Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
skvoterjem in brezdomcem naklonjen off program (3568 bralcev)
Ponedeljek, 30. 10. 2006
Erik



vzemite!
...agonija ambruških Romov, ki so bili deložirani v Postojno se nadaljuje...

...napad pakistanske vojske na versko šolo za seboj pustil vsaj 80 mrtvih...

... brazilski levičarski predsednik Lula osvojil še drugi mandat...

...za včerajšnjo letalsko nesrečo v Nigeriji domnevno kriv pilot...

NAPOVEDNIK

Trenutno najbolj žgoče populistično vprašanje desničarsko usmerjenega domačega javnega diskurza je, kam spraviti revno romsko skupnost, ki je do včeraj prebivala pri tisti nesrečni vasi Ambrus. Ker je stvar tako absurdna, da bolj skorajda ne bi mogla biti, se pač ne bomo držali nazaj. Predlagamo, da jih vlada naseli na kakšno pokopališče, saj tam definitivno njegovih prebivalcev ne bodo motili. To obskurno idejo smo dobili, ko smo na spletni strani tiskovne agencije Reuters z dvignjenimi obrvmi buljili v novico, da vse več revnih prebivalcev filipinskega glavnega mesta Manila skvotira pokopališča, kjer ustvarjajo svoje nove začasne domove.

Manila, v kateri po uradnih podatkih prebiva vsaj 12 milijonov ljudi, je iz dneva v dan pretesna za svoje prebivalce, med katerimi jih večina životari z okoli dvema dolarjema na dan. Fascinantna je zgodba neke družine, ki jih je mestna oblast deložirala z njihovega doma na obrobju mesta, da bi tam razširili mestno pokopališče. Družina se ni dala odgnati in trenutno prebiva v skromnem mazoleju enega izmed njihovih sorodnikov. Nikakor ne gre za osamljen primer, saj se vse več obubožanih družin odloča za skvotiranje pokopališč in tako z mrtvimi tekmujejo za – recimo temu – bivalni prostor. Mestne oblasti vsemu skupaj seveda ostro nasprotujejo, vendar zaenkrat še ne vedo, kam bi nastanili brezdomske družine. Diši po slovenskih problemih.

OFF PROGRAM

Romi iz Ambrusa so bili po hujskanju ambruške vaške skupnosti sramotno deložirani v bivši center za begunce v Postojno. Povejmo, da stavba nima ne vode ne elektrike, ne ogrevanja. Njihovo bivanje tam naj bi trajalo tri tedne, nakar bodo po zagotovilih ministra za šolstvo in šport Milana Zvera, ki je tudi predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti, premeščeni na drugo stalno bivališče. Sicer so v Postojni ob 12-ih potekale demonstracije postojnskih družin in učiteljev proti deložaciji Romov, ki pa se jih ni udeležilo veliko ljudi. Več nam bo povedal skozi krajši pogovor predsednik romske skupnosti Slovenije Jožek Horvat-Muc, ki se prav tako nahaja v Postojni.

///////////////////////////////////////////////////////////

Mehiška zvezna policija je ponovno zavzela jug nemirne pokrajine Oaxaca, ki so ga do sedaj obvladovali štrajkajoči učitelji, aktivisti in staroselci. Sicer so učitelji pred parimi dnevi dosegli dogovor o prenehanju stavke z lokalnimi oblastmi, a bo očitno spet vse padlo v vodo. Oaxaca je že dolgo nemirna predvsem zato, ker jo izkoriščajo severnoameriške korporacije na škodo lokalnega prebivalstva. Povejmo, da so mehiške vladne sile prejšnji petek umorile aktivista in samostojnega novinarja iz Ney Yorka, zaradi česar aktivisti v Oaxaci in Severni Ameriki pozivajo k blokadi internetnih strani vseh mehiških veleposlaništev v Združenih državah Amerike in Kanade.

Nasilje se zopet pojavlja po prvi obletnici množičnih nemirov v Franciji, ki so lansko leto prikazali socialno nepravičnost med mladimi po francoskih mestih. V predmestju Lyona so skupine mladostnikov zažgale okoli 30 avtomobilov in nato v gasilce metale kamenje, medtem ko so v Grenoblju metali kamenje v javni promet. Premier Dominique de Villepin je sklical izredni sestanek o varnosti v javnem prometu, na katerem je povedal, da bo kaznovani vsi udeleženci in ne samo tisti, ki so dejanje izvedli. Kako bodo ugotovili, kateri so bili vsi udeleženci, francoski premier ni povedal. Notranji minister Nicolas Sarkozy pa se ubada s pošiljanjem dodatnih varnostnih policijskih enot po večjih mestih.

Napad pakistanske vojske na versko šolo, oziroma madraso, v eni izmed severozahodnih provinc na meji z Afganistanom, je za seboj pustil najmanj osemdeset mrtvih študentov. Vojska je namreč brez opozorila v letalskem obstreljevanju madraso porušila do tal, navajajoč, da je pri vsej stvari šlo za napad na privržence Al Kaide. Ob tem naj brez kakršnih koli komentarjev omenimo le to, da so lansko leto številna pakistanska plemena po tovrstnih vojaških akcijah obrnila svoje hrbte vladi v Islamabadu in začela podpirati protalibanske milice, ki operirajo tudi na njihovih ozemljih. Če tu upoštevamo še nedavni Natov pokol civilistov v južnem Afganistanu, ni težko sklepati, da talibanom popularnost med ljudmi raste.

Za smrt 96-ih potnikov v včerajšnjem strmoglavljenju nigerijskega potniškega letala v prestolnici Abuja, naj bi bil po besedah ministra za letalstvo odgovoren izključno pilot. Slednji je bil bojda tako nestrpen v želji, da bi letalo čim prej dvignil v zrak, da je ignoriral vremensko poročilo in poletel v nevihto. Ob padcu je letalo pod seboj pokopalo še šest ljudi. Zaradi te tragične nesreče so nigerijske oblasti razglasile tridnevno žalovanje.

Nekateri smo pričakovali, da bo danes žaloval tudi srbski politični vrh, potem ko je v soboto prišlo na referendum o sprejetju nove ustave le okoli 17 odstotkov volilnih upravičencev. Za uspeh referenduma mora namreč glasovati več kot 50 odstotkov volilcev, kar je bil v Srbiji od vekomaj problem. Spomnimo, da so zaradi apatičnosti tamkajšnjih prebivalcev v preteklosti že odpadle tudi predsedniške volitve. A tokrat jim je le uspelo, na referendum se je namreč odzvalo nekaj čez 54 procentov upravičencev in Srbija ima v svoji novi ustavi s poudarkom zapisano, da je Kosovo sestavni del državnega ozemlja. Ni treba posebej poudarjati, da tamkajšnji Albanci celo stvar ignorirajo z nasmeškom.

Veseli se tudi ponovno izvoljeni brazilski predsednik Luiz Inacio Lula, kar pomeni, da se južnoameriška leva ofenziva proti Združenim državam Amerike nadaljuje. Lula je prejel nekaj več kot 60 odstotkov glasov, njegov protikandidat v drugem krogu pa je bil Geraldo Alckmin. Delavci so po ulicah zmago Lule praznovali z visoko vzdignjenimi zastavami delavske stranke, nad čimer so ponosni tudi Chavez, Morales, Castro in drugi voditelji, ki so trn v peti ameriški neoliberalni politiki.

Končajmo z bolj hudomušno novico. Avstralski šejk Taj Aldin al Hilali, ki si ga bodo predvsem feministke zapomnile po izjavi, da so nepokrite ženske primerljive s surovim mesom, je od danes na tako imenovanem začasnem dopustu, potem ko je iznenada omedlel. Trenutno se zdravi v neki bolnišnici v Sydneyu. Očitno si njegovega suspenza ne želi le večina avstralskih muslimanov, temveč tudi neka višja sila. Sicer pa smo na internetu preverili, ali so avstralske medicinske sestre pokrite, kot bi si to želel al Hilali. Niso.

Aja, pa še to: kolegi iz drugih redakcij poročajo, da bankomati ne delajo in da se v velikih trgovinah nabirajo dolge vrste ljudi, ki morajo izdelke vračati nazaj na police. Anarhoprimitivisti se zagotovo škodoželjno smejijo, ker tako in tako nimajo kaj dvigniti.

ODPOVED: Za Off sta silom prilike poskrbela Urh in Erik. Sledi še Urhov komentar o sramotni deložaciji ambruških Romov.



Komentarji
komentiraj >>