Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Anarho OFF (3323 bralcev)
Torek, 23. 8. 2005
Buc



OFF NAPOVEDNIK

Kljub vsesplošnemu zgražanju in nasprotovanju so ameriške oblasti na današnji dan leta 1927 na električnem stolu scvrle anarhista italijanskega rodu Nicolo Sacca in Bartolomea Vantettija. Obtožena sta bila, da sta leta 1920 ubila uslužbenca tovarne čevljev in njegovega čuvaja, ki sta prenašala delavske mezde. Z umorom naj bi se tako poslužila 15-ih tisočev ameriških zelencev.

Težava je bila v tem, da sta imela oba odlične alibije, saj je en v času umora prodajal ribe, drugi pa je bil z ženo na obisku pri fotografu. To pa ni bila edina napaka ameriških organov pregona. Celotni proces je bil namreč farsa, saj je obramba po obsodbi na smrt leta 1921 dokazala, da so bili vsi dokazi izmišljeni, znani gangster Celestino Madeiros pa je celo priznal, da je uboj izvršila skupina Joa Morellia, ki z anarhistoma ni imela prav nobenih povezav.

Tako je bilo dokazov, ki bi lahko oprali krivdo, več kot dovolj. Vendar pa je Vrhovno sodišče v Bostonu pritožbo obrambe anarhistov zavrglo, guverner zvezne države Massachusetts Alvan T. Fuller pa je zavrnil tudi prošnjo za pomilostitev. Rehabilitacijo sta anarhista doživela šele leta 1977, ko je takratni guverner Massachusettsa Michael Dukakis izjavil, da sojenje ni bilo pravično in da sta umrla po krivici.

Poslušate skrajno anarhistično razpoloženi OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM
Ameriški sodni sistem pa kdaj naredi celo kaj dobrega. Fatima Leiva in Edwin Mancia, oba iz Salvadorja, sta leta 2003 ilegalno prečkala mehiško–ameriško mejo. Ob tem ju je ujel Casey Nethercott, pripadnik skupine Minuteman project. Gre za rasistično skupino prostovoljcev, ki varuje ameriško južno mejo. Zaprl ju je na svoj ranč in ju brutalno pretepel, nanju pa je naščuval svojega rotveilerja. Salvadorca sta po izpustitvi vložila tožbo v višini milijon dolarjev in jo tudi dobila. Ker pa “varuh meje” toliko denarja ni imel, so mu enostavno zasegli ranč, na katerem sedaj prebivata njegovi žrtvi. Hkrati so sodniki Netercotta poslali v zapor, kjer bo lahko pet let v miru razmišljal, kakšno bedarijo je storil.

Kar nekaj časa za razmislek bo imel tudi Marko Vasiljević, ki je na noge dvignil celotno policijo in varnostne službe v Srbiji. Med svojo službo na letališču v Beogradu je iz dolgčasa začel pisati pismo, sumljivo podobno oznanilom Al Kaide. Pisemce je kasneje sprintal, ga pustil ležati na svoji delovni mizi in mirno odšel domov. Medtem so na letališču našli pismo in sledil je vpad srbskih protiterorističnih enot. Ko je Vasiljević videl, kakšno paniko je zakuhal, se je policiji predal sam. Čaka ga ovadba za ogrožanje državne varnosti.

Pri jugoslovanskih sosedih Albancih so v treh okrožjih zaradi nepravilnosti na julijskih parlamentarnih volitvah potekale ponovljene volitve. Zmagali so kandidati Demokratske stranke Salija Berishe. Tako so volitve le še potrdile zmago dosedanje opozicije, ki ima sedaj v parlamentu 81 od skupno 140 sedežev. Če v prihodnjih petih dneh ne bodo vložene pritožbe na izide volitev, bo volilna komisija konec tedna objavila uradne rezultate, nato pa naj bi v roku 20 dni potekalo prvo zasedanje nove zasedbe albanskega parlamenta.

Parlamentarna mašinerija pa s polno paro dela v Iraku. Deset minut pred dvanajsto ponoči, takrat se je namreč iztekel rok za sprejetje ustave, so soglasno preložili glasovanje za tri dni. Razlog za ponovni zamik naj bi bila nesoglasja med šiiti, suniti in Kurdi glede federalizma, delitve oblasti ter omemba nekdaj vladajoče stranke Baas v ustavi. Prizadevanja za iraško ustavo pa je pohvalil predsednik Bush. Dejal je, da je bilo soglasje o večini točk doseženo z razpravo, dialogom in kompromisom. To je bistvo demokracije, ki je lahko težavna in tudi počasna, je še pomodroval Bush.

Počasi pa se končuje tudi farsa s praznjenjem judovskih naselbin. Izraelska policija in vojska tako danes čistita dve naselbini na Zahodnem bregu. V Homešu so vdrli v sinagogo in versko šolo, od koder so morali protestnike odnesti. V naselbini Sanur pa so si izraelske sile na silo zagotovile dostop do neke policijske postaje, ki so jo zasedli demonstranti. Homeš in Sanur sta zadnji naselbini na severu Zahodnega brega, ki ju je še potrebno izprazniti. Izseljevanje pa je končano v Gazi, kjer je izraelska vojska že porušila 13 od skupno 21-ih naselbin.

Na prvi skupni vojaški vaji po uradnem koncu hladne vojne pa sta aktivni vojski Rusije in Kitajske. Vaja se je sicer začela že 18. avgusta, danes pa je na sporedu izkrcanje vojakov na severno kitajsko obalo, ki se ga bodo udeležili visoki predstavniki obeh držav. Glavna zvezda bo ruski zunanji minister Sergej Ivanov. Na enotedenski vaji sodelujejo kopenska vojska, mornarica, zračne sile in marinci, visoki predstavniki obeh vojska pa zatrjujejo, da namen vaje ni, da bi kogarkoli zastraševali.

Prav zastraševanju in nemogočim življenjskim razmeram pa se je uprlo približno dva tisoč tajskih delavcev, ki gostujejo na Tajvanu. Direktorji firm, v katerih so zaposleni Tajci, so namreč tudi lastniki stanovanj, v katerih prebivajo. Tam so delavcem prepovedani pitje alkohola, uporaba mobilnih telefonov in gledanje televizije. Protestniki so s kamenjem napadli policiste, zažgali so tudi nekaj avtomobilov. Živa sila naj bi jo odnesla le z manjšimi praskami.

Precej več kot praske pa so morali pretrpeti sužnji, ki so jih iz Afrike masovno uvažali v krasni Novi svet. Unesco danes obeležuje dan spomina na trgovino s sužnji in njeno odpravo. Več o tem nam je povedala sekretarka v uradu slovenske nacionalne komisije za Unesco, gospa Marjutka Hafner:

///////////////////////////////////////////////////////







Komentarji
komentiraj >>