Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
sobota, 12. 10. 2002 ob 14.00 (4836 bralcev)
Sobota, 12. 10. 2002
Katja



ŽARANA PAPIĆ
Tudi sektor Ž ne more mimo smrti znane feministke in mirovnice iz Beograda, ki je umrla v začetku septembra. Žarana Papić je bila eden glavnih glasov feminizma v nekdanji Jugoslaviji. Če bi morali na hitro povzeti njeno delovanje, bi lahko rekli, da je bila ena od njenih odlik ta, da je znala - v maniri žlahtnega feminizma - združiti teorijo z aktivizmom. Poleg tega, da je bila avtorica številnih knjig, je od leta 1989 predavala na beograjski FF, kjer je pred sedmimi leti tudi doktorirala s temo spol in kultura. Na pot feminizma se je bolj odločno podala v drugi polovici 70. let, leta 1978 pa soorganizirala zdaj že legendarno prvo mednarodno feministično srečanje v Jugoslaviji. Glede na to, da so feministke v nekdanji Jugoslaviji tesno sodelovale - in ta tradicija se je začela že konec 19. stoletja - je imela tudi Žarana Papić v Sloveniji veliko somišljenic in prijateljic. Tesno je sodelovala tudi s festivalom Mesto žensk. Da bi počastili spomin nanjo, je zato letošnje Mesto žensk posvečeno prav njej. Žarana Papič je zadnjič na festivalu MŽ sodelovala leta 1999. Po telefonu se je vključila v okroglo mizo in na kratko predstavila manifest protivojnega in solidarnostnega gibanja Ženske v črnem, katerega pobudnica je bila.

ŽENSKI TAXI
Aprilija Lužar je ženska. Aprilija Lužar je umetnica, pravzaprav slikarka. Bila je posiljena. Kot pravijo statistike, si tako deli izkušnjo posilstva s približno vsako sedmo Slovenko. Za razliko od večine posiljenih, pa se je Aprilija Lužar odločila, da bo, o tej za mnoge ženske travmatični izkušnji, spregovorila. Da jo bo delila z drugimi. Pa ne le s prijatelji ali zaupniki, temveč s širšo javnostjo. Tako je nastal multimedijski projekt, ki vključuje razstavo njenih slik in video instalacijo. Gre za video izpovedi tako posiljenih žensk kot žensk, ki skušajo ubesediti posledice posilstva in možne izhode iz situacije, v kateri bi lahko ostale ujete kot žrtve. Poleg tega je del projekta performans s pomenljivim naslovom Model. V njem Aprilija Lužar ponudi način, kako preseči travmatičnost posilstva. Zadnji del projekta pa je Ženski taksi, v katerem so lahko sodelovale posiljene ženske ali ženske z izkušnjo kakšnega drugega nasilja. Usedle so se v taksi, s katerim jih je taksistka Aprilija Lužar popeljala po Ljubljani ali okolici. Med vožnjo so lahko spregovorile - kako se je posilstvo zgodilo, na kakšen način jih je zaznamovalo, kako so se z njim soočile ... V taksiju je bila prisotna tudi svetovalka iz Ženske svetovalnice v Ljubljani, da bi v morebitnih kriznih trenutkih priskočila na pomoč.
Ženski taksi je zmagovalni projekt letošnjega mednarodnega natečaja proti posiljevanju V-Day - Stop Rape Contest. Natečaj nagrajuje inovativne načine za preprečevanje posilstva povsod po svetu. V-Day ali Dan V ni Valentinovo, čeprav se ga praznuje prav enkrat okrog Valentinovega. O njem v Sloveniji ne vemo prav veliko. Gre za gibanje proti nasilju nad ženskami, ki skuša z raznovrstnimi projekti ozaveščati o problemu nasilja nad ženskami.
IZJAVA MESECA
Tokrat en biser Janeza Ruglja:
Podjetnik ne more vzeti ženske v službo kot enakovredne moškemu, saj so ženske dva dni v mesecu relativno neprištevne.

KOMADI:
Le Tigre: FYR
PJ Harvey & J Parish: City of No Sun
Cha Cha Cohen: Song For Guyda
Le tigre: Tres bien


Komentarji
komentiraj >>

Re: sobota, 12. 10. 2002 ob 14.00
Abdullah [06/03/2005]

Es selam alejkum. Posilstvo je hud greh in mislim, da bi morali uvsti islamski nacin kaznovanja posiljevalcev: 100 udarcev bica na javnem mestu. Bicanje zaznamuje posiljevalca in je hkrati v poduk drugim moskim. Es selam alejkum.
odgovori >>