Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ARDECORE - Ardecore (Il Manifesto, 2005) (2693 bralcev)
Nedelja, 5. 2. 2006
Bozji_dar



Tradicionalne ljudske pesmi iz srednje Italije, oziroma v našem primeru kar iz Rima, so s pomočjo projekta Ardecore znova oživele v vsej svoji zgodovinski patini. Ozaljšane z modernimi, ravno prav shizofrenimi aranžmaji skušajo loviti duh časa, a se zdi, da je bolj duh preteklosti tisti, ki lovi glasbo zasedbe Ardecore. Jadikovanje zapornika, ki je izgubil tako svojo ljubo kot svobodo, stoji ob boku nabožnim priprošnjam in liričnim vedutam z reke Tibere. Tradicionalne glasbene oblike se nevsiljivo družijo s sodobnimi kompozicijskimi prijemi in svobodnogodbaškim pristopom. Herojski stornelli, nostalgične barkarole in melanholične serenade na izredno simpatičen način oživijo v novosproducirani preobleki.

Ardecore so s svojim prvencem na idealen način prikazali, da je bila Italija več kot potrebna tovrstnega oživljanja svoje bogate glasbene dediščine. Odziv na koncertih je bil fenomenalen, album se je povzpel kar na 8. mesto lestvice največjega italijanskega glasbenega časnika Musica e Dischi, skupina pa je nastopila celo na TV-šovu Maurizia Costanze. Rimske ljudske »murder balade«, kakor jih je poimenoval glasbeni tisk, so konec lanskega leta postale pravi hit. Nove generacije so na najboljši način dobile vpogled v glasbo svojih non in nonotov, glas o tej čudoviti plošči pa se je, nedvomno zaradi sodelovanja Zu in Geoffa Farine, razširil tudi onkraj italijanskih meja in posegel v podzemni svet alternativnih godb.

O plošči in zasedbi Ardecore pravzaprav vse pove že njeno posrečeno ime. To je hardkor srčna muzika, ki se strastno loteva včerajšnjih vsebin in jim na novo vliva dušo in aktualnost. Za razliko od podobnih revival zasedb ne podlega poceni apliciranju ljudskih vsebin na ustaljene pop forme, ampak to povsem brezkompromisno združuje v avtorskih kompozicijah, ki so zdaleč od tega, da bi bile zgolj etno-chic. Močna tolkala, jazzy zveneč rhodes, otožna harmonika ali ljubke mandoline. Zasedbi Ardecore ni nič od tega tuje. To je goreča glasba nekega drugega Rima, ki, čeprav že več stoletij stara in zaprašena, še vedno zapeljuje. Dobrodošli v svetu gorečih src.


Komentarji
komentiraj >>