Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF brez meja (3147 bralcev)
Sreda, 15. 6. 2005
Karmelina



Vse tiste ameriške nadaljevanke o sodnih procesih, tipa Raztresena Ally, ki se nam zdijo za lase privlečene, imajo dejansko svoj temelj v resničnih primerih. Tako bi naslednji primer bil dobra iztočnica za še en del nadaljevanke: neki 17-letnik iz Kansasa je namreč obtožen za napad na svojega učitelja španskega jezika. Fantu je učitelj David Young očitno šel tako na jetra, da ga je kar pokozlal.

Dijak se je pred sodiščem zagovarjal, da učitelja ni namerno pobruhal. Trdi namreč, da se je incident zgodil zaradi pretiranega stresa ob končnih izpitih. Vendar tožilstvo njegovih izgovorov ni kupilo. Učitelj je namreč prepričan, da ga je dijak namerno napadel z vsebino svojega želodca.

»Kozlatelja« so kmalu po incidentu izključili iz šole ter od njega zahtevali opravičilo. Učitelj Young pa je z obtožbo poslal jasno sporočilo ostalim ameriškim mladcem, da takšno ravnanje na ameriških šolskih hramih ne bo tolerirano. V deželi svobodnih se je, kakopak, treba že zgodaj začeti privajati na meje tolerance.



Začnimo tokrat z novico iz evropske hiše, kjer voditelji vsakodnevno kozlajo po medijih. Nedavno klofuto v obliki zavrnitve ustavne pogodbe mnogi pripisujejo negativnemu odzivu starih članic do lanske širitve Unije. Nekateri nekdanji evropski predsedniki in premieri so se zato poenotili in poslali odprto pismo, v katerem trenutne voditelje evropskih držav pozivajo, naj se kljub temu ne odpovejo širitvi Unije na Balkan.

Pismo nekdanjega nemškega, italijanskega, švedskega ter belgijskih voditeljev so dostavili še pred - za konec tedna - napovedanim vrhom Evropske unije v Bruslju. Nekdanji voditelji namreč menijo, da bi z odpovedjo širitve tvegali nove medetnične napetosti in nasilje na Balkanu. Unijo tako pozivajo, naj svoja vrata pusti še naprej odprta za vstop Albanije ter naslednic nekdanje Jugoslavije. Z zaprtjem vstopa v Unijo bi tako Unija odvzela tem državam upanje na »boljši jutri«, kar bi se lahko odrazilo v medsebojnih odnosih v regiji. Po črnogledih napovedih bi se tako v regiji lahko ponovila morija iz 90-ih let. Evropa krizo z evropsko ustavno pogodbo lahko preživi, nove Srebrenice pa ne bi mogla, še opozarjajo.

Španske modre sile so v več protiterorističnih akcijah, v katerih je sodelovalo okoli 500 policistov, aretirale 16 domnevnih teroristov. Med temi jih kar 11 sumijo »bratenja« s teroristično mrežo Abuja Musaba al Zarkavija, preostalih pet pa naj bi bilo povezanih z madridskimi terorističnimi napadi 11. marca lani. Sicer pa je v povezavi z 11. marcem bilo doslej aretiranih 26 ljudi, več kot 70 pa so jih po zaslišanju izpustili.

Terorizem nekako mediji radi povezujejo z islamom, kadar pa se teror izvaja nad islamskim prebivalstvom, pa se temu reče drugače. Na primer vandalizem. V nizozemskem pristaniškem mestu Rotterdam se je tako na primer zgodila ena oblika »vandalizma«. Neznanci so sinoči požgali tamkajšnjo mošejo, tako da je v celoti zgorel prostor za molitve. Poleg tega pa so zunanje stene mošeje okrasili grafiti, ki letijo na lanskoletni umor nizozemskega filmskega režiserja Thea van Gogha, ki naj bi ga domnevno ubil islamski skrajnež. Po umoru se je na Nizozemskem število napadov proti muslimanskim ustanovam dvignilo na okoli 150.

Tudi pretežno katoliški Italijani na italijansko muslimansko skupnost gledajo po strani. Predsednika skupnosti italijanskih muslimanov, Adela Smitha, je sodišče v Padovi zaradi razžalitve vere obsodilo na šest mesecev zapora, vendar so verska čustva pretočili v denarce, tako da bo namesto v zapor Smith moral skočiti v denarnico.

Smith je obtožen razžalitve katoliške vere, saj je pred dvema letoma v neki televizijski oddaji katoliško cerkev označil za »kriminalno združbo«. Takratnega papeža Janeza Pavla II. pa je označil za tujca, ki igra dvojno igro. Smith je italijanski javnosti že dolgo trn v peti, saj je nekoč zahteval odstranitev križev s sten v osnovni šoli, ki jo je obiskoval njegov sin. Pred kratkim pa je ovadil tudi italijansko pisateljico Oriano Fallaci, ki naj bi v svoji knjigi Moč razuma razžalila islam.

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je v pogovoru za britansko televizijo BBC modro ugotovil, da Irak »statistično gledano« ni nič bolj varen, kot je bil v času strmoglavljanja režima Sadama Huseina. Vendar pa je takoj optimistično dodal, da bi se lahko zgodilo še veliko hujših stvari, ki pa se na srečo niso. Kaj točno je s tem mislil, ni povedal. Vendar statistika sama priča, da se v Iraku iz dneva v dan dogajajo zelo hude stvari, na katere so Bushevi pajdaši očitno postali povsem imuni.

Iraška policija se je davi v Kirkuku na severu države, kjer je samomorilski napad zahteval 23 smrtnih žrtev, spopadla z uporniki. Število smrtnih žrtev na ameriški strani od začetka vojne v Iraku pa se je povzpelo že na 1699 padlih. V restavraciji pred oporiščem iraške vojske severno od Bakube pa je ravno v času kosila samomorilski napadalec v smrt pognal 17 ljudi, še 28 pa ranil.

Govori se, da bi nekdanjo predsednico Republike Srbske, Biljano Plavšič, lahko kmalu izpustili iz zapora. Plavšičeva je sicer edina ženska doslej, ki jo je haaško sodišče obsodilo za zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Kljub temu, da so jo obsodili na kazen 11 let zapora, ki jo prestaja na Švedskem, bi se zaradi švedske zakonodaje obtoženka lahko že letos znašla na prostosti. Na Švedskem namreč ženske zapornice lahko izpustijo, ko le-te dopolnijo 75 let. Plavšičeva bo 75 svečk upihnila že 7. julija, tik pred obletnico pokola v Srebrenici. Čeprav v njeni obtožnici Srebrenica ni omenjena, se zna zgoditi, da bi se ob njenem morebitnem izpustu sprožil val demonstracij.

V nadaljevanju sojenja njenemu sotrpinu Slobodanu Miloševiču pa je ta izjavil, da ne zanika pokola v Srebrenici pred desetimi leti. Vendar je Slobo krivdo zvalil na tuje obveščevalne službe, padec Srebrenice, ki je takrat bila pod zaščito Združenih narodov pa je po njegovem mnenju politično zrežiran.

Slovesnost v spomin na črnogorske žrtve druge svetovne vojne pri naselju Kopišče blizu Kamniške Bistrice jutri zagotovo bo. Organizator, črnogorsko združenje »Odkrili bomo resnico«, zatrjuje, da na srečanju ne bo simbolov, zastav, uniformiranih oseb, političnih govorov in pozivov k nasilju. S slovesnostjo se le želijo pokloniti več tisoč ubitim na območju, ki so se po koncu druge svetovne vojne umikali s četniškimi enotami.

Sindikat upokojencev Slovenije nasprotuje uvedbi enotne davčne stopnje v Sloveniji, ki bi prizadela predvsem državljane z nizkimi osebnimi dohodki. Upokojenci tako zahtevajo, da vlada dvakrat premisli, preden se spusti v davčno reformo, saj bi ta dodatno ogrozila že tako ogrožene sloje prebivalstva.


Komentarji
komentiraj >>