Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
30.8.2002 (3309 bralcev)
Petek, 30. 8. 2002
evi



Današnji Off je spisala Eva.

Ameriška letališča so po legendarnem 11.septembru postala leglo netolerantnosti in subtilih metod nasilja nad potniki. Pri najmanj desetih novih ukrepih se je čakalna doba za vstop na terminal podaljšala za dvakrat. Ameriški administraciji se je posvetilo, da poleg terorističnih groženj, potnike odbijajo tudi neznosno dolge vrste. In zato se jih je odločila ukiniti. A kako odpraviti vrste, hkrati pa obdržati varnostne ukrepe?

Nova uprava za varnost v transportu, ki je bila ustanovljena po lanskem Al Kaidinem podvigu, se je odločila odpraviti prakso zasliševanja potnikov glede prtljage. Šestnajst let so namreč varnostniki pri okencih potnike spraševali: Ste sami spakirali prtljago?; Ali ste sprejeli kakšno stvar od nezanne osebe?; Ste imeli svoj kovček ves čas na očeh? Glede na to, da so prtljago potnikom nato še temeljito prežarčili z rentgenom, so bila vprašanja res nepotrebna. Poleg tega so ta zasliševanja čakanje na vstop v letalo podaljšala za dobro minuto, terorističnih napadov pa niso preprečila.

Letalske družbe so nad odpravo tega fosilnega ukrepa navdušene, vendar pa še niso zadovoljne. Zahtevajo, da se ukine praksa tako imenovane naključne izbire potnikov za ekstra pregled. Potnike izbere računalnik in varnostniki jih potem temeljito pretipajo. Ponavadi so to ljudje z neameriškimi potnimi listi in invalidi, ki imajo s seboj preveč dodatne opreme. Včasih pa se zgodi, da je to mati z otrokom, ki je lahko zelo nevarna. Pa tudi matere brez otrok so lahko nevarne teroristke. Na enem od teksaških letališč je varnostnik od ženske, ki je bila namenjena k svojemu dojenčku, zahteval, naj popije svoje mleko in dokaže, da dodatno mleko, ki ga nosi v steklenički ni tekočina za uničevanje letal.

Glavna računovodkinja Evropske komisije, Marta Andreasen, je ostala brez svoje dobro plačane službe, ker si je drznila opozoriti na pomanjkljivosti računovodskega sistema, ki dopuščajo prevare in napake. Nečednih poslov nevajena Marta ni hotela podpisati računovodskega spričevala komisije za leto 2001, saj po njenem mnenju ni bil odraz realnega poslovanja Komisije. Tako je včeraj prišla v svojo pisarno, prižgala računalnik in -glej ga zlomka- njeno osebno geslo je ni več spustilo v računalniški sistem Komisije.

Šef evropske komisije Romano si medtem prizadeva za pravičnost do držav, ki naj bi leta 2004 vstopile v Evropsko unijo. Svoj mandat bo skupaj z ekipo skrajšal za nekaj mesecev in s tem omogočil, da bodo v novi sestavi tudi komisarji pridruženih članic. Komisiji se petletni mandat izteče v začetku leta 2005, ker pa bodo parlamentarne volitve julija 2004 dobro premešale strukturo v Unijini administraciji, bo Romano dopustil, da se to istočasno zgodi tudi v evropski vladi.

Član palestinske vlade, notranji minister Abdel Razak Jahja, je palestinske ekstremiste pozval, naj takoj prenehajo s samomorilskimi napadi na Izrael. Svetuje jim, naj se boja proti izraelski okupaciji lotijo brez nasilja. Če pa bodo z napadi nadaljevali, jih bo palestinska družba izolirala. Zaradi silovitih napadov na palestinska ozemlja pa nihče ne bo kaznoval Izraelcev. Ti so danes v begunskem taborišču Dženin med tako imenovano preiskavo sumljivih hiš začeli streljati in pri tem hudo ranili štiri Palestince. Skupili so jo tudi trije izraelski vojaki.
V duhu preprečevanja novih terorističnih napadov se različne mednarodne grupacije borijo proti islamskih teroristom. Varnostni svet Združenih narodov je najel več strokovnjakov, katerih naloga je bila ugotoviti, kako uspešno poteka metanje polen pod noge teroristov. Te dni so javnosti predstavili poročilo, v katerem so zapisali, da ima Al Kaida na voljo dovolj ljudi, denarja in orožja, da ponovno udari kjerkoli in kadarkoli. Mednarodne ukrepe proti Al Kaidi so razglasili za neučinkovite, čeprav so ji lani zamrznili za 112 milijonov dolarjev premoženja. Klju temu arabski aktivisti nimajo finančnih težav, saj jim denar ves čas priteka iz velike vreče Osame bin Ladna in od različnih podjetij v Singapurju, Maleziji, Panami, na Filipinih in Mauritiusu.

Ameriški vojaki, ki skrbijo za odstranjevanje zadnjih sledov Al Kaidovcev v Afganistanu, bodo odslej morali na psihiatrični pregled, preden se spet vrnejo na domača tla. Za ta ukrep so se ameriške vojaške oblasti odločile potem, ko so trije vojaki po vrnitvi iz Afganistana umorili svoje žene, dva pa sta naredila samomor. Na kavč bodo morali leči tudi ostali vojaki, ki se bodo proti zlu borili v tujini.

Da bi laže stopali po poti prijateljstva sta Severna in Južna Koreja sklenili, da bosta med državama začeli graditi cestne in železniške povezave. Gradbena dela se bodo, če se državi vmes ne bosta spet skregali, začela 18. septembra. Dobrih namenov pa s tem še ni konec. Dobro stoječa Južna Koreja bo sestradani severni sosedi podarila 400.000 ton riža in 100.000 ton gnojila.

Dobrih namenov polna španska vlada je sklenila prepovedati baskovsko stranko Batasuna. Za blagoslov bo prej zaprosila vrhovno špansko sodišče in če ga dobi, bo Španija prvič po koncu Francovega diktatorskega režima deležna prepovedi neke politične stranke. Španske oblasti so prepričane, da Batasuna sodeluje z oboroženimi separatisti ETE in je odgovorna za nekatere napade v zadnjih mesecih. Člani stranke to zanikajo in že sestavljajo pismo Evropskemu sodišču za človekove pravice.



Komentarji
komentiraj >>