Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MaloPapaRatzi Off program... (3928 bralcev)
Torek, 12. 9. 2006
tomazza



OFF Napovednik

Medtem ko papeža Benedikta XVI. med romanjem po rojstnem kraju, mestecu Marktl am Inn v južni Nemčiji, oblegajo množice vernikov, na dan prihajajo tudi nekatere informacije, ki dajejo slutiti, zakaj da se je v civilnih časih Joseph Ratzinger mlajši pravzaprav sploh odločil za duhovniško kuto, askezo in celibat, ki ju ta prinaša.

Kdo ve, k versko zaukazani vzdržnosti bi Papa-Ratzija utegnila spodbuditi tudi mladostniška travma ob priznanju njegovih staršev, ki ga je te dni razkril nemški časnik Bild am Sonntag. Ata papež, Joseph Ratzinger starejši, je namreč mamo papež Mario spoznal preko oglasa v katoliškem časopisu. Da ata papež pri navezovanju stikov z nasprotnim spolom sicer res ni bil najbolj uspešen, pove podatek, da se mu je na časopisni oglas kasnejša žena in mati treh otrok oglasila šele pri 43 letih. Da je bil sicer tudi ata papež bolj dolgočasne in predvsem preračunljive narave, pa pove vsebina samega oglasa.

Mama papež, pred tem Maria Peintner, je namreč padla na sledeče besede: Javni uslužbenec srednjega razreda, samski, katolik, 43-letni, s pravico do pokojnine, išče zakon, čim prej, z dobrim katoliškim dekletom, ki zna kuhati in malo šivati ter ima doto in nekaj lastnine. Prav sanjska partija torej.

Poslušate do mladostniških travm mladega papeža Benedikta XVI. pravzaprav popolnoma ravnodušni Off program Radia Študent!

OFF Program

Ni še znano, kateri svetovni teroristični organizaciji so pripadali napadalci neuspelega napada na ameriško veleposlaništvo v sirski prestolnici Damask. Glede na to, da so, preden so jih krogle sirskih varnostnih služb tri pokosile, enega pa ranile, izstopili iz vozil, polnih razstreliva, zakričali Alah je velik in en avtomobil pognali v zrak, potem pa z granatami napadli ameriško veleposlaništvo, naj bi bilo jasno zaenkrat sicer zgolj to, da so bili islamske veroizpovedi. Ker je na območju več tujih veleposlaništev, je sicer dobra novica, da napad smrtnih žrtev ni terjal, je pa nekoliko zgovorno to, da je ta kratko potegnil zgolj en ranjeni kitajski diplomat.

Polne roke dela imajo tudi varnostne sile v Dhaki, glavnem mestu Bangladeša. S palicami so se namreč postavili po robu več tisoč protestnikom, privržencev opozicije, ki so pred vladno palačo zahtevali odstop predsednice vlade Khalede Zie. Jedro spora naj bi tičalo v volilnih elektorjih, ki so naklonjeni vladni Bangladeški nacionalni stranki. Na policijskih barikadah je bilo ranjenih več sto ljudi, protestniki pa še naprej ne nameravajo spoštovati policijske prepovedi zbiranja okoli vladne palače.

Predvsem v imenu nacionalne varnosti pa so nove omejitve za delo tujih tiskovnih agencij uveljavile oblasti na Kitajskem. Temu, da morajo po novem tuji dopisniki pred objavo slik in novic iz Kitajske pridobiti odobritev nacionalne tiskovne agencije Xinhua, sicer že nasprotujejo v številnih mednarodnih organizacijah, kot so Reporterjih brez meja in Komite za zaščito novinarjev. Je pa blagi protest nad to cenzuro kitajskih družbenopolitičnih delavcev iz nacionalne tiskovne agnecije že napovedal tudi predsednik Evropske komisije, Jose Manuel Barroso.

Še naprej je težko delovno življenje tudi novinarsko delujočih v Somaliji. V imenu varovanja družbene morale so namreč islamski voditelji nedavno izključili somalijski radio Jowhar v Mogadishu. Njegov greh je bil, da je predvajal lokalne ljubezenske pesmi. Talibanske metode pa se uveljavljajo samo v posameznih delih Mogadisha, saj so bili ponekod svoja vrata primorani zapreti tudi kinematografi, v drugih delih Mogadisha pa je še naprej moč poslušati radijske postaje, ki oddajajo celo R'n'B in hip hop. Radio Johwar je sicer ponovno začel oddajati, toda brez glasbe ali kakršnihkoli drugih jinglov v programu.

Kljub letalskim napadom na Gazo, v katerih je šla v ruševine hiša nekega pripadnika Hamasa, in spopadih med privrženci Hamasa ter izraelsko vojsko, ki so sledili in terjali življenje še enega Palestinca, pa od tam prihajajo tudi nekoliko bolj spodbudne novice. Hamas in Fatah sta se namreč uspela dogovoriti za vlado palestinske narodne enotnosti, ki se je tudi pripravljena pogajati z Izraelom, kar je bil eden od ključnih pogojev palestinskega predsednika in voditelja Fataha, Mahmuda Abasa. Iz izraelske vlade Ehuda Olmerta na to še ni odziva, so pa sporočili, da bodo oblikovali vladni preiskovalni odbor za preiskavo ne preveč uspešnega ravnanja Izraela med 34-dnevno ofenzivo na Libanon.

Zgledni pa naj bi bili odnosi med Iranom in Irakom, državama, ki sta bili več desetletij na bojni nogi. Na svoj prvi uradni obisk Teherana je namreč prispel iraški premier Nuri al Maliki. Popolno brezpogojno bratsko podporo pri obnovi in zagotovitvi varnosti države pa mu je že zagotovil tudi iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. Enako dobri pa naj bi bili tudi odnosi med Evropsko unijo in pakistanskim predsednikom Pervezom Mušarafom, ki se mudi v Bruslju. Čela evropskih nevladnikov se grbančijo zgolj zaradi enega največjih števil usmrtitev, še posebej je priljubljeno obešanje, ki ga prakticirajo v Pakistanu.

Že kar nekaj časa je znano, da pa je tudi v domovini še kako priljubljeno prav obešanje, toda za razliko od Pakistana, tisto prostovoljno. Tudi o tem, kako to odpraviti, so se strokovnjaki pogovarjali na 11. evropskem simpoziju o samomoru in samomorilnem vedenju, sklepni četrti dan poteka v Portorožu. Več nam bo v imenu enega od organizatorjev, Inštituta za varovanje zdravja, povedala Maja Zorko.

/////////////////////////////////////////////

Je pa za zdravje in ozaveščenost evropskih potrošnikov gotovo pomembno tudi priznanje Evropske komisije, da je v vsakem petem preizkušanem vzorcu dolgozrnatega riža, ki je v Evropo prispel iz ZDA, moč najti sledi gensko spremenjene vrste riža LL601, na katerega so opozorjali iz okoljevarstvenih organizacij Greenpeace in Friends of the Earth. Za komentar pa smo poklicali Marjano Dremelj iz domače Umanotere.

/////////////////////////////////////////////

Se je pa v reševanje rojaka Križnarja, pravzaprav pa merjenje moči med uradom predsednika republike in ministrstvom za zunanje zadeve, vtaknil še Drago Kos, predsednik komisije za preprečevanje korupcije. V zadevi naj bi bilo po njegovem mnenju sporno to, da je sudanske stroške predsednikovega posebnega odposlanca Hamdije Blekiča pokril zasebni in zaenkrat še neznani donator. Zakaj pa se je konkretno oglasil, pa bo povedal Drago Kos sam.

/////////////////////////////////////////////

Kako pa bo, če sploh bo, komisija za preprečevanje korupcije ukrepala?

///////////////////////////////////////////////

So se pa za zanimiv predvolilni trik odločili v zunajparlmentarni stranki SMS. Po novem se zavzemajo za spremembo zakona o vrtcih, po katerem bodo ti za vse slovenske starše brezplačni. Več bo povedal predsednik Stranke mladih, Darko Kranjc.

/////////////////////////////////////////////

Za konec pa še vabilo. Drevi ob 20.00-ih bo na Metelkovi svečano odprtje nove umetniške inštalacije, ki je nastala na mestu nasilno odstranjene Male šole in nosi ponosno ime Osnovna šola. Kaj vse pa se bo tam konkretnega dogajalo, pa bo povedala Jasna Babič.

/////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>