Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Prvi potniki na Mars? (3050 bralcev)
Sreda, 22. 11. 2006
Seku



Nova lokacija za Strojanove... Mars...

Leta 2003 so se voditelji srednje in vzhodno evropskih držav srečali na delovnem kosilu, ob katerem so poskušali izboljšati življenjske pogoje ciganov. Ha, o izboljšanju romskih življenj so se pogovarjali ob obloženih mizah. Kljub vsemu žrtju naj bi šlo za prvo tovrstno mednarodno delovanje.
Slovenski politični in družbeni prostor v zadnjem času pretresajo Romi. Kaj pretresajo. Zaradi njih in njihovega vprašanja se po slovenskih občinah postavljajo barikade, ljudje pozivajo k linču, politiki pa besedičijo in besedičijo. Same nebuloze, seveda. Vse skupaj je nekatere spomnilo na pogrome proti Judom in drugim nečistostim v nacistični Nemčiji.

Slovenska vlada, ne samo sedanja, tudi pretekle, so se pri mnogih vprašanjih slovenskega napredka in razvoja rade primerjale z drugimi evropskimi državami. Bodisi, ko je bilo potrebno poudariti strategije za zmanjšanje brezposelnosti, bodisi, ko je bilo treba premleti proračun ali zakonodajo, da bi le-ta bolj ustrezala evropski. Evropa nam je za zgled pri vsem. No, skoraj pri vsem. Ko je govora o Romih, se po Evropi ne zgleduje nihče. Našo vlado je celo strah, ko jo varuh človekovih pravic zatoži, po uradni dolžnosti se razume, evropskemu komisarju za človekove pravice. Morda se slovenska vlada boji, da bi svetu končno postalo jasno, da smo nestrpni. Ne samo to! Svetu bi postalo jasno, da smo daleč, daleč za časom. Ali pa je vzrok kje drugje.

Leta 2003 so se voditelji srednje in vzhodno evropskih držav srečali na delovnem kosilu, ob katerem so poskušali izboljšati življenjske pogoje ciganov. Ha, o izboljšanju romskih življenj so se pogovarjali ob obloženih mizah. Kljub vsemu žrtju naj bi šlo za prvo tovrstno mednarodno delovanje. K podpisu dokumenta »Desetletje romskega vključevanja« je tedaj pristopilo osem držav. Bolgarija, Hrvaška, Češka, Madžarska, Makedonija, Romunija, Srbija in Črna gora ter Slovaška. V teh državah živi namreč več kot polovica evropskih Romov. Teh je v Evropi nekje med 10 in 12 milijoni.

Romi v vzhodni Evropi se, vsaj kar se tiče odnosa države do njih, ne morejo toliko pritoževati kot njihovi bratje po svetu. Povsem drugače je namreč v zahodni, kot se sama rada imenuje, razviti, Evropi. Še najbolje se jim godi v Španiji in v Baltskih državah. V Španiji, kjer jih je po nekaterih podatkih okrog 700 tisoč, so cigani splošno integrirani v družbeno življenje, vendar v veliki meri z nizko izobrazbo in nizkim življenjskim standardom.

Nekoliko drugače je na primer na Finskem, kjer so leta 1994 sprejeli zakon, po katerem so Romi postali finska narodnostna manjšina z vsemi pravicami, ki manjšini pripada. Tako imajo romski otroci možnost učenja romščine v tamkajšnjih šolah. Ker pa na papirju marsikaj zgleda drugače kot v realnosti, se je tudi tukaj pojavil problem, saj ima dostop do romskega učitelja le 73 od 859 romskih otrok. Podatek je iz leta 2002.

Francija, velika zagovornica svobode, enakosti in bratstva, je za svoje Rome sicer poskrbela z zakonom, s katerim mora vsak okraj ponuditi Romom določen odstotek ozemlja, vendar pa je njegovo uresničevanje še nekje v povojih. Kaj v povojih, uresničevanje tega zakona je še v embrionalni fazi. V Nemčiji se Romi srečujejo z veliko brezposelnostjo in socialno neenakostjo. V nekaterih nemških krajih so se v devetdesetih zgodili podobni pogromi proti ciganom, kot se sedaj dogajajo v Sloveniji.

Italija je za svoje Rome poskrbela. Kaj poskrbela, omogočila jim je nemoteno bivanje. Večinoma v getom podobnim naseljih. V Veliki Britaniji ciganov uradno ni. Saj ni treba posebej poudarjati, kako se tistim, ki vseeno so, dejansko godi.

In še bi lahko naštevali. In ob vsem tem anti-romskem razpoloženju se je le malokdo vprašal po pomembnih ciganih. Po ljudeh, ki so kljub svojemu romskemu poreklu presegli omejitve, ki jim jih postavlja razviti svet. Seveda je med njimi največ glasbenikov. So pa tudi politiki, celo ministri, pisatelji, jezikoslovci, teologi, športniki, umetniki in tako dalje.

Ko bo končno prišel čas, da se Evropa zave svojih demokratičnih korenin in bo poskušala romsko vprašanje, zavoljo miru med ostalimi Evropejci, rešiti še s kakšno deportacijo, bo cigane najverjetneje deportirala na Mars. Daleč od oči, daleč od težav, bi se lahko glasila nova maksima evropske demokracije. Romi pa bodo še naprej ostali nomadi, pa čeprav galaktični.


ODPOVED: O rešitvi romskega vprašanja po Evropi je razmišljal Seku.


Komentarji
komentiraj >>

Romi ali cigani?!
david [23/11/2006]

Žal mi je, ampak ne razumem shizofrenega menjavanja terminologije Rom-cigan v telem prispevku!? Če zadaj ni kakšnega posebnega koncepta bi na drugem mestu iskoristil priložnost in protestiral nad uporabo besede cigan za označevanje Romov. Že od leta 1979 naj bi se pravilno in politično korektno na tem mestu uporabljala beseda Romi. To bi moral ti zelo dobro vedeti, ker tudi sam verjetno dostikrat naletiš na podobne probleme, ki se tičejo tvoje identitete. Pa tudi meni ne bi bilo ravno všeč, če bi me v Avstriji klicali Vindišar. Ne bi namreč vedel, kaj natanko hočejo s tem povedati! David
odgovori >>

    Re: Romi ali cigani?!
    evi [23/11/2006]
    To, da v prispevku prehajam med poimenovanjem cigan in rom je povsem v skladu s trenutnimi razmerami v slovenskem odnosu do njih. Kadar o njih govorim kot o ciganih je s tem mišljeno povsem v negativni konotaciji, ki jo temu poimenovanju pristavljajo mnogi slovenski brambovci, ki se šopirijo na raznoi raznih barikadah. To bi lahko ilustriral s podobo inteligentnega divjaka. Cigan, kot nekaj divjaškega in njegovo intelektualno delovanje. Protesti tukaj, dragi moj, tudi ne zaležejo kaj dosti. Že Shakespeare je v svoji tragediji Romeo in Julija prišel do spoznanja, da "roža bi še zmeraj isti vonj imela, če bi krasila z drugim se imenom". Pomenkovanje o tem, katero poimenovanje je pravo je zame zgolj najbolj skrajna oblika hipokrizije. Kako radi pa imamo cigane, ko jih poimenujemo Romi. Se naš odnos, govorim v splošnem, do njih kaj spremeni, ko slišimo besedo Romi. In ker si, po mojem mnenju povsem po nepotrebnem, prenesel vo stvar na zelo osebno raven. Res je, bil sem že marsikaj, od črnuha pa do čokolade. Sem pa še zmeraj prepričan, da me tisti, ki me poznajo cenijo zaradi drugih stvari. Moje mnenje o sebi ne bazira na tem kako se me poimenuje... Pa še bi lahko odgovarjal in ti oporekal, a upam, da zdaj nekako razumeš...
    odgovori >>

      Re: Romi ali cigani?!
      david [23/11/2006]
      ne vem, če ti razumeš. ampak bo že.
      odgovori >>