Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MULTITUDA – GLOBALNI UPOR GLOBALNEMU IZKORIŠČANJU (4121 bralcev)
Torek, 28. 3. 2006
Lana Zdravković



Slovenska javnost je dobila prevod še enega kultnega dela italijanskega političnega analitika, sociologa, filozofa in pisca Antonia Negrija. Knjigo »Multituda« so prevedli člani Političnega laboratorija ter jo izdali pri Študentski založbi.

Že za knjigo »Imperij«, ki jo je Negri napisal skupaj s svojim ameriškim prevajalcem in sodelavcem Michaelom Hardtom in ki danes velja za učbenik taktik upora, je Slavoj Žižek zapisal, da gre za 'komunistični manifest našega časa'. Multituda, spet skupno delo Negrija in Hardta, s podnaslovom »Vojna in demokracija v času imperija«, predstavlja nadaljevanje prve knjige, ter prinaša novo znanost demokracije multitude v času globalne vojne biopolitičnega režima. Potencial multitude kot sile, ki želi končati globalno vojno in uresničiti radikalno demokracijo v vseprisotni globalizaciji, vidita v primarnosti radostnega upora samostojnih posameznikov, tako poimenovanih singularitet.

Če je knjiga »Imperij« želela definirati centre moči in izkoriščanja, oziroma pokazati, da so le-ti postali disperzivni in neobvladljivi, želi »Multituda« spregovoriti o novem političnem subjektu, ki se bo lahko uprl tem in takšnim centrom moči in izkoriščanja. Proces konstituiranja tega novega političnega subjekta definira kot pot rojevanja, oblikovanja, rasti in zorenja subjektivitet oziroma subjektivnih sil, ki so nasprotne figuri dominacije kot idealnega modela imperija. Multituda je skupek singularitet, ki so enkratne, specifične in ki so skupaj zmožne radostnega upora proti okrutnemu neo-liberalnemu izkoriščanju človeških, živalskih ter naravnih virov zaradi zaslužka in osebne koristi.

Konec tedna je Negri, marksist po prepričanju, nekdanji politični zapornik, ideolog Rdečih brigad in zagovornik žrtev državnega nasilja, gostoval na simpoziju »Demokracija multitude v – zunaj - onkraj Evrope« na Fakulteti za družbene vede, kjer je spregovoril o konceptu in pojmu multitude.

Politični filozof Negri je poleg vse teorije na koncu vendarle izpostavil prakso kot mogoče edino pravo rešitev. Institucija države se je vzpostavila kot hermetična in represivna, zato je naloga multitude, da išče in ustvari novo, odprto institucijo, ki si bo prizadevala za svobodo, enakost in enakopravnost. Multituda, kot nad-nacionalna mnogoterost posameznikov v globalnem uporu globalnemu izkoriščanju, je lahko gonilna sila, sposobna spremeniti svet in pripeljati do nove konstelacije bogastva in oblasti.


Komentarji
komentiraj >>