Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF ob 15.00 (3397 bralcev)
Sreda, 16. 2. 2005
Karmelina



“Vse najboljše” patriotom sveta! Pred 16 leti je bila ustanovljena Socialdemokratska zveza Slovenije, predhodnica današnje Slovenske demokratske stranke. Dolgoletna opozicijska stranka, od oktobrskih parlamentarnih volitev končno vladajoča, največja in najmočnejša slovenska stranka, bo svojih sladkih šestnajst slavnostno obeležila v soboto, ko bodo najzaslužnejšim članom stranke podelili priznanja.

Danes svojo 63-letno prisotnost na svetu beleži tudi severnokorejski voditelj Kim Jong Il. Na slovesnosti, ki so jo pripravili v njegovo čast, so z ostro retoriko na račun ZDA zatrdili, da bo Severna Koreja še naprej krepila svojo vojsko. Nacionalni časniki ob tem pozivajo ljudi, naj "na vsak način branijo revolucionarno vodstvo”, kar je “največji patriotizem in glavna naloga za vojsko in ljudi”.

Severna Koreja je voditeljev rojstni dan povzdignila kar v državni praznik, ki velja za najpomembnejši dogodek v letu. To je dan, ko se budijo in razpihujejo patriotska čustva. Ko severnokorejski mediji obširno citirajo razne avtoritete, ki so izražali podporo Kimu. V govorih pa ni manjkalo niti groženj ZDA in referenc na jedrsko orožje. Ravno ta jedrska samozavest in samozadostnost “Severnjakov” je žulj na peti mednarodne skupnosti in sosede Južne Koreje.

Kljub razhajanju v politiki in temu, da je meja med obema Korejama zaprta vse od korejske vojne med letoma 1950 in 1953, se bosta Koreji združili vsaj v fikciji.

V Severni Koreji bodo namreč prvič po razdelitvi Korejskega polotoka na dve državi snemali južnokorejski film. Zadnji prizor filma z naslovom Pogumna družina bodo namreč posneli v turističnem letovišču Diamond Mountain na vzhodni obali Severne Koreje. Film, ki bo na filmska platna priletel maja, je komedija o družini. Oče na smrtni postelji si želi, da bi se obe Koreji združili. Njegovi najbližji pa si v komičnih zapletih prizadevajo, da bi prepričali umirajočega, da se je to resnično zgodilo.

Razlog za praznovanje, sicer bolj “jadni”, imajo tudi ekološko zavedni zemljani in okoljevarstveniki. Štartal je Kjotski protokol. Zmanjševanje emisij toplogrednih plinov je zdaj tudi uradno postalo del mednarodnega prava. Industrializirane države, med katerimi je tudi Slovenija, bodo morale omejiti izločanje teh nevarnih plinov. Ti naj bi bili glavni krivec vse bolj čudnega vremena, nad katerim se že nekaj časa pritožujemo. Ali je Kjotski protokol res razlog za slavje, pa se prepričajte v N-euro momentu Tomaža Z.

Tridnevno žalovanje pa beležijo v libanonski prestolnici. Začele so se namreč pogrebne slovesnosti ob smrti Rafika Haririja, nekdanjega libanonskega premierja. Krsto umrlega v ponedeljkovem atentatu so prepeljali iz bolnišnice na njegov dom, kjer se je od njega najprej poslovila njegova družina. Pred njegovo rezidenco se je zbrala večtisočglava množica, ki je nato pokojnika pospremila do mošeje Mohameda al Amina v središču mesta, kjer poteka glavna pogrebna slovesnost.

Slovenec na evropskem stolčku Dimitrij Rupel je v okviru turneje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi iz Kazahstana pripotoval v Uzbekistan. Tam bo prijateljske vezi skušal splesti s predsednikom Islamom Karimovom, podpredsednikom vlade in zunanjim ministrom Eljorjem Ganijevom ter predsednikom parlamenta Erkinom Halilovom. Poleg teh visokodonečih imen pa bo na srečanju še kopica predstavnikov tako imenovane civilne družbe.

V pogovoru je slovenski zunanji minister in predsedujoči Organizaciji načel nekatere težave, s katerimi se pri razvoju svete demokracije sooča Uzbekistan. Tako naj bi se dotaknil vprašanj svobode medijev, učinkovitega sodnega sistema in preprečevanja mučenja v zaporih – kot bi to v krasni Evropi vse štimalo. Med drugim je Rupel pozdravil namero Taškenta, da začne deminirati svoje meje. Uzbekistanskim oblastem je celo ponudil pomoč Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi in še posebej Slovenije pri tem podvigu.

Ameriška namera, da prikaže Iran kot sovražnico svobodnega sveta, uživa veliko podporo s strani Izraela. Silvan Šalom, izraelski zunanji minister, je ocenil, da bo Iran čez pol leta sposoben izdelati atomsko bombo. Njegova “racionalna” utemeljitev je, da “ni vprašanje, ali bodo imeli Iranci atomsko bombo leta 2009, 2010 ali 2011.” Glavno vprašanje, na katero bi se morali osredotočiti, je, kdaj bodo imeli tehnologijo in znanje, kako jo narediti. Čakaj, čakaj ... kaj ameriški kolegi ne trdijo, da Iran že ima potrebno tehnologijo in znanje?

Izraelski vrh pa pretresa novica, da bo Šaron razrešil načelnika generalštaba izraelske vojske Mošeja Jalona. Obrambni minister Šaul Mofaz namreč v nasprotju z dosedanjo prakso ni želel podaljšati Jalonovega mandata. Ta bo stolček moral zapustiti julija, še pred načrtovanim izraelskim umikom z območja Gaze. Jalon je položaj načelnika generalštaba izraelske vojske zasedel pred tremi leti. Odločitev obrambnega ministra, da mu ne podaljša mandata, pa je v izraelskem vojaškem vrhu sprožila "pretres".

Zaenkrat še ni znano, ali je ta odločitev povezana z odločitvijo izraelskega premierja Šarona, ki je prejšnji teden izbral nekdanjega agenta izraelske notranje varnostne službe Šin Bet Juvala Diskina za novega vodjo varnostne službe. 49-letni Diskin bo maja na položaju nasledil sedanjega vodjo varnostne službe Šin Bet Avija Dichterja. Nekateri poznavalci razmerij v izraelski vojski pa menijo, da je njegova razrešitev posledica nesoglasij med Jalonom ter Šaronovo druščino.

Novo pridobitev pa lahko pričakujemo v prometnih povezavah. Pakistan in Indija sta se dogovorila, da bosta 7. aprila vzpostavila zgodovinsko avtobusno povezavo prek razmejitvene črte, ki deli sporno ozemlje Kašmir. Če se boste znašli v tistih krajih, boste lahko z busom potovali od Muzafarabada na pakistanski do Siringara na indijski strani.


Komentarji
komentiraj >>