Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ARTEFAKT 5: Who the fak is Dr. Agan? (4760 bralcev)
Sobota, 26. 11. 2005
Bojan Anđelković



Klikni za veliko sliko: DRAGANZADragan Papić, alias Sava P. Centar, Nemo, Nihil, Nula, v zadnjem času pa enostavno Dr. Agan, se je rodil davnega leta 1952 v Beogradu. Spada med takozvane sive eminence beograjskega novega vala. V začetku osemdesetih je zasnoval projekt Dečaci, ki je kasneje, po njegovih besedah, »degradiral« v najbolj popularno beograjsko novovalsko skupino VIS Idoli. Je glavni krivec za številne koncerte in serijo LP-jev z skupnim naslovom Artističke Radne Akcije, iz katerih so pozneje nastale praktično vse znane beograjske skupine osemdesetih.

Papić je avtor številnih prominentnih razstav fotografij v takrat kultnem SKC-ju, beograjski različici ljubljanskega ŠKUC-a. Pozornost beograjske kulturne scene je nase pritegnil na Oktobarskom salonu leta 1978. Razstavil je šokantno fotko punce v kopalkah, narejenih iz surovega mesa. V skupini Izgled je eksperimentiral tudi s polaroidom, z originalno uporabo flasha pa je tudi podnevi "premagal" svetlobo in uresničilKlikni za veliko sliko: Beograd sanje vsakega fotografa. Kot eden glavnih protagonistov beograjskega "Novega vala" je bil stalen kronist glavnih dogajanj jugoslovanske metropole. Kot avtomat je snemal vse: modo, portrete, foto stripe, erotiko...

Zadnjih 12 let se Papić v javnosti ne pojavlja več, saj ni pristal na agitpropovski odnos. Svoje tradicije brezmejne produkcije iz 80-tih pa ni prekinil. Leta 1991 je začel v Italiji delati z aparati tipa »Idiot«, ki jih je poimenoval roboti, fotke pa »robotgrafije«. Brez najmanjšega namena bodoče objave te tvorijo umetnikov intimni dnevnik – kroniko časa, ki je interno simbolično poimenovana "Vojni dnevnik dezerterja". To naj bi bil odraz Papićeve jeze in revolta zaradi vojne, ki ni bila vojna večine ljudi, ki jih poznamo in ki, po njegovem mnenju, ni bila nujna.

Leta 1993 je Dragan Papić v lastnem stanovanju v centru Beograda zasnoval svoj t.i. »Notranji muzej«. Tega še dan danes nadograjuje in razvija. Gre za resnično brezkončno število predmetov, ki jih je umetniKlikni za veliko sliko: Šta smo imali?k v času desetih let vsakodnevno kupoval na beograjskem bolšjaku in jih postavljal v smiselne odnose. Obiski muzeja so seveda brezplačni in se odvijajo izključno po prijateljski liniji. Umetnik zaradi števila eksponatov lahko istočasno sprejme največ pet obiskovalcev. Zadnje čase Papić iz svojih preštevilnih fotk ustvarja tudi filme. Za enega od njih je pred dvema letoma prejel celo nagrado beograjskega Oktobrskega salona, najbolj prestižne srbske umetniške manifestacije.

Najnovejši Papićev projekt pa se godi na Internetu in se mu lahko priključite tudi vi. Pred dvema letoma je začel Papić pošiljati neverjetno število mailov na neverjetno število naslovov. Pošiljal jih je svojim prijateljem, sovražnikom, neznancem, medijem, državnim in alternativnim institucijam in še na razne druge naslove. Počasi je začel dobivati tudi odgovore in celotna akcija je danes že prerasla v intriganten forum, če ne celo nov medij, ki se ga udeležujejo nekateri zelo pomembni srbski umetniki, pisatelji, novinarji in kulturniki, prav tako pa tudi povsem nepomembne in Klikni za veliko sliko: B.O.G.neznane osebe.

Vsak dan je naš mailbox torej preplavljen z pismi različnih ljudi, ki vsa prihajajo z enega in istega naslova: nihil@rvkds.net. Vsebina teh mailov je zelo različna. V njih najdemo vse : literarne tekste, skupinske in individualne terapije, običajno hvalisanje, paralelne zgodovine, polemike, pljuvanja in odjebavanja. Celo še več: iskrene izlive ljubezni, razumevanje in prijateljstvo; teoretske tekste snete z neta, prijateljsko korespondenco, izzivanja, zezanja, družinsko korespondenco, in, seveda, fotke, fotke, fotke…

Klikni za veliko sliko: BANANACIONALE Vidim, da je Dr. Agan že prišel do Slovenije. Pred kratkim mu je urednik Radia Študent pisal naj ga sname s svoje mailing liste, Marko Brecelj pa, naj ga na njo uvrsti. Ne prvi ne drugi tovrstni zahtevi se Dr. Agan nikoli ne upira. Torej, če vas zanimajo umetnost, kultura in politika, prav tako kot različne norosti, vici in podobno, in če imate dovolj casa za »trebljenje« vašega inboxa, lahko pišete Dr. Aganu osebno, naj vas uvrsti na svojo listo. Famozni naslov, s katerega prihajajo ti številni maili, ki jih neinformirani prejemniki verjetno tretirajo kot spam, se glasi: nihil@rvkds.net. Prijava je, sKlikni za veliko sliko: JUST DO IT!eveda, na lastno odgovornost. V vsakem primeru pa se lahko kadarkoli odjavite.



Komentarji
komentiraj >>