Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Poletni OFF (3574 bralcev)
Torek, 21. 6. 2005
Karmelina



Pravijo, da ima najbolj neumen kmet zmeraj najbolj debel krompir. Vendar: okoli 30 ne tako neumnih britanskih kmetov je protestiralo pred poslopjem parlamenta v Londonu. Pa ne zaradi britanskih načrtov o reformi kmetijskih subvencij. Kmetje so s protestom napovedali vojno angleškemu izrazu »couch potato«.

Izraz »couch potato« se v angleščini uporablja za lenobe oziroma osebe, ki večino časa preživijo zleknjene pred televizijskimi zasloni. Beseda »potato« v dobesednem prevodu pomeni krompir. Britanski kmetje, nekateri od njih našemljeni v krompirje, so zahtevali, da se izraz izbriše iz slovarja. Protestniki so prepričani, da je izraz žaljiv za krompir in da škodi podobi te zelenjave.

Britanski svet za krompir, ki vodi kampanjo in združuje 4000 britanskih pridelovalcev krompirja, poudarja, da je krompir izredno zdrav. Vsebuje namreč veliko vitamina C in ogljikovih hidratov. Kmetje si prizadevajo za to, da se znebijo negativnih namigovanj, da je krompir slab in škodljiv.

Dela so se lotili resno, tako da so že razmislili o zamenjavi izraza. Odslej naj bi se namesto prvotnega »couch potato« uporabljal izraz "couch slouch". Besedo "slouch" bi lahko prevedli kot nemarno, grbavo držo telesa ali mlahavo, leno hojo.

Glavni urednik priznanega Oxfordovega slovarja John Simpson pravi, da, kadar ljudje obsojajo izraze, pravzaprav obsojajo družbo, ki uporablja te izraze. Slovarji namreč le odražajo jezik, ki ga uporablja neka družba. Morebitna sprememba izraza bi najbrž udarila po proračunu, saj bi morali na novo natisniti slovar. Kar pomeni več stroškov, kar pomeni manj denarja v proračunu, kar bi najbrž pomenilo še manj denarja za kmetijstvo.



Bil je lep poletni dan ... Vendar, gledano skozi svetovno prizmo, nič kaj pretirano lep. Še posebej ne za nekdanjega vodjo libanonskih komunistov Georgea Havija. Za Havija je bila eksplozija, ki je v Bejrutu odjeknila le dan po objavi zmage protisirskega zavezništva pod vodstvom Sada Haririja na parlamentarnih volitvah, usodna. Bombo so mu podtaknili pod voznikov sedež v njegovem avtomobilu.

Havi je sicer veljal za ostrega nasprotnika sirskega vmešavanja v libanonske zadeve. Njegov umor pa je sicer že drugi umor kake protisirske osebnosti v Libanonu v tem mesecu. Na začetku junija je ravno tako v eksploziji bombe, podtaknjene pod sedež avtomobila, umrl znani protisirski novinar Samir Kašir.

Na prvi poletni dan pa je v starosti 76 let umrl tudi vplivni filipinski kardinal Jamie L. Sin. Nekdanji manilski nadškof in najvplivnejši katoliški dostojanstvenik na Filipinih je v svojih časih prispeval k padcu kar dveh filipinskih predsednikov. Ravno zaradi njegove močne vpletenosti v politiko so ga njegovi kritiki označevali za »političnega duhovnika«. Vendar je na tovrstne kritike v svojem poslovilnem govoru pred dvema letoma dejal, da je politika brez Kristusa največja nadloga naroda. Kardinal Sin je umrl, potem ko mu je odpovedalo več organov. Med drugim so mu nagajale ledvice, več let pa se je boril tudi z diabetesom.

Po nekaj mesecih pa se bosta v Jeruzalemu ponovno dobila palestinski predsednik Mahmud Abas in izraelski premier Ariel Šaron. Najbolj se bosta zapičila v načrtovani izraelski umik z območja Gaze in uresničevanje dogovorov, ki sta jih sklenila na prejšnjem zmenku, 8. februarja v Egiptu. Pri nobenem od dogovorov pa od prejšnjega srečanja ni bilo vidnejšega napredka. Palestinske oborožene skupine se ne razorožujejo, izraelska okupacija se nadaljuje, ravno tako nasilje med obema stranema. Glede na to, da nobena stran ne bo zlahka popustila, bo tokratni sestanek znova le uradna zadeva, ki pa bo imela na realnost le malo učinka.

Dokaz za to, da ogenj ne bo prenehal, je izjava podpolkovnika izraelske vojske Ereza Winnerja. Dejal je, da izraelska vojska ne bo več popustljiva do pripadnikov skrajnega palestinskega gibanja Islamski džihad. To naj bi se s svojimi napadi izključilo iz dogovora o prekinitvi ognja. Člani te organizacije pa bodo po mnenju Winnerja odslej legitimna tarča izraelske vojske. Izrael je davi aretiral 52 pripadnikov Islamskega džihada. To je bila prva večja operacija proti skrajnežem po februarskem dogovoru o prekinitvi ognja.

Vsak hip pa se bo zgodilo še eno zgodovinsko srečanje. Vietnamski premier Phan Van Khai, ki je v nedeljo začel uradni obisk v ZDA, se bo v Washnigtonu srečal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem in obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom ter še s kopico drugih ameriških administrativcev. Khai je prvi vietnamski premier, ki je po koncu vietnamske vojne pred 30-imi leti uradno obiskal nekdanje okupatorje. Državi sta sicer že pred desetimi leti obnovili diplomatske odnose, pred petimi leti pa je Vietnam obiskal takratni predsednik Bill Clinton.

Pred petimi leti podpisani dogovor med mehiško zvezno vlado in zapatističnimi uporniki pa je zgubil veljavo, saj se je mehiška Zapatistična vojska nacionalne osvoboditve v jugovzhodni mehiški zvezni državi Chiapas vnovič umaknila v ilegalo. Voditelj zapatistov, tako imenovani »subcomandante Marcos«, je prebivalce zvezne države opozoril, da se vlada avtonomnih mest in krajev za nedoločen čas umika v ilegalo, vse civiliste na območju pa pozval, naj se umaknejo oziroma ostanejo na lastno odgovornost. Zapatisti svojega umika niso pojasnili, špekulira pa se, da naj bi bila odločitev odgovor na neko grožnjo.

Državni zbor je v nadaljevanju izredne seje končno sprejel rebalans letošnjega državnega proračuna. V skladu s predlogom vlade se bodo letošnji proračunski prihodki zvišali za 63,9 milijarde tolarjev na 1683 milijard tolarjev, odhodki pa za 43,7 milijarde tolarjev na 1775 milijard tolarjev. Poslanci pa so sprejeli tudi novelo zakona o izvrševanju proračuna v letih 2004 in 2005, ki je neposredni pogoj za uveljavitev sprememb, ki so predvidene z rebalansom. S tem se obetajo nekatere spremembe, med drugim je določena najvišja možna zadolžitev države, hkrati pa naj bi se znesek primerne porabe na prebivalca zvišal.

Davi je bilo vroče na Onkološkem inštitutu, kjer je del stavbe zajel požar. Poškodovan je bil del arhiva in pohištvo. Vzrok požara še ni znan, vendar naj bi se ogenj začel v arhivih. Delo na inštitutu so ob požaru prekinili, vse paciente pa so morali za obsevanje prenaročiti za naslednje dni.

Drevi pa se bo pod pokroviteljstvom predsednika države Janeza Drnovška v Cankarjevem domu odvila kulturno-humanitarna prireditev »Samo en cvet...«. Moto prireditve je Naj drobni češnjev cvet razširja dobrih misli sled, posvečena pa bo trpljenju otrok zaradi vojn in drugih človeških grdobij.

In še zadnja poletna novica, ki bi utegnila zanimati študentarijo. Ljubljanska univerza ima novo rektorico, Andrejo Kocijančič. Luka Hvalc:
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>