

Faure, ki si je v boju za očetovo nasledstvo pomagal z vojsko, se je v svojem nastopnem govoru zavzel za izvedbo volitev v narodno skupščino, vendar pa ob tem predsedniških volitev ni omenjal. Voditelji Zahodnoafriške unije so že napovedali obisk Toga, kjer bodo osebno izrazili svoje negodovanje zaradi Faurejevega prevzema oblasti, tej državi pa so zagrozili tudi s sankcijami.

Palestinski predsednik Mahmud Abas je svojim varnostnim silam ukazal, naj preprečijo vse napade na izraelske cilje, ki jih sicer izvajajo uporniške skupine, in zagrozil z nadaljnjimi ukrepi v primeru, da uporniške skupine tega ne bodo spoštovale. Hamas je dopoldne v maščevalni akciji zaradi sredinega izraelskega uboja dveh Palestincev na območju Gaze na dve judovski naselbini izstrelil okoli 50 raket, napad pa ni zahteval žrtev. Zaradi omenjenega napada se je sicer že sestal ožji Šaronov kabinet in zahteval takojšno prekinitev napadov na judovske naselbine.

Prvi uradnik nebeškega kraljestva papež Janez Pavel drugi se vrača iz bolnišnice, potem ko se je včeraj zaradi zdravstvenih težav prvič v svoji zgodovini papeževanja odpovedal vodenju slovesnosti ob pepelnični sredi. Ker je pepelnična sreda uvod v štirideset dnevno obdobje, ki se zaključi z Veliko nočjo, v katerem papež ne opravlja javnih obredov, si bo lahko dodobra odpočil in nabral novih moči za nadaljnje vodenje vesoljne Cerkve. Te svoje dolžnosti namreč ne misli opustiti, preden posveti enega svojih predhodnikov, Pija dvanajstega, ki se je po mnenju katoliške Cerkve hrabro uprl nacizmu in stalinizmu, medtem ko si je po trditvah judovskih skupin med drugo svetovno vojno pridno zatiskal oči pred holokavstom in ni obsodil nacističnega divjanja.



Komentarji
komentiraj >>