Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
10.10.2002 (3068 bralcev)
Četrtek, 10. 10. 2002
evi



Današnji Off je spisala Eva.

Busheva navijaška vnema proti iraškemu orožju za množično uničevanje se je te dni namočila v lastni juhi. Zahteve ameriškega predsednika, naj svet nastopi proti iraški nevarnosti, so osvetlili novi podatki iz sedemdesetih o grdem ravnanju Pentagona z lastnimi vojaki. Ameriški vojaški veterani že leta zahtevajo objavo vseh podatkov o poskusih z vojnimi strupi, da bi lažje razumeli svoje zdravstvene težave. Zadnje poročilo, ki so ga prejeli ameriški kongresniki, potrjuje uporabo živčnega plina sarina in živčnega agenta VX na Aljaski, Havajih, Floridi, v Marylandu ter celo v Veliki Britaniji in Kanadi. Že maja pa so poročali o poskusih s sarinom na ameriških vojaških ladjah v Tihem oceanu.

Obe snovi, uporabljeni v poskusih kot orožje za množično uničevanje, sta izredno nevarni. V nekaj minutah po izpostavljenosti povzročita smrt, pri čemer najprej nastopijo težave z dihanjem, krči in vrtoglavica, kasneje pa odpovedo vse telesne funkcije, vključno z zadrževanjem urina in blata. Zdravstveni obrambenik William Winkenwerder medijem oznanja, da državo po več kot tridesetih letih skrbi za zdravje njenih vojakov. Pri tem pozablja omeniti, da so podatki o omenjenih poskusih prišli na dan šele na zahtevo zlorabljenih veteranov, in da so podatki o kopici drugih testov še vedno zapečatena skrivnost.

O tem, da ima Busheva dežela kemično in biološko orožje, nihče ne more dvomiti. Da pa je vojne strupe, proti katerim se tako vneto bori, razvila sama in jim tudi prva izpostavljala celo lastne državljane, si marsikdo ne bi mogel niti misliti. Kongres sicer že obljublja oceno problematike bolnih veteranov in znatna odplačila storjene škode. Tudi Pentagon in posebno veteransko ministrstvo poskušata popraviti zastrupljeno javno podobo in vneto prepričujeta svoje ljudstvo, da naj bi bilo vplivom strupa izpostavljenih le 5000 vojakov in nikoli civilisti. Po drugi strani nekateri uradniki priznavajo, da je določen del strupov zagotovo kdaj ušel tudi v okolico. Plin je pač težko nadzirati.


Debel moder in z rumenimi zvezdicami posut sveženj širitvenih dokumentov, ki jih je obelodanila Evropska komisija, je doživel številne mednarodne odzive. Gre za papirje, v katerih je unijina smetana zapisala, naj se do konca leta z desetimi izbrankami, med katerimi je tudi Slovenija, sklenejo pristopna pogajanja. Prva se je oglasila ameriška administracija z izjavo, da je “širitev EU konstruktiven proces, ki bo območje politične stabilnosti in gospodarske blaginje v Evropi še dodatno razširil”. Bushevci so priložnost izkoristili tudi za poziv Uniji, naj se vendar že enkrat začne pogajati s Turčijo. Unija tega še ne namerava storiti, dokler Turki ne razčistijo svojih odnosov do Kurdov.
Na poročilo Evropske komisije o državah, ki bodo zaradi izjemnega napredovanja konec tega leta povabljene v Unijo, se je odzvalo tudi združenje evropskih gospodarskih zbornic Eurochambers. To v širitvi Unije že voha številne gospodarske koristi in poslovne priložnosti. Prihajajoče članice pa evropski gospodarstveniki opozarjajo, da se bodo morale na združitev temeljito pripraviti z vseh vidikov. Tehnično, finančno in institucionalno.

Idejo o institucionalizaciji grajanja Sadama Huseina veselo podpira George Bush junior. Podprl je predlog iraške opozicije o ustanovitvi mednarodnega sodišča za vojne zločine za iraškega diktatorja. Za začetek je iraškim anti-sadamovcem podporo izrazila s financiranjem njihovega srečanja v Rimu, na katerem so kovali načrte za strmoglavljenje iraškega režima. Če bo sodišče ustanovljeno, bo Sadamu sodilo za vojne zločine v času napada na Kuvajt, za poboj Kurdov s kemičnim orožjem konec osemdesetih ter za poboj Kurdov po porazu v zalivski vojni leta 1992. Američani so se tu izognili obsodbi iraškega napada na Iran leta 1980, saj je istega leta na volitvah v ZDA zmagal Ronald Reagan, ki je Iraku velikodušno priskrbel orožje za množično uničevanje in različne informacije.

Pravico do obstoja in mirnega bivanja na domačih tleh je palestinskemu narodu s samorazstrelitvijo skušal zagotoviti mlad Palestinec. Požrtvovalno dejanje je sicer nameraval izvesti znotraj avtobusa, polnega izraelskega proletariata, a ga je potem izpeljal zunaj njega, saj ga je šofer vozila spregledal in zabrisal ven. Akcija se je usodno končala za napadalca in neko Izraelko.
Medtem s svojimi stalnimi akcijami nadaljuje izraelska vojska. Danes se je pozabavala z napadom na palestinsko begunsko taborišče Rafa na območju Gaze. Za posledicami izraelskih izstrelkov je ranam v bolnici podlegel osemnajstletni Palestinec, že pred tem pa je izraelska vojska za življenje prikrajšala dvanajstletnega dečka.

Pakistan je danes deležen prvih parlamentarnih volitev po vojaškem udaru generala Perveza Mušarafa pred tremi leti, po katerem se je ta oklical za predsednika države. Približno 55 milijonov volilcev sme izbirati, kdo bo zasedal 332 sedežev v narodni skupščini, od katerih jih je 60 posebej rezerviranih za ženske. V tej nemirni državi razburkano potekajo tudi volitve. Na nekem volišču na jugu države je prišlo do strelskega obračuna med privrženci nasprotnih si političnih taborov, pri čemer je ena oseba izgubila življenje, dve pa sta bili ranjeni. Skupaj s parlamentarnimi potekajo tudi volitve v štiri regionalne parlamente.

Ne glede na volitve in njihov izid bo o delu vlade še naprej odločal predsednik Mušaraf. Konec avgusta je namreč enostransko sprejel vrsto ustavnih sprememb, v skladu s katerimi bo predsednik države, kadarkoli se mu bo zahotelo, lahko razpustil parlament in odstavil predsednika vlade.

Za konec poglejmo še v domače loge. Slovenska politična smetana še pred dejanskih začetkom volilnega boja do vratu tiči v pripravah na predsedniške volitve. Pa čeprav mora cela vrsta kandidatov še zbrati podpise za vložitev kandudature. Danes jih je potrebnih 5000 uspelo zbrati neodvisnemu kandidatu Francetu Bučarju. Kandidaturo bo vložil v Ponedeljek, do takrat pa bo še kar naprej zbiral podpise. Glasov podpore pač nikoli ni preveč!







Komentarji
komentiraj >>