Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
EKSPLOZIVNI OFF (3374 bralcev)
Torek, 30. 8. 2005
evi



Deseterici držav, za katere se z nezanesljivo gotovostjo ve, da imajo nekje spravljene atomske bombe, se je zanesljivo pridružila še Brazilija. Svetu je to razkril nekdanji šef brazilske Nacionalne komisije za jedrsko energijo, Jose Luis Santana, in to s 15-letno zamudo oziroma na dan, ko to sploh ni več aktualno. Brazilija naj trenutno namreč ne bi imela kapacitet za izdelavo velikanske dimne gobe.

Jedrski fizik Santana je razkril, da je brazilska vojska s sestavljanjem jedrske bombe nadaljevala tudi po tem, ko ji je vladajoči del sveta leta 1985 ukazal zaustaviti jedrski program in je tedanji predsednik Jose Sarney, ki je vodil prvo brazilsko civilno vlado po diktaturi, zagotovil, da je delanje bombe ukinil. Leta 1990, ko se je sovjetski blok kljub posedovanju atomske bombe počasi sesuval v prah, je Brazilija dobila obogaten uran, ki je potreben za izdelavo jedrske bombe, in pripravljala poskusno eksplozijo. Tik pred velikim pokom sredi morja pa je civilna komisija, ki jo je vodil Santana, jedrski projekt zaustavila.

Ob tej novici nas je seveda začelo zanimati, ali je tudi Slovenija morda tik pred tem, da izdela ubijalsko bombo. Poklicali smo Izobraževalni center za jedrsko energijo s sedežem na reaktorju v okolici Ljubljane in dobili doktorja Radka Isteniča. Ali Slovenija ima atomsko bombo, smo ga vprašali.

/////////////////////////////////////////////////////

Kaj pa bomba iz plutonija? Lahko izdelamo vsaj to?

/////////////////////////////////////////////////////

Tako torej! No ja, ampak mogoče se nam le posreči od nekdaj bratske socialistične Severne Koreje dobiti pripravke za izdelavo jedrske obrambe pred vse bolj jedrskim svetom. Vi pa medtem prisluhnite eksplozivno informativnemu Off programu Radia Študent.

Evropski komisar za trgovino Peter Mandelson je naposled le priznal, da je evropska prodaja zaradi blokade poceni kitajskih oblek v hudi krizi. Zdaj tudi uradno obstaja nevarnost pomanjkanja zalog oblačil in posledično zvišanje cen tekstilnih izdelkov po Evropi. In to ravno zdaj, ko pred vrati ni nobenih razprodaj, ljudje pa potrebujejo garderobo za jesensko-zimsko sezono.

Dejstvo je, da dobrih 75 milijonov ton kitajskega tekstila, namenjenega evropskemu trgu, že več tednov lovi prah po skladiščih velikih evropskih pristanišč. Gre za robo, za katero je Kitajska že izčrpala kvote, določene junija letos. A s kvotami, ki jih je bruseljski veliki vodja določil, da bi zaščitil evropski tesktil, je sam sebi pljunil v skledo.

Uboga Makedonija, ali kakorkoli naj ji že rečemo, je spet pod hudim pritiskom zaradi svojega imena. Doslej smo jo pod tem nazivom priznali le Slovenci in Poljaki, večina narodov se nanjo požvižga, Bolgarija in Grčija pa se še kako zanimata zanjo. Bolgarija, kot je znano, jo kot državo sicer prizna, ne priznava pa Makedoncev kot naroda, saj so zanjo le eno od bolgarskih plemen. Trši oreh je Grčija, ki na svoje zemljevide na obris države s prestolnico Skopje ne namerava napisati besede Makedonija, saj je ta rezervirana za grško pokrajino. Grčija zato, ker se Makedonija naj ne bi hotela pogovarjati o kompromisni izbiri novega imena, ostro nasprotuje evropskim načrtom o začetku pogajanj z Makedonijo o vstopu v Unijo. In za začetek vključevalnega procesa je potrebno soglasje vseh 25-ih članic.

Zdravstveno stanje kosovskega predsednika Ibrahima Rugove je kritično. Potem ko so ga v soboto zaradi slabega počutja prepeljali v ameriško vojaško bazo v nemškem Landstuhlu, se mu je stanje še poslabšalo. Hja, Američani še nikomur niso naredili nič dobrega! Kakorkoli že, javnosti so sporočili le to, da ima simptome, podobne gripi, prištinski časopisi pa namigujejo, da ima Rugova pljučnega raka.

Smrt pa je ponovno obiskala afriške priseljence v Parizu. Minili so le trije dnevi od požara v stanovanjskem bloku, kjer je umrlo 17 Afričanov, pa je danes ponoči ponovno zagorelo imigrantstvo. Tokrat sicer v drugi ulici, a prav tako v zgradbi, kjer živijo predvsem priseljenske družine. Umrlo je sedem ljudi, 14 pa je ranjenih.

Izraelski izseljenci še vedno kampirajo na izraelski sveti zemlji, njihovi vojaki pa za njimi rušijo in ravnajo še zadnje ostanke njihovih domovanj. Danes se ruši nekdanja judovska naselbina Guš Katif na jugu Gaze. Palestinci se odhoda fundamentalističnih judov nadvse veselijo, mnogi iz varne razdalje opazujejo rušenje. Na žalost pa jih bo kaj kmalu doletelo kruto spoznanje, da bodo njihovo osvobojeno ozemlje Izraelci spremenili v zapor Foucuoltove vrste.

Folk po svetu se seveda še naprej pridno pobija. V Podgorici so sinoči iz zasede ustrelili načelnika uprave za splošni kriminal črnogorskega notranjega ministrstva, Slavoljuba Ščekiča. Prav tako v državi Srbija in Črna Gora, natančneje: v nekdanji jugoslovanski avtonomni pokrajini Vojvodini, so na družinsko hišo predsednika Zveze vojvodinskih Madžarov, Jozsefa Kasze [Jožefa Kase] v Subotici neznanci vrgli bombo. A na njegovo srečo je eksplozija razbila le šipo na Kaszovi in eno na sosednji hiši.

Svoj vsakdanji davek, tokrat nekoliko večji kot običajno, je tudi danes pokasiral ameriški okupator v Iraku. Na zahodu te države je z več letalskimi napadi »razturil« domnevne položaje teroristične mreže Al Kaida. Pri tem pa je bilo ubitih 56 ljudi, civilistov seveda.

V domu za ostarele v nizozemskem Hoogeveenu je v 116-em letu starosti umrla najstarejša prebivalka Zemlje, Nizozemka Hendrikje van Andel-Schipper. Rojena je bila 29. junija 1890, nikoli ni imela otrok, se poročila šele pri 50-ih in moža izgubila pred 46-imi leti.

Od smrti pa preidimo na nekoliko svetlejše novice o hvalospevih, ki si jih zaslužijo Moskva, Rim in Ljubljana. Ruska policija je v sibirskem mestu Hanti-Mansijsk prijela haaškega obtoženca Dragana Zelenoviča, obtoženega vojnih zločinov med vojno v Bosni in Hercegovini. Zelenovič je bil v času vojne namestnik poveljnika posebne policijske enote bosanskih Srbov, svoja pooblastila pa naj bi presegel z mučenjem, posilstvi in umori bosanskih Muslimanov v Foči na vzhodu Bosne in Hercegovine.

Rimsko hvalo si tamkajšnji imperator poje kar sam. Silvio Berlusconi je namreč izjavil, da je odločitev, da ponovno kandidira na parlamentarnih volitvah prihodnje leto, zanj velika žrtev. »Žrtvoval se bom in ponovno kandidiral, kajti ob misli na to, da bi na mojem stolčku sedel nekdo iz opozicije, mi postane slabo,« je izjavil ob robu dvostranskega srečanja z Vladimirom Putinom v ruskem Sočiju. In menda se ni šalil!

Tretja hvala, recimo ji kar samohvala, je slovenska. Naš večni zunanji minister je sporočil, da je slovenski veleposlanik pri Združenih narodih, Roman Kirn, navezal prijateljske stike z eksotično karibsko Sveto Lucijo. V svoji marmornati pisarni je sprejel veleposlanika Svete Lucije, Juliana Hunteja, in skupaj z njim podpisal listino o navezavi diplomatskih odnosov. Mimogrede sta izmenjala še stališča in poglede na aktualna vprašanja Združenih narodov, predvsem glede reform svetovne organizacije, kar bo glavna tema vrhunskega srečanja svetovnih krojačev septembra v New Yorku, ob 60-ti obletnici Združenih narodov.


Komentarji
komentiraj >>