Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved; 16. - 19. december (3956 bralcev)
Ponedeljek, 16. 12. 2002
lucija



Ponedeljek, 16.12. ob 14h: Univerzitetni informativni blok pripravlja Maja Murn.

Torek, 17.12. ob 14h: Novoizvoljena Študentska uprava ŠOU v Ljubljani je tokrat ubila dve muhi na en mah. Ob nastopu mandata so nas povabili, da z njimi obenem nazdravimo prihajajočemu letu 2003. O vsebini zdravice vas obvešča Lucija.

Sreda, 18.12. ob 14h: V tokratni oddaji bo beseda tekla o štipendijah in štipendistih Mestne občine ljubljana, ki se ravno te dni z raznimi prireditvami predstavljajo javnosti. (Lucija G.)

Četrtek, 19.12. ob 14h: Maja se nam bo javila iz novinarske konference v Grand hotelu Union, kjer bodo predstavniki ŠOU v Ljubljani z gosti spregovorili o desetletnici študentskih bonov za prehrano, Zakonu o subvencioniraju študentske prehrane in rezultatih analize gostinske ponudbe študentske prehrane.


Ponedeljek, 16. 12. ob 14h: Univerzitetni informativni blok

V Kopru so trinajstega decembra odprli nove prostore Znanstveno-raziskovalnega središča Republike Slovenije. Središče združuje tudi enote, kot so Založba Annales, Euro-Info center, Laboratorij LABS, Javnomnenjski in Informacijski center ter knjižnica. Ustanoviteljske pravice v imenu vlade uveljavlja Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, njegove soustanoviteljice so tudi Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) in tri obalne občine. Ustanova je dejavna na področju sredozemskih študij s poudarkom na preučevanju slovenske Istre z interdisciplinarnim primerjalnim pristopom humanističnih, družboslovnih in naravoslovnih ved. Sodeluje s slovenskimi izobraževalnimi in znanstvenimi ustanovami ter se vključuje v mednarodno znanstveno sodelovanje s sorodnimi organizacijami po svetu.

Direktor Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, Darko Darovec, in direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo iz Ljubljane, Tamara Lah Turnšek, sta ob osmi obletnici središča podpisala pismo o nameri o skupnem sodelovanju pri ustanovitvi, profiliranju in uveljavljanju Univerze na Primorskem. Ob tem pa sta podpisala tudi sporazum o sodelovanju med International Ocean Institute, s sedežem na Malti, Morsko biološko postajo iz Pirana in koprskim Znanstveno-raziskovalnim središčem. Za nove prostore koprskega Znanstveno-raziskovalnega središča, ki obsegajo šeststo kvadratnih metrov, je Mestna občina Koper namenila šestdeset milijonov tolarjev, medtem ko je šolsko ministrstvo prispevalo sto šestdeset milijonov tolarjev.

Z jugo-zahoda Slovenije pa se preselimo na severo-vzhod, točneje v Maribor, kjer je senat Univerze v Mariboru desetega decembra na izredni seji zavzel kritično stališče do nove uredbe o financiranju visokošolskih zavodov, ki bo začela veljati prvega januarja 2003. Po soglasnem prepričanju senatorjev Univerza ni dovolj seznanjena z vsebino uredbe, kot tudi ne s posledicami, ki jih uredba prinaša za financiranje Univerze. Senat je zato od vodstva Univerze zahteval, naj ne podpiše uredbe brez predhodnega dovoljenja senata.

Profesor Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, Peter Glavič, pa je celo predlagal, da bi mariborska univerza skupaj z ljubljansko univerzo januarja pripravila enodnevno stavko, ki bi opozorila na vse slabši finančni položaj visokega šolstva. Kot skrajni ukrep je Glavič predlagal, da bi univerza uvedla šolnine tudi za redne študente. Glede njegovega poziva k opozorilni stavki se senat ni opredelil, glede njegovega predloga za uvedbo šolnin pa je prevladalo stališče, da gre za ukrep, ki ni v skladu z veljavno zakonodajo. Kot tudi ni v skladu z globino že tako plitvih študentskih žepov.

Na tokratni izredni seji so podprli tudi predlog kolegija dekanov, da se sedanjemu v.d. [vršilcu dolžnosti] rektorja podaljša mandat do izvolitve novega vodstva Univerze oziroma najkasneje do petega julija 2003 ali do končne odločitve ustavnega sodišča. Ustavno sodišče je enaindvajsetega novembra sprejelo pobudo za oceno zakonitosti in ustavnosti dveh členov univerzitetnega statuta, ki jo je na ustavno sodišče naslovil eden izmed sedmih rektorskih kandidatov. Končno odločitev o podaljšanju Knezovega mandata bo tako imel upravni odbor Univerze, saj so ustavni sodniki do svoje končne odločitve ustavili vsa volilna opravila za novega rektorja mariborske univerze.

V prijetnejšem vzdušju pa je potekal letošnji Zahvalni dan Slovenske znanstvene fundacije. Fundacija vsako leto določi drugi dan za zahvalo svojim donatorjem. Letos je bil to dvanajsti december, v okviru katerega so se na slovesnosti v Ljubljani zahvalili vsem donatorjem in najzaslužnejšim podelili nazive zlati, srebrni in bronasti donator Slovenske znanstvene fundacije 2002. Po besedah predsednika te ustanove največji delež donatorjev ustanove predstavljajo zasebniki oziroma bivši štipendisti ustanove, zdajšnji akademiki na znanstveno-raziskovalnem področju; veliko manj podpore za mlade raziskovalce in podiplomske študente pa prihaja iz gospodarskega sektorja. Osnovna razloga za takšne razmere sta po njegovem mnenju predvsem neustrezna davčna politika in neugodne razmere za gospodarske družbe. Delež donacij, naložb v človeške vire, se je od leta 1994 do danes namreč zmanjšal za več kot polovico.
Tudi v Ljubljani, le da desetega decembra, se je odvijala otvoritvena konferenca, na kateri so odprli pot šestemu okvirnemu programu Evropske unije za raziskave in tehnološki razvoj od leta 2003 do 2006. Glavne značilnosti šestega okvirnega programa so izvajanje velikih raziskovalnih projektov, usmerjenost raziskav na izbrana prednostna raziskovalna področja, spodbujanje sodelovanja majhnih in srednje velikih podjetij, spodbujanje mobilnosti raziskovalcev, integriranje raziskovalne infrastrukture in tesnejše mednarodno sodelovanje v nacionalnem, regionalnem, evropskem in svetovnem merilu.
Prvi razpisi bodo verjetno objavljeni še v letošnjem letu. Konferenco je odprla ministrica za šolstvo, znanost in šport v odstopu, ki je poudarila povezovalno vlogo tega programa v evropskem raziskovalnem prostoru, velik pomen pa ima tudi na nacionalni ravni. Slovenija je v programu enakopravna z državami članicami EU. Tako se začenja sedemnajst in pol milijarde evrov težak šesti okvirni program. Cilj EU do leta 2010 je doseči, da bi se za znanost in raziskave odvajalo tri odstotke bruto domačega proizvoda. Tisti, ki bodo sodelovali v šestem okvirnem programu, bodo deležni posebnih spodbud in ugodnosti, tudi finančnih. Sekretar Zoran Stanič je opozoril, da hočejo s to konferenco razbiti strahove, da okvirni program ni primeren za slovenske raziskovalce. Raziskovalce skušajo za sodelovanje motivirati. Stančič je omenil še stroške sodelovanja v programu. Slovenija bo namesto celotne članarine leta 2003 plačala sedemdeset odstotkov članarine, ki znaša 9,2 milijona evrov. V letu 2004 je znižanje dvajset odstotno.

Pa poglejmo še, kaj bo dogajalo ta teden na Filozofski fakulteti. Šestnajstega decembra ob 18:50 bodo predvajali videoprojekcijo dokumentarnega filma Africa: The Story of a Continent ter tretji in četrti del Caravanas of Gold in Kings and Cities. Istega dne nekoliko prej, torej ob sedemnajsti uri, se lahko udeležite predavanja, ki ga bo vodil dr. Dževad Zećić, z naslovom »Vpliv arabske znanosti na evropsko misel in kulturo v renesansi«. V sredo se na isti fakulteti lahko udeležite tudi predavanja prof. Andrewa Rousa z angleškega oddelka Pedagoške fakultete Univerze v Pescu z naslovom »The Politics of Revival«. Predavanje se bo pričelo ob 9:40. Nekoliko kasneje, točneje ob trinajsti uri, pa se bo zgodil tradicionalni novoletni sprejem Filozofske fakultete, ki bo potekal v prostorih Narodne galerije. V četrtek ob 18:50 bo organiziran ciklus predavanj Sarah Lunaček o filmu in Afriki, drugi del, z naslovom »Vpliv produkcijskih pogojev na vsebino afriških filmov«, potekalo pa bo tudi predavanje in videoprojekcija z ogledom filma Ousmaneja Sembeneja »Borom Sarret«. V petek pa bo kot zadnji dogodek tedna Filozofske fakultete ob enajsti uri na Velenjskem gradu tiskovna konferenca ob izdaji petih knjig Župančičeve zbirke za leto 2002.

Šouovci so nas obvestili, da bodo v četrtek, devetnajstega decembra, v Grand hotelu Union njihovi predstavniki in gosti spregovorili o desetletnici študentskih bonov za prehrano, o Zakonu o subvencioniranju prehrane in o rezultatih analize gostinske ponudbe študentske prehrane. Zavoljo obiskanosti ljubljanskih gostiln in svojega metabolizma upajmo, da rezultati ne bodo porazni. Če ostanemo še malo pri študentski organizaciji – ne glede na to, da na spletnih straneh, www.sou.uni-lj.si, še vedno ni rezultatov študentskih volitev, bo ŠOU v svojih prostorih na Kersnikovi 4 v torek predstavila novoizvoljeno študentsko upravo.

Naredimo še en majhen preskok na štajersko stran, kjer bo v torek od štirinajste ure dalje na Snežnem stadionu pod Mariborskim Pohorjem organizirano državno univerzitetno prvenstvo v smučanju in bordanju za vse študente Mariborske in Ljubljanske univerze ter za študente Visokošolskega središča v Kopru. Tekmo organizira Univerzitetna športna zveza Maribor v sodelovanju s Slovensko Univerzitetno športno zvezo. Program bo po besedah organizatorjev zanimiv tudi za navijače in rekreativne smučarje, saj se bodo zabavali ob bogati animaciji, kot je skupinska hoja na smučeh, vlečenje vrvi, hitrostno tekmovanje z zračnicami, orjaška gugalnica in snežna diskoteka z dobro glasbo. Vsi smučarji študentje bodo lahko smučali za tisoč petsto tolarjev, potekalo pa bo tudi tekmovanje v carvingu in testiranje smučarske opreme. Ne bo pozabljeno niti na kuhano vino, ki bo pogrelo marsikatero ozeblino. Zaključek uradnega dela je predviden okrog 20. ure. Navijačem Tine Maze pa naj samo še namignemo, da bo tudi ona na Pohorju, saj bo zastopala barve Mariborske univerze. V primeru slabega vremena bo dogodek prestavljen na četrtek. Obiskovalcem se očitno obeta dober žur.

Za konec pa samo še besedica o zanimivem razpisu, ki ga organizira Zavod za mladinski turizem. Študentska organizacija Univerze v Ljubljani, skupaj z Mestno občino Ljubljana, na Metelkovi ulici 9, prenavlja objekt nekdanjih avstroogerskih in jugoslovanskih vojaških zaporov, zgrajenih konec 19. stoletja, v sodoben in lepo urejen mladinski hotel. Če imate kakršnokoli idejo, kako naj bi se ta hotel imenoval, se lahko prijavite na natečaj. Več o samih pogojih ter o nagradah pa si lahko preberete na spletnih straneh ŠOU, torej na http://www.sou.uni-lj.si/. Toda pohitite, čas za prijavo je do sedemnajstega decembra, torej do jutri!

Univerzitetni info blok je danes spisala Maja Murn.



Komentarji
komentiraj >>