Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Vampirski OFF (3761 bralcev)
Petek, 17. 2. 2006
Buc



OFF NAPOVEDNIK

Zadnjih 250 let ne mine dan, da se ZDA ne bi proglasile za največjo demokracijo, zagovornico svobode. Ne mine pa tudi dan, ko se ne zgodijo stvari, ki te nebuloze postavljajo na laž. Najnovejša prihaja iz zvezne države Oregon. Oregonsko prizivno sodišče je potrdilo sodbo Nicholasu Meyrovichu, ki je bil leta 2001 obsojen na dosmrtno ječo zaradi tretjega zaporednega spolnega napada, ker je poljub podaril nekomu, ki ga ni želel.

60-letnik, ki se preživlja kot uničevalec mrčesa in podgan, je med čiščenjem neke hiše v Salemu gospodinjo nenadoma zagrabil in jo poljubil. Ta je Nicholasa odrinila, a jo je ta znova zagrabil in jo ugriznil v vrat. S svojim početjem je nehal šele, ko je na vrata prišel sosed.

Sodišče ga je obsodilo za spolni napad prve stopnje, ki je po oregonskem zakonu opisan kot nasilno dejanje dotikanja spolovil ali drugih intimnih delov telesa druge osebe. Meyrovich je trdil, da vrat ni intimen del telesa, a se sodišče z njim ni strinjalo. V normalnih medčloveških odnosih se odrasel človek ne dotika vratu drugega človeka, razen v intimnih odnosih. To se lahko zgodi le v nenavadnih, a drugim ljudem razumljivih okoliščinah, je v svoji obsodbi zapisal sodnik David Schuman.

Meyrovich pa ni edini, ki je zaradi poljubljanja vratu obsojen na dosmrtno gnitje v zaporu. V Oregonu tako zaradi podobnih »ekscesov« sedijo še štirje ljudje.

Poslušate vampirski OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Najmanj 12 ljudi je umrlo med spopadi med različnimi plemeni na etiopsko-somalijski meji. Pripadniki plemen Marehan in Majeretan so se spopadli, ker si obe frakciji želita prevzeti nadzor nad vodnimi viri, saj v Somaliji zaradi suše močno primanjkuje pitne vode. Iz južnega dela te, od vseh pozabljene države, tako že prihajajo prva poročila o umrlih zaradi pomanjkanja vode. Svetovna meteorološka agencija in Združeni narodi so medtem sporočili, da naj bi suša trajala najmanj do konca aprila in bi lahko ogrozila 11 milijonov življenj v celotni vzhodni Afriki.

Precej življenj je do sedaj terjala izraelska okupacija palestinskih ozemelj. Na nedavnih pogovorih med Hamasom in Rusijo je beseda nanesla tudi na morebitno dobavo ruskega orožja Palestincem. To je precej zbodlo namestnika izraelskega premiera Ehuda Olmerta kljub temu, da je ruski obrambni minister Ivanov dejal, da se bo to zgodilo zgolj ob privolitvi Izraela. Olmert zaradi tega že pospešeno razmišlja o ukrepih zoper Palestino. Presentljiva je predvsem formulacija izjave ruskega ministra, kajti Hamas je za Izraelce že tako ali tako politično nelegitimen in bi zanjo prej veljal rek: vsaka dobava orožja Hamasu je zločin in podpiranje rušenja izraelske države.

Rušenju Srbije in Črne gore pa močno nasprotuje črnogorska opozicija, ki je dobila močnega zaveznika tudi v odposlancu evropske unije Miroslavu Lajčaku. Ta je namreč dejal, da enostransko razpisani ali bojkotirani referendum ne bi bil pravnomočen, saj Unija želi, da bi bila za veljavnost izidov referenduma potrebna kvalificirana večina 55 odstotkov vseh udeležencev. Črnogorski premier Mile Djukanovič je medtem pojasnil, da je prepričan v zmago privržencev samostojnosti Črne gore. "Imamo večino, ki jo lahko dokažemo po kateremkoli modelu," je prepričan Djukanovič, ob tem pa dodal, da evropski predlog vsebuje "konstrukcijsko napako", ki lahko v Črni gori povzroči nestabilnost.

Nestabilnost po svetu je povzročila objava karikatur preroka Mohameda v evropskih časopisih. Pakistanski klerik je ponudil 25.000 ameriških dolarjev nagrade in avtomobil tistemu, ki bo ubil avtorja spornih karikatur, ki jih je septembra lani prvi objavil danski časnik Jyllands Posten. Medtem je v Karačiju prišlo do spopadov med policijo in protestniki, ki so z gorečimi gumami hoteli zapreti avtocesto, po protestih tudi drugod po Pakistanu pa se je Danska odločila začasno zapreti svoje veleposlaništvo v prestolnici Islamabad.

O varnosti oziroma pravici do zasebnosti pa še naprej potekajo debate v Združenih državah Amerike. Zvezni sodnik Henry Kennedy je ukazal pravosodnemu ministrstvu, naj se opredeli glede mnenja skupine za zaščito državljanskih svoboščin. Skupina namreč meni, da je bilo nedavno prisluškovanje državljanom s strani agencije za domovinsko varnost nelegitimno. Kennedy se je za tak korak odločil potem, ko je imel minister za pravosodje Alberto Gonzales na to temo precej jalov zagovor pred senatom, ki ni pustil ravnodušnih niti nekaterih republikanskih politikov. Ameriška administracija bo do razrešitve situacije še kar vladala po načelu: vse je legitimno, če znaš to pravilno interpretirati.

Več o dogajanju iz dežele svobodnih in pogumnih bo povedala naša dopisnica Lidija Poljaček:

////////////////////////////////////////////////////////////


Ko smo že pri ptičji gripi: iz mariborske bolnišnice so sporočili, da gasilec, ki so ga sinoči sprejeli na opazovanje, ni okužen z virusom ptičje gripe. Izkazalo se je, da se je možak le prehladil. Kot bi torej rekel dobri vojak Švejk: BREZ PANIKE!!!!. V tej maniri se je oglasil tudi - v zadnjem času praktično nevidni minister za zdravje - Andrej Bručan. Po njegovih besedah je tveganje prenosa virusa z divjih ptic na človeka minimalno, saj do zdaj taka okužba še ni bila dokazana. Ljudje so se okužili v stiku z domačo perutnino in ne v stiku z divjimi pticami, je še dodal. V Sloveniji je sicer do zdaj v stik z bolnimi pticami prišlo 30 ljudi, 26 srečnežev pa je dobilo tudi trenutno najbrž najbolj iskano zdravilo - tamiflu.

Za konec še poročilo z včerajšnjega predavanja delavsko-punkerske univerze Friderika Klampferja z naslovom naslovom Kloniranje in etika ustvarjanja novih človeških bitij, ki ga je pripravila Sabina Autor:

Rdeča nit predavanja je bilo vprašanje, ali je reproduktivno kloniranje moralno sprejemljivo? Zadržki glede kloniranja niso le verski oz. teološki, temveč tudi sekularni. Npr. izkoriščanje žensk za nadomestno materinstvo, tatvina genskega materiala, nevarnost, da kloniranje postane dobičkonosna gospodarska dejavnost itd. Te, precej pogosto izražene zadržke, je avtor vzel pod drobnogled in jih metodično prevprašal. Torej: ali s kloniranjem lahko kogarkoli (tudi klon) oškodujemo oziroma poslabšamo njegov položaj in kršimo njegove pravice. Izkaže se, da je večina teh zadržkov, ki so podani kot protiargumenti, bolj ali manj šibkih. Osnovani so predvsem na predsodkih. »Kloniranje je«, kakor pravi sam, »nov, priročen objekt strahov in bojazni do znanosti že tako ali tako nezaupljive laične javnosti.«


Komentarji
komentiraj >>