Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KRRRRROFF (2664 bralcev)
Četrtek, 24. 3. 2005
evi



Protestniki, ki so v kirgizistanski prestolnici zavzeli vladno palačo, so iz ujetništva rešili enega od svojih voditeljev, Feliksa Kulova. Tega so leta 2000 zaprli zaradi obtožb, ki naj bi bile po navedbah njegovih privržencev politično motivirane. Kulov namerava združiti opozicijo in prevzeti vodstvo nad njo. Prek nacionalne televizije, ki so jo okupirali njegovi kolegi, je novi lider že pozval predsednika Askarja Akajeva, naj odstopi in sprejme miren prenos oblasti.

Na veliko srečo Kirgizistancev se je v času rumeno-rdeče revolucije v prestolnici Biškek ravno nahajal naš Lojze Peterle. V vlogi osebnega odposlanca predsednika OVSE, Dimitrija Rupla, se očitno odlično znajde, saj si je zadal nalogo, da razreši spor med sprtima stranema. Na njegovo žalost mu je bilo takoj, ko je posegel v revolucionarne dogodke, očitano, da v kirgizistanskem centru OVSE skriva predsednika Akajeva. Te informacije, o katerih so poročali številni mediji, je Peterle odločno zanikal. Če ga Akajeva ni v OVSE centru, potem zaenkrat ni jasno, kjer se Akajev, po katerem je danes veliko povpraševanje, v resnici skriva.

Pred nekaj minutami pa smo izvedeli, da je kirgizistansko vrhovno sodišče soglasno razveljavilo rezultate parlamentarnih volitev, ki so v državi potekale februarja in marca. Današnji mehki državni udar je tako dosegel svoj namen. Kirgizistanski premier Nikolaj Tanajev je odstopil, tako iskani predsednik Askar Akajev pa naj bi prav po »pusijevsko« zapustil Kirgizistan, po nepotrjenih navedbah naj bi že prispel v sosednji Kazahstan. Stari dvodomni parlament bo dobil nazaj svoje pristojnosti, ki mu po ustavi potečejo 14. aprila.

Kadrovske zamenjave v državnem vrhu pa se dogajajo tudi v Moldaviji in Estoniji. Moldavci so dobili novega predsednika parlamenta, in sicer pro-zahodno usmerjenega člana komunistične stranke in ministra za gospodarstvo Mariana Lupuja. Estonija pa je od danes dalje brez vlade, saj je odstopil njen predsednik Juhan Parts. Za ta korak se je odločil zaradi nezaupnice, ki jo je parlament izglasoval pravosodnemu ministru Ken-Martiju Vaherju. Estonske politične stranke bodo morale sestaviti že četrto vlado v zadnjih šestih letih.

Bojno žarišče v Babiloniji je bilo tudi danes prizorišče novih smrtnih žrtev. V spopadih z ameriškimi silami južno od Kirkuka so bili pokončani trije iraški uporniki, eden pa je bil ranjen. In to samo zato, ker so si skušali sposoditi tovornjak kolaboracionističnih iraških sil. Na cesti v zahodnem delu Bagdada pa je iraška policija našla trupli obglavljenih iraških vojakov.

Iračani bodo po zaslugi slovenske vlade kmalu dobili materialne okrepitve. Prav danes se je z mariborskega letališča začel prevoz vojaške opreme in oborožitve. Gre za orožje in drugo opremo, ki ju je Slovenska vojska nameravala prodati, uničiti ali donirati. Vseh letov s pošiljkami naj bi bilo osem, prevozi pa bodo trajali do 17. aprila.

V Društvu za teorijo in kulturo hendikepa so nehali gladovno stavkati, ker so jim na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve obljubili spremembe na področju financiranja invalidskih organizacij. Od svojih zahtev še vedno ne odstopajo in če se ne bodo uresničile, bodo ponovno protestirali aprila. Gladovno stavko YHD-jevcev so obsodili člani neke druge invalidske organizacije, Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, in danes začeli svojo lastno. Gladovati nameravajo, dokler ministrstvo za delo vladi ne bo poslalo predloga za imenovanje novih članov sveta vlade za invalide, kateremu je mandat potekel že januarja.


Komentarji
komentiraj >>