Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KakiNagasaki OFF (3344 bralcev)
Torek, 19. 4. 2005
Karmelina



V atriju Mestnega muzeja Ljubljana so točno dve minuti čez enajst zasadili malo sadiko kakija. Ob tej uri se je namreč 9. avgusta pred 60-imi leti v Nagasakiju zaradi atomske bombe ustavil čas. Zakaj pa ravno kaki, se boste upravičeno vprašali. Zato, ker je ta sadika kakija baje potomec drevesa, ki je preživelo katastrofalne posledice atomske bombe.

Sadiko kakija je skupaj s skupino otrok posadila umetnica Rene Rusjan. S tem simboličnim dejanjem miru je prebudila čas, ki se je takrat ustavil. Projekt pa ni zrastel na njenem zeljniku, ampak se ga je domislil japonski umetnik Tatsuo Miyajima. Svečane poljedelske akcije se je udeležilo tudi veliko japonskih predstavnikov.

Projekt, ki so ga domiselno poimenovali kar »Kaki drevo«, je štartal že ob 10. uri z novinarsko konferenco. V okviru projekta pa se bodo čez dan zvrstile različne ustvarjalne delavnice. Bolj japonsko obarvane, da se razume. Tako bodo zainteresirani med drugim lahko odkrivali veščine origamijev, japonske keramike in se naučili pravilno jesti z japonskimi palčkami.

Poslušate kaki-za-Nagasaki Off program!!!!




Pred desetimi leti je pred zvezno zgradbo v Oklahoma Cityju parkiral tovornjak z 2,5 tonami eksploziva. Ko je eksplodiral, je umrlo 168 ljudi, med njimi 19 otrok, najmanj 500 ljudi pa je bilo ranjenih. Dogodek je pretresel Ameriko, saj je bil to takrat najhujši napad na ameriških tleh dotlej. Čeprav so ga sprva pripisali islamskim teroristom z Bližnjega vzhoda, se je izkazalo, da je šlo za dejanje domačega terorista. Ameriški terorist Timothy McVeigh je bombo sprožil zaradi nezadovoljstva z delom zveznih oblasti v Washingtonu in »FBI-ja«. Ti naj bi po njegovem mnenju bili odgovorni za pokol pripadnikov družine Randyja Weaverja v Ruby Ridgeu v zvezni državi Idaho leta 1992.

Ameriškega Osamo so usmrtili junija 2001, še pred septembrskimi napadi na WTC. V zapor pa so poslali tudi njegovega pajdaša Terryja Nicholsa, ki je obsojen na več dosmrtnih ječ. Še dandanes pa krožijo zgodbice, da dvojica ni mogla sama organizirati tako velikega terorističnega dejanja. Šlo naj bi za nekakšno zaroto, ki jo je FBI iz določenih razlogov pometel pod preprogo. Ravno zaradi teh govoric je republikanski kongresnik iz Kalifornije Dan Rohrbacher ob obletnici sporočil, da te domneve preiskuje. Kongresnik meni, da je mogoče čas, da se stara juha pogreje in se sprožijo kongresna zaslišanja.

Drugi največji teroristični napad na ameriških tleh po 11. septembru je imel še en učinek. Oklahoma City je namreč opomin ameriškim oblastem, da vsi teroristi ne prihajajo iz arabskih oziroma muslimanskih dežel. Američani imajo doma dovolj lastnih skrajnežev in teroristov, ki si za povod izberejo še tako banalne razloge, kot so na primer napake zveznih oblasti, nasprotovanje splavu ali lastne frustracije.

Klasična teroristična metoda še vedno ostaja napad z avtomobilom bombo. Tako smo spet priča enega takšnega napada v Mahačkali, glavnem mestu ruske republike Dagestan. Eksplozija je pogubila eno osebo, drugo pa hudo ranila. Napadalca sta se sicer uštela, saj sta eksplozijo sprožila po nesreči, ko sta pripravljala napad na tožilca. Dagestan sicer zadnje čase pretresa vrsta bombnih napadov na predstavnike oblasti.

Tudi v Bagdadu je razneslo avtomobil bombo. Samomorilski napad je bil uperjen proti nabornikom iraške vojske, pri tem so umrli štirje ljudje, 23 pa jih je bilo ranjenih. Večina žrtev je bila nabornikov, ki so seželeli zaposliti v vojski. Avtomobil je razneslo v bližini ene od palač strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina, ki je zdaj v rokah iraške vojske.

Japonci in Kitajci pa se še vedno gledajo postrani zaradi spornih japonskih zgodovinskih učbenikov. Japonski zunanji minister Mačimura Nobutaka je z dolgim nosom končal tridnevni obisk na Kitajskem. Ni mu uspelo rešiti najhujše krize med državama po vzpostavitvi diplomatskih odnosov leta 1972. Nobutaki ni uspelo od Pekinga izterjati niti opravičila in odškodnine za škodo, ki so jo protestniki povzročili na japonskih diplomatskih predstavništvih in podjetjih. Peking je namreč mnenja, da je Tokio tisti, ki bi se moral opravičiti.

Višje sodišče v Tokiu pa je med tem zavrnilo pritožbo desetih kitajskih državljanov, ki so od japonske vlade zahtevali odškodnino zaradi zločinov med drugo svetovno vojno. Japonsko sodišče namreč meni, da tuji državljani v skladu z mednarodnim pravom ne morejo zahtevati odškodnine neposredno od japonske vlade.

Japonsko-kitajski spor pa so že začeli čutiti japonski podjetniki, ki trgujejo na Kitajskem. Še posebej usodno bi nadaljevanje krize lahko bilo za turistične tokove med državama. Letalska družba All Nippon Airways pričakuje, da bo do konca aprila potovanje na Kitajsko odpovedalo kakih 12.000 potnikov, medtem pa je Japan Airlines že zabeležil odpoved 5500 potnikov.


Na Kosovu pa so sile Združenih narodov v okolici Prištine odkrile votlino, v kateri so našli posmrtne ostanke za zdaj še neznanega števila ljudi. Šlo naj bi za 46 ljudi, ki so bili umorjeni v letih 1998 in 1999. Več o novo odkritem množičnem grobišču nam je povedal naš beograjski dopisnik:

//////////////////////////////////////////////////////////

V petek imenovani mandatar za sestavo nove libanonske vlade Nadžib Mikati se je resno lotil svoje naloge in pridno oblikoval svoj kabinet. Glavna naloga nove vlade, z oblikovanjem katere so prekinili šest tednov trajajočo politično krizo v državi, bo priprava parlamentarnih volitev, ki naj bi se zgodile naslednji mesec. Mikati je zagotovil, da bodo v novi vladi sodelovali ljudje, ki bodo zastopali vse verske skupine v Libanonu.

Iz dimnika na Sikstinski kapeli v Vatikanu se je tudi drugi dan zapovrstjo pokadil črn dim. Novega papata še ni. Mogoče popoldne.





Komentarji
komentiraj >>