Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Četrtek, 3. 11. ´05, 19h: CAPTAIN COMATOSE – Up In Flames (Playhouse, 2005) (3544 bralcev)
Četrtek, 3. 11. 2005
juREm



RADIO ŠTUDENT
TOLPA BUMOV
ČETRTEK, 3. NOVEMBER 2005, OB 19.00

CAPTAIN COMATOSE – Up In Flames
(2005, Playhouse)

*Na začetku se zdi, da se za imenom Captain Comatose skriva le ena sama oseba, v resnici pa ima ta dekadentni glasbeni projekt kar dva krmarja. Tako prvi kot drugi sta že stara in preverjena znanca plesne elektronske glasbe, z bogato zgodovino anomalij, mutacij, izobčenosti ter seveda glasbenih bizarnosti, ki naravnost neustavljivo vlečejo našo pozornost. Po izkušnjah imajo prav »outsiderji« najboljše izrazne potenciale in ker sta si Khan ter DJ Snax izobčenost izbrala za svoj način življenja, sta pač postala odlična kandidata za celo vrsto zabavnih in humornih plošč, ki bodo povrh vsega še zibale naše okorne in strašansko izbirčne boke.

Njuna zgodba je pravzaprav že od začetka precej nenavadna. Spoznala sta se leta 1996, ko je Snax didžejal na neki modni reviji v Berlinu, Khanovo pozornost pa je pritegnila preprosta in plebejska plastična vrečka, v kateri je Snax tovoril svoje vinilke. Po nekaj besedah sta ugotovila, da sta praktično soseda v domačem New Yorku, kar je pripeljalo do številnih plošč ter razvpitih, predvsem pa dekadentnih nastopov po celem svetu. Leta 2000 je dvojica začela za založbo Playhouse snemati pod sinonimom Captain Comatose, ki ga je v sanjah izumil DJ Snax in vztrajal pri takšnem imenovanju skupnega projekta, za katerega oba vztrajno trdita, da je utelešenje čisto prave »disko« zasedbe. Tri leta kasneje sta iz svojega studia že privlekla svoj prvi albumski izdelek z naslovom Going Out, letos pa mu je sledilo še nadaljevanje Up In Flames, ki ga danes poslušamo v oddaji Tolpa bumov.

Verjetno lahko povsem upravičeno posumimo, da gre pri plošči Up In Flames za čisto zajebancijo, toda po drugi strani so komadi presenetljivo funkcionalni in povsem primerni za vse tipe klubskih plesišč, kar pa seveda ne zmanjša njihovega podzemnega potenciala, česar se tudi Khan in Snax dobro zavedata. Captain Comatose je pač zelo ritmično, diskotečno in novo-valovsko preigravanje, ki že pri prvem poslušanju povsem prepriča, pa naj bo še tako kičasto ali ironično. Ti dve lastnosti sta namreč izredno zavajajoči, saj nikoli ne dovolita pravega pogleda v vsebinske skrivnosti tistega, ki je ploščo snoval v studiu. Kar se tiče tovrstnega početja, imata Khan in Snax dovolj izkušenj tudi iz solističnih karier, saj sta se oba ukvarjala s celo vrsto samostojnih projektov, koder najbolj prednjači Khan. Izmislil si je namreč že nešteto sinonimov, v glasbenem smislu pa se je sprehajal od elektra in techna, pa do najbolj plesne house godbe in umirjenega ambienta. Vse te usmeritve si lahko preposlušate na neke vrste »greatest hits« albumu, ki ga je pred leti izdala založba Matador in je še kako prikladno imenovan Passport. Khan se je namreč rodil na Finskem, živel pa v Nemčiji, New Yorku in Mehiki, kar je lep povod za žanrsko razseljenost njegove glasbe. Snax originalno prihaja iz Washingtona, po določenem času pa se je ustalil v New Yorku, ki ga je pred nekaj leti zamenjal še Berlin, kar se zdi logična izbira velike večine elektronskih glasbenikov, ki se hočejo čim bolj približati srčiki sodobnega glasbenega dogajanja. Če torej zaključimo – Up In Flames je dejansko vroč in umazan diskotečni izdelek, ki se v rock'n'roll maniri vali tokom celotnega predvajanja, kar je dober pogoj za res vsestransko ploščo, ki ji še poseben poudarek daje tiste nekaj zgodovinske patine, ki sta jo s pridom uporabljala Captain Comatose.

Pripravil Jure Matičič


Komentarji
komentiraj >>