Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DUB TRIO - New Heavy (ROIR, 2006) (2466 bralcev)
Ponedeljek, 3. 7. 2006
Bozji_dar



Spojine duba in ostalih žanrov v glasbi niso nekaj, čemur bi lahko prideli etiketo “novo”. Vse od pionirskih časov prvih dubovskih mojstrov iz Jamajke je ta podzvrst pridobivala na veljavi in se iz sprva povsem studijskega okolja preselila in uveljavila tudi v drugih sferah. Pa najsi bo to žanrsko ali pač v živo na odru. Dub je odrasel v zvrst sposobno samostojnega življenja, vendar pa je vseskozi bil in ostaja tudi kot pristop do ustvarjanja glasbe. Torej glasbe, v kateri zvočni efekti in vsi ostali studijski pripomočki igrajo pomembno, če že ne ključno vlogo v ustvarjalnem procesu.

Že zelo zgodaj je dubovska miselnost in dubovski zvok okužil tudi druge glasbene zvrsti. Jazz, rock, etno in kasneje elektronika z dubovskimi motivi ne zvenijo prav nič nenavadno, kvečjemu nasprotno. Načeloma rokerski bendi so na svoje plošče radi uvrščali tudi dubovske komade in glede na to, da nocojšnji gostje Dub Trio delujejo v New Yorku, se primerjava s skupino Blind Idiot God ponuja kar sama od sebe.

Dub Trio, ki ga tvorijo izkušeni studijski glasbeniki, D.P. Holmes na kitari, basist Stuart Brooks in bobnar Joe Tomino, so glasbeni svet obogatili s svojo prvo ploščo Exploring The Dangers Of, ki jo je založil lucidni Lucas Cooper, šef založbe ROIR, torej iste založbe, pri kateri so svojčas delovali še eni fantje podobnega kalibra, danes že legende, Bad Brains. Bolj rock kot dub orientirana trojica glasbenikov, se je letos vrnila z drugim albumom New Heavy, na katerem še poglablja stapljanje dveh, na prvi pogled precej drugačnih svetov. Na eni strani rezki zvoki težkih kitar in hrupa, ter sofisticiran, precej bolj subtilno naravnan svet dubovske manipulacije na drugi. Težkokategorni dub in težkokitarski rifi so vnovič našli udobno skupno domovanje, tokrat tudi v družbi človeškega glasu. Z izjemno interpretacijo v skladbi Not Alone je ploščo New Heavy ozaljšal nihče drug kot težkoveljavni Mike Patton, in s tem prav gotovo pripomogel k boljšemu plasiranju te kreativne trojice.

Sodelovanje z Mikeom Pattonom se po poslušanju plošče ne zdi prav nič presenetljivo, saj nekatere skladbe že kar preveč spomnijo na kakšne Tomahawk. V mislih imam predvsem predzadnji kos Cool Out And Coexist, ki prav nesramno prikliče v spomin to zvezdniško zasedbo. S tem pa sodelovanja med Dub Triom in Mikeom Pattonom še ni konec, saj naj bi se vsi skupaj tolikanj navdušili nad skupnim delovanjem, da se v prihodnosti obeta kar skupna dolgometražna plošča. Bomo videli.

Do takrat bo preteklo še kar nekaj Save, zato pa je pred nami njihova trenutno aktualna plošča New Heavy, ki prinaša nov svež veter v dubovsko obarvane rokovske projekte. Že dolgo časa ni nobenemu izmed njih uspelo delovati tako sveže in prepričljivo, kot prav Dub Triu. Pa ni samo fuzija kitar in neskončnih delayev tista, ki navduši. Tudi tiste bolj introvertirane psihedelične skladbe zvenijo fantastično in ravno prav dolgemu albumu dajo potrebno mero raznolikosti.


Komentarji
komentiraj >>