Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Mumificirani OFF (3679 bralcev)
Četrtek, 21. 4. 2005
evi



OFF NAPOVEDNIK

Globine egipčanskega puščavja so izpljunile še eno grobnico. Največjo doslej, baje. Arheologi, egipčanski in britanski, so na območju 600 kilometrov od Kaira naleteli na več kot 5000 let staro nekropolo. Po natančnem pregledu njene notranjosti so jo uvrstili v najstarejše obdobje zgodovine antičnega Egipta, v čas, ko se je egipčanski imperij še formiral. Kompleks naj bi nekoč pripadal cvetočemu mestu Hierakonpolis, ki je bilo okoli leta 3600 pred »Džizusom« največje urbano središče ob reki Nil.

Čeprav je grobnica precej izropana, so v njej našli 7 mumificiranih oseb in kravjo glavo. Za štiri izmed umrlih so znanstveniki ugotovili, da so bili pokopani živi, kot žrtve bogovom. Odkritje bo veliko pripomoglo in dodalo k poznavanju tako imenovanega egipčanskega predfaraonskega obdobja.

Poslušate žrtvovanim mumijam posvečeni Off informativni program.


OFF PROGRAM

Na iraški zemlji se nadaljujejo napadi. Sinoči je začasni iraški premier Alavi preživel poskus atentata. V bližini njegovega konvoja je eksplodiral avtomobil bomba, odgovornost za napad pa je prevzela Al Zarkavijeva skupina. Eksplozija je odjeknila tudi v bližini konvoja ameriške vojske, poškodbe pa naj bi utrpela predvsem vozila. Za razliko od posledic današnje iraško-ameriške racije v Faludži, ki je povzročila smrt dvanajstletnega otroka.

Sicer pa sestava nove iraške vlade danes še ne bo znana. Po mnenju političnih opazovalcev naj bi se namreč med šiiti in Kurdi sprožil spor glede Alavijeve vključitve v novo vlado.

Prve lokalne volitve v Savdski Arabiji se bližajo koncu. Tretji in zadnji krog, ki poteka v zahodnih pokrajinah, se je začel danes, v njem pa bodo izvolili člane mestnih in občinskih svetov. Sicer bo po volji »ljudstva« izvoljena le polovica članov, drugi del pa bodo določile oblasti. Ljudstvo v Savdski Arabiji še vedno predstavljajo moški, starejši od 21 let, ki ne služijo v vojski. Ženske – več sreče prihodnjič.

Plani tako imenovane bližnjevzhodne četverice, ZDA, Evropske Unije, Rusije in Združenih Narodov, o časovnem načrtu ustanovitve palestinske države na območju Gaze in Zahodnega brega bodo verjetno še kar viseli v zraku. Šaron odgovornost prenaša na Palestince, saj se ti po njegovem mnenju ne trudijo dovolj, da bi spoštovali obveze o prekinitvi nasilja. Kljub vsemu pa naj bi s palestinskim predsednikom Abasom imela »dobre odnose«. Če ne drugega, obstajajo vsaj želje obeh po nadaljevanju mirovnega procesa.

Zveza NATO, ki jo uradno vodi Nizozemec, dejansko pa Združene države Amerike, je sklenila, da še ne namerava zarezati v gordijski vozel izraelsko-palestinskega spora in vojaško posredovati tudi na tistem koncu sveta. Glede na tradicionalno prijateljstvo Izrelcev in Američanov nad odločitvijo nismo presenečeni.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je z NATO-m podpisal sporazum o vojaškem sodelovanju. Z njim bo vojakom zveze NATO zagotovljena pravna zaščita na ruskem ozemlju, Rusi pa se bodo smeli uriti kjerkoli na ozemlju držav »natovk«. Glede na to, da je v NATU tudi Slovenija, lahko v naših logih kaj kmalu pričakujemo vzhodnoslovanske brate. Rusi gredo pač najraje tja, kjer se ga pije!

Se je pa Lavrov v treznem stanju skregal s Condoleezzo Rice, ki je režim v ruski sosedi Belorusiji označila kot "zadnjo diktaturo v srcu Evrope", s čimer je namignila, da se bo naslednja barvna revolucija pod ameriškim sponzorstvom zgodila tam. Lavrov ji je odločno odgovoril, da absolutno nasprotuje spremembi režima v Belorusiji, in dodal, da bo Rusija svoje odnose z Lukašenkom poglobila na gospodarskem, socialnem in vseh ostalih področjih.
Po obisku Litve Condolezza nadaljuje z obiskovanjem nekdanjih držav sovjetskega bloka. Kje se nahaja v tem trenutku in kaj vse se še dogaja v njeni domovini, bo povedala naša ameriška dopisnica Lidija Poljaček:

///////////////////////////////////////////////

Za nobeno od svojih dejanj pa se ne namerava opravičiti vodja republikanske večine v predstavniškem domu Tom DeLay. Proti njemu bo v zvezi z njegovimi kaznivimi dejanji senat sprožil preiskavo, ki so jo zahtevali demokrati. DeLay velja za zapriseženega republikanca in »vsemogočnega« vladnega predstavnika. V zgodovini Teksačana je namreč veliko kršitev poslovnika in zmrdovanj nad odločitvami ustavnega sodišča. Republikanska večina pa se ubogljivo zgleduje po Berlusconijevi taktiki, saj so spremenili pravila delovanja odbora in s tem otežili sprožitev preiskav proti domnevno neetičnim kongresnikom in tako tudi proti DeLayu.

Nezaželeni ekvadorski predsednik Gutierrez, ki ga je odstavilo besno ljudstvo, se je že zatekel v varni brlog brazilskega veleposlaništva v Quitu. Brazilijo je namreč zaprosil za politični azil in ta mu ga je prijazno odobrila. Zdaj že bivši predsednik Ekvadorja bo tako kmalu odpotoval v veliko sosednjo državo.

Ekvadorsko ljudstvo pa se še kar drži ulic. Le nekaj ur po odstavitvi Gutierreza je okoli 3000 demonstrantov začelo groziti novemu predsedniku Alfredu Palaciu. Množica je obkolila zgradbo, v kateri se je nahajal Palacio, in mu vpila: "Pazi, Palacio, s Quitom se ne gre igrati!" Eden izmed poslancev ekvadorskega parlamenta je za ameriško TV mrežo CNN celo izjavil, da je novi predsednik postal talec razjarjene množice in je v celoti izoliran. Novice ni objavil nihče drug, zato sklepamo, da je tip pretiraval, saj ve, da imajo Američani radi take napihnjene bedarije.

Medtem pa se Kitajska popolnoma resno ukvarja z vprašanjem odprave embarga na orožje. Kljub lanskim dogovorom evropske petindvajseterice o ukinitvi embarga je ta ukrep vse manj verjeten zaradi sprejetja kitajskega protiodcepitvenega zakona, ki omogoča uporabo sile proti Tajvanu. Dodatne zaplete povzroča tudi problematika spoštovanja človekovih pravic.

Podporo Kitajski izkazujeta tako Nemčija kot Francija. Francoski premier Jean-Pierre Raffarin, ki se pravkar mudi na obisku v Pekingu, je prepričan, da je prepoved preživeta in v nasprotju z obstoječim strateškim partnerstvom med Evropo in Kitajsko. Ogrožene pa se pri vsem tem očitno počutijo ZDA, saj so najglasnejše nasprotnice ukinitve embarga.

Komisija Združenih narodov za človekove pravice je po dolgih mesecih pogajanj, med katerimi so Sudanci mirno umirali, končno le sprejela resolucijo, v kateri črno na belem piše, da obsoja zlorabe v Sudanu. Resolucijo so člani OZN-a soglasno sprejeli šele potem, ko je Evropska unija umaknila ostrejšo verzijo resolucije. Evropejci so v resolucijo hoteli eksplicitno napisati, da sudansko vlado obsojajo zaradi zlorab, ki bi se lahko razvile v vojne zločine. Nazadnje je zmagala varianta, kjer je diplomatsko zapisano, da Združeni narodi obsojajo sistematične kršitve človekovih pravic in mednarodnega prava s strani vseh vpletenih.
Po včerajšnjem hitrem odstopu italijanskega mogula Berlusconija, ki ima danes prost dan, imajo veliko dela politične stranke. Njihovi predstavniki drug za drugim obiskujejo predsednika Čampija in mu ponujajo predloge v zvezi z novo vladno sestavo. Vsi voditelji 28-ih parlamentarnih strank naj bi se zvrstili do jutrišnjega jutra, nato pa naj bi se oblikovala nova vlada. Po vsej verjetnosti ponovno pod Silvijevim vodstvom.
Oblasti v Črni Gori pa so si za vzor pri medijski politiki očitno vzele prav italijanskega premiera. Milo Djukanovič naj bi namreč naročil analizo črnogorskih medijev, na podlagi katere bo discipliniral vse neubogljive. Več o tamkajšnjih dogodkih naš podgoriški dopisnik Bojica Bošković:

//////////////////////////////////////////////////////////

Svet domače RTV je za generalnega direktorja nacionalke v prvem krogu glasovanja imenoval dosedanjega direktorja Aleksa Štakula. Zanj je glasovalo 15 ljudi sicer 25-članskega sveta. Za njegovega protikandidata Miroslava Ribiča je glasoval le en član, šest se jih je vzdržalo, ena glasovnica pa je bila neveljavna. Imenovanje Štakula mora potrditi še državni zbor.
Vprašanje pa je, koliko časa bo njegov drugi mandat sploh trajal, glede na to, da bo v veljavo kmalu stopil novi RTV zakon, ki bo sedanjo ureditev te institucije obrnil na glavo.

V blagor današnjega Off-a sta energijo združili Eva in Tanja.


Komentarji
komentiraj >>