Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Off sreda 18. januar 2006 (3054 bralcev)
Sreda, 18. 1. 2006
Karmelina



Ni potrebno biti medijski strokovnjak, da ugotoviš, da se kriza novinarstva poglablja. Slovenija ni nobena izjema. Po nevihti okoli zakona o RTV se je zdaj začelo pripravljati novo neurje na časnikarskem področju.

Aktiv in sindikat novinarjev osrednjega slovenskega dnevnika Delo sta v odprtem pismu predstavila razmere na dnevniku. Njihova prva teza je kratka in jedrnata: »Položaj na dnevniku Delo je slab.« Novinarji vse bolj čutijo politični in lastniški vpliv na delovanje uprave in uredništva. Trdijo, da oblast želi politično preurediti in utišati kritičnost časopisa. Sprememba ustaljene vsebinske podobe Dela pa bi povzročila neizogiben padec naklade, ki že tako ali tako pada, oglasov in posledično dohodkov. V nasprotju z javnim RTV servisom časopisi živijo od naštetih dejavnikov.

Ena izmed zahtev v odprtem pismu je, naj se uvede pregledna metodologija, »po kateri se bodo korektno prikazovali poslovni rezultati posameznih časopisov«, kar je letelo predvsem na tednik Mag. No, odgovorni urednik omenjenega tednika Janez Markeš se je na to zahtevo odzval s pozivom upravi Dela, naj nekaj ukrene, da jih sindikat novinarjev Dela neha blatiti.



Medtem ko medijski svet napeto opazuje zdravstveno stanje izraelskega premiera Ariela Šarona, se v izraelski politiki že dogajajo spremembe. Vršilec dolžnosti izraelskega premiera Ehud Olmert je na novo sestavil in razširil vladni kabinet. Za novo zunanjo ministrico je imenoval dosedanjo pravosodno ministrico Cipi Livni iz Šaronove stranke Kadima. Livnijeva bo kot druga ženska na položaju vodje diplomacije v zgodovini Izraela na položaju nasledila Silvana Šaloma, ki je prejšnji teden izstopil iz vladajoče koalicije.

Tudi ta nova sestava vlade bo nadaljevala z diplomatsko ofenzivo proti iranskemu jedrskemu programu. Izrael namreč že na veliko lobira pri evropskih in ameriških kolegih, naj čim prej sprožijo sankcije proti Iranu. Po izraelskem predlogu naj bi proti Iranu uvedli naftni embargo, vodilnim iranskim državnikom prepovedali vstop v druge države, omejili iranski mednarodni letalski promet, državo pa izključili iz svetovnega nogometnega prvenstva. Pa naj še kdo reče, da nogomet nima nič s politiko!

No, evropske države že popuščajo tem zahtevam. EU trojka, Francija, Velika Britanija in Nemčija, je že pripravila osnutek resolucije, ki jo je posredovala vodilnim v Mednarodni agenciji za jedrsko orožje. Vendar, glede na to, da Rusija in Kitajska nasprotujeta sankcijam, je iranski zunanji minister Manušer Motaki optimističen. Motaki meni, da so možnosti, da bi iransko jedrsko vprašanje prenesli v Varnostni svet Združenih narodov, zelo majhne. Evropsko trojko pa je opozoril, naj ne dela »nepremišljenih potez«.


Potem ko so Američani nedavno odvrgli nekaj izstrelkov na vasico Damadola tik ob meji z Afganistanom, so pakistanske oblasti sporočile, da naj bi v tako imenovanem »protiterorističnem« napadu, ki je močno zategnil odnose med državama, umrlo štiri do pet tujih teroristov. Poleg tega pa seveda še osemnajst civilistov, od tega kar nekaj žensk in otrok. No, kljub temu, da so oblasti potrdile, da so med ubitimi tudi pripadniki Al-Kaide, je premier Šaukat Aziz ob dogodku Američane opozoril, da njihovih napadov znotraj Pakistana kljub zavezništvu ne morejo dovoliti.


Tudi na domačih tleh se Američani ne branijo redčenja prebivalstva. Ameriško vrhovno sodišče je namreč potrdilo veljavnost novega zakona zvezne države Oregon. Sedaj bodo zdravniki v tej državi lahko čisto legalno na smrt bolnim pacientom pomagali čim prej umreti. Več o tem in o drugih dogodkih iz obljubljene dežele pa naša dopisnica Lidija Poljaček:

//////////////////////////////////////////////////////////////


Evropski parlament je na zasedanju v Strassbourgu zavrnil dogovor o novi finančni perspektivi Evropske unije za obdobje 2007-2013 v sedanji obliki. Dogovor naj ne bi zagotavljal takšnega proračuna Evropske unije, ki bi zagotovil blaginjo, konkurenčnost, solidarnost, kohezijo in varnost v prihodnje. Pogajanja o finančni perspektivi se bodo tako še nadaljevala.

Na seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko se kljub polemični razpravi niso zmenili nič konkretnega. Potem ko sta razpravo zaradi drugih, očitno pomembnejših zadev, predčasno zapustila ministra Dimitrij Rupel in Karl Erjavec, so poslanci LDS predsedniku Odbora Jožefu Jerovšku predlagali prekinitev seje. Ker pa Jerovšek tej zahtevi ni želel ugoditi, so eL-De-eS-ovci pobrali šila in kopita ter zapustili prizorišče. Po njihovem odhodu je na predlog socialnega demokrata Aurelija Jurija Jerovšek sejo vendarle prekinil.

////////////////////////////////////////////////////