Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
predvolilni off (3642 bralcev)
Torek, 7. 11. 2006
Urh



evo jih!, kandidati
... predstavnike senata volijo v Združenih državah Amerike ...

... Izraelska vojska je končala šestdnevno vojaško akcijo na severu Gaze ...

... spor med islamskimi sodišči in nasprotniki v Somaliji se nadaljuje, medtem ko se nekateri bojijo, da se zna nasilje razširiti po celotnem vznodnoafriškem polotoku ...

... Formu 21 bo ob pol petih v Grand hotelu Union organiziral razpravo z naslovom predlagane vladne reforme in varstvo okolja ...



NAPOVEDNIK

Očitno lokalne volitve v Grčiji vplivajo na spolno aktivnost kandidatov. Tako naj bi po raziskavi grškega zasebnega podjetja grški politiki zadnji mesec pred volitvami seksali le dvakrat na mesec, medtem ko imajo v ‘normalnih’ razmerah spolne odnose štirikrat na mesec. Seveda to grško zasebno podjetje ni povedalo, kako se je do teh informacij dokopalo. Je pa res, da moderna volilna kampanija izgleda podobno kot Tour de France in če za kolesarje velja čim večja spolna abstinenca med znamenito turnejo, zakaj ne bi veljala še za politike med njihovo kampanjo.

Seveda pa se predvolilna kapanja tudi v Sloveniji še ni končala. Čeprav je prestolnica že osvojena, čaka drugi krog še nekaj večjih mest. Upamo, da volilcev ne bodo zanimale tako nepomembne stvari, kot je mesečno spolno občevanje kandidatov, je pa jasno, da večina slovenskih kandidatov na plakatih izgleda s svojimi nasmehi zelo impotentno. Vsekakor pa za vse, ki jim stavka: ‘draga, za koga ćeš ti glasati?’ in ‘dragi: glasanje je za zgube, ja sam za revolucijo!’ nista všeč, velja, da lahko od danes naprej predčasno glasujejo za svoje mestne junake, ki se smehljajo s plakatov. In ti junaki so prej za polucijo kot pa revolucijo!

OFF PROGRAM

V Združenih državah Amerike potekajo volitve kandidatov za kongres. Glavni predvolilni temi sta bili pričakovano vojna v Iraku in davki. Kot pa vemo, je letošnja kampanja v Ameriki potekala na zelo nizkem nivoju, saj je celo predsednik George Bush izjavil: “Če boste volili za demokrate, je isto, kot bi volili za teroriste.” Bush nad svojim stavkom ni bil zgrožen, je pa izrazil ogorčenje nad stavkom svojega bivšega predsedniškega tekmeca in demokrata Johna Kerrya, ki je dejal: “Če se ne boste izobrazili, boste končali v Iraku.” Kakor koli že, bolje kaže demokratom kot pa republikancem. Trenutno imajo v 100-sedežnem senatu republikanci 55 sedežev, demokrati pa 44 sedežev, enega pa zaseda neodvisni kandidat.

Izraelska vojska je končala šestdnevno vojaško operacijo v Bejt Hanunu na severu Gaze, v kateri je umrlo več deset Palestincev. Namen izraelske vojske naj bi bil zaustavitev ‘palestinskega terorizma’. Povejmo, da je ta ista vojska na severu Gaze uprizorila pravo opustošenje, saj so razdejali infrastrukturo, s cestami in bloki vred. Na povečano humanitarno krizo zaradi zadnje agresije Izraela poleg Rdečega križa opozarjajo tudi visoki Evropski politiki. Palestinski zunanji minister Mahmud Zahar pa je arabske države pozval, naj se nemudoma ‘odzovejo z vsemi sredstvi za končanje izraelske invazije’.

Lokalne oblasti v jugozahodni Somaliji – natančneje v pokrajini Puntland - so zanikale, da bi bile vpletene v spopade z vojsko islamskih sodišč Somalije. Kot vemo, islamska sodišča že dlje časa obvladujejo jug države vključno s prestolnico Mogadiš. Situacija pa je toliko bolj napeta, ker se pokrajina Puntland nahaja blizu Etiopije, katere oblast – ki jo zagovarjajo tudi Združene države Amerike - je naperjena proti islamskim sodiščem in zagovarja aktualno somalsko vlado. A slednji ne uspe vzpostaviti nadzora nad državo. Nekateri se bojijo, da znajo nadaljnji spopadi pripeljati do vojne na celotnem vzhodnem afriškem polotoku.

Razmere se zaostrujejo v Kirgizistanu, kjer so v parlamentu poslanci na izrednem zasedanju sprejeli lasten predlog ustave, po katerem zmanjšujejo pristojnosti predsednika države Kurmanbega Bakijeva. Ta pravi, da gre za nezakonit poskus prevzema oblasti s strani ‘opozicije’ – saj je za predlog spremembe ustave glasovalo 41 od 73 poslancev, kar nista potrebni dve tretjini, a opozicija pravi, da zadostuje absolutna večina. Medtem po ulicah prestolnice Biškek potekajo protesti proti Bakijevu, v katerih je prišlo do spopadov med nasprotniki in privrženci Bakijeva.

Emomali Rahmonov je bil ponovno izvoljen za predsednika v Tadžikistanu. Rahmonov naj bi po začasnih rezultatih dobil kar 79,3 odstotka glasov. Sicer so po mnenju organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi volitve potekale neuravnoteženo tako v medijih kot v volilni komisiji. Povejmo, da tri opozicijske stranke na volitvah niso sodelovale, medtem ko je islamska sporočila, da so jo oblasti označile za teroristično - z namenom, da bi ji odtegnili volilce.

Nemška kanclerka Angela Merkel je posvarila Turčijo, da bo njeno članstvo v Evropski uniji še bolj zamaknjeno v prihodnost, v kolikor uradna Ankara še naprej ne bo dovolila vstopa ladjam in letalom iz grškega dela Cipra na turško ozemlje. Odnos Evropske unije je sicer do Turčije zelo dvoumen, saj konservativci v Evropi večinoma nasprotujejo vstopu Turčije v Unijo. Prav tako pa med Turki pada naklonjenost Evropski uniji, saj vstop Turčije v Unijo podpira le še polovica Turkov.

Italjanski premier Romano Prodi se mudi v Nemčiji, kjer je vladi v Berlinu – ki bo predsedovala Evropski uniji prihodnje leto – zagotovil vso podporo pri iskanju rešitve za evropsko ustavno pogodbo. Prodi poleg podpore zavrača popolno predelavo ustavne pogodbe, ki so jo nekatere članice na referendumih zavrnile. Vodja nemških socialdemokratov Kurt Beck pa se namesto ustave zavzema za tako imenovan temeljni zakon, kakršnega imajo namesto ustave v Nemčiji.

Društvo Forum 21, ki ga vodi Milan Kučan, bo ob pol petih v Grand hotelu Union organiziralo razpravo z naslovom Predlagane vladne reforme in varstvo okolja. Več o dogodku nam bo povedal moderator razprave in profesor na oddelku za geografijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani Dušan Plut.

///////////////////////////////////////////////////////

Šest slovenskih zamejskih organizacij organizira kulturno prireditev, ki bo med drugim potekala tudi v Cankarjevem domu v Ljubljani. S tem želijo slovenski zamejci opozoriti, da niso le političen problem. Več nam bo povedal tajnik slovenske prosvetne zveze iz Celovca Janko Malle.

///////////////////////////////////////////////////////

kakšen pa se zdi Malletu odnos slovenske politike do zamejskih slovencev?

///////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: OFF je pripravil Urh.



Komentarji
komentiraj >>