Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2747 bralcev)
Ponedeljek, 12. 12. 2005
Lan



OFF NAPOVEDNIK

Vikend je bil razburljiv v Rennesu, upravnem središču francoske pokrajine Bretanje. Tamkajšnji župan je že pred tedni odobril izvedbo »rave« masovke, ki naj bi se zgodila v noči na nedeljo. Prefektka, zadolžena za varnostna vprašanja v regiji, ki jo imenuje centralna oblast v Parizu, pa je županovo dovoljenje izničila. Razlog? Organizator plesno-glasbenega dogodka ji ni posredoval pričakovanega števila udeležencev. Na travnati poljani izven Rennesa, univerzitetnega mesta z 200 tisoč prebivalci, naj bi se po napovedih sicer zbralo nekje med 10 in 30 tisoč plesalcev.

Lokalno mladež je prepoved razhudila, kar so pokazali z demonstracijami, ki so trajale ves konec tedna. Množico je na ulicah pričakal garnizon do zob zaščitenih in oboroženih specialcev. Dva varuha reda sta bila v nemirih ranjena, preko trideset mladcev je bilo aretiranih, ponedeljkovo jutro pa je pokazalo žalostno podobo mesta, ki je utrpelo precejšnjo gmotno škodo. Župan Rennesa Edmond Herve po koncu demonstracij še vedno meni, da je bil preklic rejva napaka, mesto je utrpelo konkretne posledice, prav tako pa pretekli vikend kaže na nedoslednosti pri deljenju pristojnosti med lokalno in državno oblastjo.

Poslušate državnim vmešavanjem v lokalne zadeve sredinec moleči OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Začenjamo tam, kjer se, kot se v primeru Rena ni, vse začne. V Strassbourgu bo zadnjič letos zasedal evroparlament. Na poslanskih klopeh se bo do četrtka zvrstila vrsta dokumentov: poslanci bodo med drugim potrjevali proračun Evropske unije za leto 2006 in direktivo o shranjevanju telekomunikacijskih podatkov, ki je v preteklih mesecih dvigovala veliko prahu, seznanili pa se bodo tudi z napredkom Bolgarije in Romunije na poti v EU.

Parlament bo, kot rečeno, jutri v prvem branju obravnaval predlog direktive o shranjevanju telekomunikacijskih podatkov. Pravosodni ministri EU so namreč v začetku decembra dosegli dogovor o tej zadevi, ki je eden novih ukrepov EU v boju proti terorizmu. Sledeč kompromisni rešitvi bo hranjenje podatkov o telefonskih stikih in elektronski pošti obvezno od najmanj šest mesecev do dveh let, pri čemer se ne bo hranilo vsebine stikov, temveč le podatki o njih, kot so čas in trajanje pogovora. Direktiva bo po napovedih največjih poslanskih skupin podprta.

Evropejke in Evropejci svoje nestrinjanje z različnimi direktivami načeloma lahko izrazimo brez strahu, da nas bodo pokosili policijski streli. Obstajajo seveda izjeme, ki pa to niso na afriškem kontinentu. Čadske varnostne sile so na zahodu države streljale na srednješolce, ki so demonstrirali v podporo svojemu že tri mesecece neplačanemu pedagoškemu osebju. Osem je bilo ranjenih.

Liberijska policija pa je bila zaposlena s podporniki na nedavnih predsedniških volitvah poražene žogobrcarske zvezde Georgea Weaha (Veja). Tabor poraženca ima namreč težave pri interpretaciji volilnega izkupička, ki ga ne more športno prenesti. Mednarodni opazovalci so poročali, da so volitve v Liberiji potekale normalno in brez večjih kršitev ali odstopanj od siceršnjih demokratičnih standardov.

Orožje se po zaslugi Notranjega ministrstva v Sloveniji ne bo v tolikšni meri praktično uporabljalo niti za varovanje javnega reda in miru niti kot sredstvo kriminalne komunikacije. Matejevo ministrstvo je namreč Muzeju novejše zgodovine podarilo zaseženi in odvzeti orožarski arzenal, ki se je v ministrskih depojih nabral v več letih. Aplavdiramo ministrskemu pehanju za ohranjanje kulturne dediščine, pa še orožje je verjetno varneje spravljeno v muzeju, kot pa je bila na primer konoplja, ki je pred časom izginila iz sušilnice celjske policijske uprave.

Vprašanja nadzora sprožajo tudi v Vseslovenskem združenju malih delničarjev, kjer opozarjajo, da so "nadzorni sveti pogosto in v preveliki meri podaljšana roka velikih delničarjev, ki pravice malih delničarjev praviloma zanemarjajo ". Kot primer takšnega ravnanja v združenju navajajo vprašanje odgovornosti nadzornikov Mercatorja ob razrešitvi predsednika uprave družbe Zorana Jankoviča.

V Združenju zavračajo argument, da je bil Jankovič razrešen zaradi spremembe lastniške strukture, saj se na dan razrešitve, 15. novembra, lastniška struktura ni bistveno spremenila. Izvršni odbor Združenja zato poziva nadzornike Mercatorja, da vsem lastnikom oziroma delničarjem ustrezno pojasnijo odločitve v zvezi z napovedanimi razrešitvami drugih članov uprave družbe. Poleg tega pozivajo pristojne organe, da se dejavneje vključijo v razreševanje domnevno sporne prodaje delnic družbe, raziščejo morebitno usklajeno delovanje Istrabenza in Pivovarne Laško ter tako ustrezno zaščitijo male delničarje oziroma preostale delničarje.

Plenarna skupščina Skupine držav proti korupciji, ki združuje protikorupcijsko delovanje 36-ih držav, je sprejela sklep o podaljšanju drugega ocenjevalnega obdobja do 31. decembra 2006. S tem je skupščina podaljšala tudi trajanje mandata svojim organom, ki bi sicer potekel konec tega leta. Predsednik tako imenovanega »GREKA« bo tako še eno leto v Sloveniji poslavljajoči se Drago Kos.

Prvi med slovenskimi pravosodniki, minister Lovro Šturm, je v avdienco sprejel Franja Lukenda, ki je zaradi kršitve pravice do sojenja v razumnem roku dobil tožbo proti državi na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu, in mu izročil načrt odprave sodnih zaostankov. Ti naj bi bili že leta 2010 zgodovina.



Komentarji
komentiraj >>