Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GOVEJI OFF (2913 bralcev)
Sreda, 21. 9. 2005
evi



Referendum o lastništvu nad slovensko nacionalko se bliža, vzporedno s tem pa debate na to temo dosegajo vrelišče. Stvar je postala tako pereča, da so se v razpravo o »zakaj ZA« in »zakaj PROTI« vključili tudi slovenski lastniki krav, povezani v Govedorejsko-poslovno združenje. Govorili smo z enim od njegovih vodilnih članom, Janezom Slevcem.

////////////////////////////////////////////////////////

Izvedeli pa smo tudi mnenje Sveta Evrope o vsebini na novo spisanega zakona o RTV. Pred nekaj meseci je predsednik državnega zbora Cukjatijev France nad idejo, da se za mnenje o spornem zakonu povpraša še to velepomembno institucijo, zavihal nos, češ, »kaj pa se ima mednarodna javnost vključevati v slovenka nacionalna vprašanja!« Hja, če je res tako, dragi gospod Cukjati, zakaj pa ste v času hitre Bajukove vlade hodili spraševat Beneško komisijo, kaj si misli o našem, samo našem volilnem sistemu? Takrat je bilo še kako legitimno in nujno za mnenje spraševati mednarodne entitete. Danes pa je vse drugače. Kajti nekaj je bilo treba spremeniti.

No, poglejmo si, kaj je sektor za medije pri Svetu Evrope, na katerega se je kljub Cukjatijevi prepovedi obrnila Darja Lavtižar Bebler, šefica delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope, povedal o zakonu o RTV, o katerem nas bodo spraševali na nedeljskem referendumu.

////////////////////////////////////////////////////////

Vi pa poslušate v duhu, formalno pa verjetno malo manj, neodvisni Radio Študent!

Morda je ravno neustavljivost in silovitost debat na račun novega zakona o RTV, ki pravzaprav ni vreden niti besedice, kriva za potres, ki je pretresel planet Mars. Uslužbenci ameriške vesoljske agencije NASA so po potresu na Marsovem površju zaznali več geoloških in termičnih sprememb, po domače povedano, odkrili so nekaj novih razpok na Marsovih peščenih sipinah in opazili upadlost usedlin zamrznjenega ogljikovega dioksida na planetovem južnem polu. Vse to bi lahko vplivalo na spremembo podnebja na Marsu.

Država, ki se lahko pohvali, da jo je prvi mož Evropske unije, Portugalec Barroso, krstil za najpomembnejšo državo Unije, obenem pa se po brezposelnosti ponaša s prvim mestom v Evropi, se trenutno sooča s sindromom neuvrščenosti. Po nedeljskih parlamentarnih volitvah se namreč nobena od političnih strank ni uvrstila na prvo mesto in tako nobena nima pravice po čisto samosvoji in samostojni sestavi nove nemške vlade.

Situacija je tako občutljiva, da sta se srečati odločila največja tekmeca – liberalni socialist Gerhard Schröder in radikalna konzervativka Angela Merkel, ki sta še pred nekaj dnevi drug drugega blatila pred volivci. Ni še jasno, ali to pomeni, da bosta v koalicijo skušala združiti nezdružljivo, dejstvo pa je, da so konzervativni poslanci zaupnico za kanclersko mesto podelili Angelci, socialdemokrati pa Gerhardu. Ali se Nemčiji obeta sprememba ustave, po kateri bo država postala dvokanclerska? Če je dvoglav že parlament, zakaj ne bi bila taka še vlada?!

Umik izraelske vojske iz izpraznjenih judovskih naselbin na severu Zahodnega brega je uradno končan. Sinoči so se iz naselbin Ganim in Kadim umaknili zadnji izraelski vojaki. Za Palestince, živeče na izpraznjenih področjih, pa se začenja življenje, podobno življenju njihovih sorojakov, ki že skoraj 60 let živijo v begunskih taboriščih v prijateljski Siriji. Izraelci okoli tako imenovanega osvobojenega palestinskega ozemlja gradijo obrambni zid, samo območje pa bo noč in dan stražila izraelska vojska. In temu se reče umik?

Palestinci se kljub temu veselijo. Na izpraznjenih območjih so organizirali žurke, peli domoljubne pesmi in po sinagogah izobešali palestinske zastave. Edini, ki se zavedajo, da brez krvavega boja države Palestine nikoli ne bo, Hamasovci, pa so že napovedali, da v primeru zmage na parlamentarnih volitvah januarja prihodnje leto ne bodo priznali obstoja Izraela.

Medtem obstoj obljubljene dežele še kako priznavajo avtohtoni Židje, na svoj tradicionalni način živeči v Etiopiji. Ker jim že zelo dogo obljubljajo vrnitev v Izrael, pa se to še ni zgodilo, so se poslužili znane izsiljevalske metode – gladovne stavke. Skupnosti »Falaša Mura« v Izraelu ni bilo, že odkar so Jude pred dva tisoč leti prvič izgnali iz njihove zemlje, in prav zato se jim zdi še nujneje, da zemljo svojih korenin poljubijo čim prej. Izraelske oblasti zagotavljajo, da bodo etiopske sorojake sprejeli ob koncu leta 2007, vendar pa jim mrtvi tam ne bodo preveč koristili. Etiopski Judje nameravajo namreč gladovati, vse dokler ne ugledajo izraelskih gričev.

Mednarodna organizacija z imenom, podobnim žitarici, s katero futrajo konje, in ki si jo je za nekaj mesecev prisvojil človek po imenu Dimitrij Rupel, je v Gorskem Karabahu prenehala z opazovanjem postopka prekinitve ognja vzdolž razmejitvenih črt med azerbajdžanskimi vojaki in armenskimi silami. "Med opazovanjem je skupina OVSE, ki izvaja opazovanje, zaslišala strel, zato smo opazovanje ustavili," je povedal predstavnik Ruplove organizacije Oleksander Samarski.

Da vam bo nesmisel zvenel bolj smiselno, povejmo, da je Rupel pred nekaj tedni obiskal Azerbajdžan in Armenijo in se na področju med obema sestal s političnim voditeljem mednarodno nepriznanega Gorskega Karabaha Arkadijem Gukasjanom. Obljubil mu je, da bo skušal narediti kaj v smeri mednarodnega priznanja te pokrajine, ki jo je leta 1923 Stalin dodelil Azerbajdžanu, po hudih spopadih med Armenijo in Azerbajdžanom za oblast nad to pikico na zemljevidu pa je Gorski Karabah razglasil neodvisnost. To trenutno priznava samo Armenija. In ker je v zadnjem času na črti med Gorskim Karabahom in Azerbajdžanom prišlo do več kršitev prekinitve ognja, se je Ruplova ekipa prestrašila, spakirala kovčke in se lotila reševanja drugih pomoči potrebnih napol barbarskih držav.

Pomoč po Ruplovem mnenju trenutno najbolj potrebuje gruzijska uporniška pokrajina Južna Osetija. V njeni prestolnici Činvali je sinoči prišlo do topniškega napada, v katerem je bilo ranjenih osem ljudi, med njimi dveletni otrok, ki so ga zaradi hudih ran prepeljali na zdravljenje v sosednjo Rusijo. Južnoosetijske in gruzijske oblasti za incident obtožujejo druga drugo, tako da odgovornega za napad ni.

Pomoči svetovnega reševalca sporov Dimitrija pa očitno ne potrebuje nemirni Sudan. Ta naj bi nazadnje le dobil vlado, v kateri bodo združeni predstavniki severa in juga, ki sta se 20 let tolkla v državljanski vojni. Vlado bo sestavil predsednik države, severnjak Omar Bašir. In to tako, da bo vso smetano pobral za potrebe muslimanskega severa, ostalo pa milostno prepustil krščansko-animističnemu jugu. Ta je pred nedavnim izgubil svojega velikega uporniškega voditelja Johna Garanga, ki so ga pospravili pod krinko letalske nesreče. Zdaj so južnjaki izgubili še osrednje sektorje, kot so energetika, finance in obramba. Sudanski bodoči zunanji minister Lam Akol, ki zastopa jug, pravi, da si Sudan ne more privoščiti še ene vojne z dvema milijonoma mrtvih, da pa si bo jug odločno prizadeval za nadzor nad nafto, ki se večinoma nahaja prav v južnem delu države.

Američanom ponovno grozi orkansko razdejanje. Tokrat je na morilskem pohodu orkan Rita, ki se je, preden je udaril ob otočje Florida Keyes, okrepil v orkan druge stopnje in je na poti proti Mehiškemu zalivu, ki ga je pred tremi tedni opustošila Katrina. Cene nafte so se zaradi strahu, da bi orkan Rita poškodoval ključne rafinerije nafte v Teksasu, še dodatno zvišale.

Nafta trenutno stane kar 45 odstotkov več kot pred letom dni ob tem času. Najdražja je bila konec avgusta, ko je orkan Katrina ceno soda nafte vzdignil na 70,85 dolarja. Poleg tega je Katrina popolnoma uničila 46 naftnih ploščadi, 20 pa jih je močno poškodovala. Na vse to lahko rečemo le: kdo za vraga daje imena vsem tem orkanom? Brezdvomno moški, kdo drug bi sicer uničevalnim vetrovom dajal ženska imena?!!


Komentarji
komentiraj >>