
...Ruski energetski gigant Gazprom bo sodeloval z italijanskim koncernom Eni...
...Avstralski parlament odobril terapevtsko kloniranje...
...na Fidžiju razpustili parlament in dobili novega premiera...
...Bush sprejel Annana na poslovilni večerji...
NAPOVEDNIK
Ameriški podpredsednik Dick Cheney ima po novem poleg Iraka, Afganistana in še česa, še eno skrb več. Njegova lezbična hči Mary je namreč noseča. Kako je 37-letna Mary zanosila, sicer ni znano, saj bodoča mamica o tem noče razglabljati, znano pa je, da se dedek in babica Cheney že zelo veselita svojega šestega vnuka.
Mary Cheney, ki že 15 let živi s svojo partnerko Heather Poe je že pred časom za Washington Post namignila, da razmišlja o otrocih in ob tem poudarila, da se mora s tem strinjati tudi Heather. Otrok se bo predvidoma rodil julija prihodnje leto.
Da je novica prišla v javnost ravno v tem decemberskem času, pa še dodatno potrjuje sum, da je Mary spočela brezmadežno. Kaj ni pred časom Bog govoril že z Bushem? Zakaj ne bi sedaj naredil otroka še kakšni Mary. Enkrat mu je že uspelo.
OFF PROGRAM
Ruski energetski gigant Gazprom je sklenil pogodbo z italijansko družbo Eni. Pogodba bo Gazpromu omogočila dostop do trga na Pirenejskem polotoku, prav tako pa bo Gazprom dobil v last del Enijeve aktivnosti na področju plina in bo Gazprom za sodelovanje dobil v last del proizvodnje opreme Enijia, s čimer bo tudi bolj aktivno sooblikoval politiko Enijeve aktivnosti. Povejmo, da Gazprom trenutno gradi največje plinsko polje blizu arktičnega mesta Murmask, niso pa zraven spustili mednarodnih fabrik, pa čeprav so si to želele, saj bi jim to omogočalo delež nad 'produkcijskimi sredstvi'.
Avstralski parlament je kljub nasprotovanju premiera Johna Howarda in veljakov vseh štirih glavnih strank odobril kloniranje človeških zarodnih celic v raziskovalne in terapevtske namene. Po novem bodo tako lahko avstralski znanstveniki uporabljali zarodne celice za terapevtsko kloniranje, ki bi lahko pripeljalo do postopkov zdravljenja za bolezni kot so Alzheimerjeva ali Parkinsonova bolezen.
Potem ko so na Findžiju pod vodstvom poveljnika vojske Vorequ Bainimarame izvedli državni udar, je general Bainimarama danes razpustil še parlament in razglasil izredne razmere. Poleg razpustitve parlamenta so prevratniki razglasili tudi medijsko cenzuro in priprli direktorja policije Mosesa Driverja. Policija sicer noče slediti navodilom vojske, ta pa jo je že na začetku udara uspešno razorožila. Za novega predsednika vlade so uporniki razglasili 77-letnega Jona Senilagakalija, ki je bil, tako trdi sam, v zaprisego preprosto prisiljen.
Trije bivši Liberijski visoki funkcionarji se zagovarjajo na sodišču, ker jih obtožujejo kraje javnega denarja. Za goljufanje so obtoženi bivši finančni minister Lusinee Kamara, njegov namestnik Tugbeh Doe in prejšnji minister za komercialo Samuel Wlue. V Liberiji je sicer štirinajst let potekala državljanska vojna, kar je bila idealna priložnost za okoristenje takratnih mož z visokih javnih položajev.
Trije turški vojaki so umrli na jugovzhodu Turčije, ki meji na Irak in Sirijo. Bombe, ki so vojake pokončale, bi naj bile sprožene s strani Kurdske delavske stranke, ta pa se financira s pomočjo lokalne iraške vlade v Kurdistanu. Turška vlada pravi, da se bo na poboje odzvala z zračnimi napadi, ki naj bi preprečili delovanje kurdske gverile, ki aktivno deluje že od leta 1984 in se zavzema za samostojnost Kurdistana.
Nekdanji iraški predsednik Saddam Husein se je, kljub napovedi, da se ne bo udeleževal procesa zoper njega, pojavil na sodišču. Še v torek je Husein trdil, da ne namerava več poslušati nenehnih žaljivk s strani glavnega sodnika in tožilcev. V novem procesu sodiju Huseinu in njegovim šestim sodelavcem zaradi vloge, ki so jo imeli v napadih na Kurde od leta 1980 naprej, v katerih je umrlo več kot 100 tisoč ljudi.
Po besedah očividcev naj bi Husein stopil v dvorano nasmejan in z zanimanjem poslušal pričevanje kurdskega zdravnika o tem, kako je zdravil žrtve napada s plinom leta 1987.
Ameriški predsednik George Bush je v torek na večerji v Beli hiši gostil generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana. Annan se z 31. decembrom poslavlja s svojega položaja, na njegovo mesto pa prihaja Ban Ki-Moon (Ban ki Mun). Po besedah tiskovnega predstavnika Bele hiše Tonyja Snowa se je Bush z večerjo hotel Annanu zahvaliti za njegovo delo, ne glede na nesoglasja okrog ameriškega delovanja v Iraku. Annan je v zadnjem času vedno ostreje napadal ameriške posege v Iraku, do večerje pa je prišlo le dan potem, ko je z mesta veleposlanika pri Združenih narodih odstopil John Bolton.
Združene države Amerike so zaradi nezajezljivega nasilja v Iraku prisiljene sodelovati s Sirijo in Iranom. Čeprav predsednik George Bush do sedaj ni bil naklonjen Damasku in Teheranu, je zaradi nevzdržnih razmer v Iraku prisiljen v sodelovanje s tako imenovanimi neprijateljskimi državami Združenih držav Amerike. Slednja je podpirala izraelski napad na Libanon prav zaradi tega, ker naj bi Hezbolah financirali poleg Libanona tudi Sirija in Iran. Očitno pa je Bush daleč od tega, da bi bil kos iraški situaciji, če kliče na pomoč Sirijo in Iran.
Na srečanju petih stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčije v Parizu se udeleženke niso uspele dogovoriti o resoluciji, s katero bi uvedli sankcije proti Iranu. V sporočilu za javnost so sicer sporočili, da so bili storjeni pomembni koraki naprej, vendar pa so ostala še nekatera odprta vprašanja. Naslednji korak naj bi bil storjen v New Yorku. Pred uradnim sporočilom pa se je izvedelo, da naj bi Francija predlagala novo besedilo resolucije, ki predvideva zgolj prepoved izvoza posebno pomembne tehnologije za Iran. Sankcijam proti Iranu pa najostreje nasprotujeta Rusija in Kitajska.
Zdravniki, ki trenutno zdravijo nekdanjega čilskega predsednika Augusta Pinocheta, so zavrnili trditve, da je diktator svojo bolezen zaigral in se s tem izognil sojenju. Govorice je prav tako zanikal njegov sin, ki je zatrdil, da je njegov oče za las ušel smrti. Kljub bolezni pa Pinocheta še vedno čakajo obsodbe v zvezi z izginotjem okrog 3000 ljudi v času njegove 17-letne vladavine.
Predsednik srbskih Radikalov Vojislav Sešelj, ki jim pred parlamentarnimi volitvami sicer kaže dobro, lahko po mnenju zdravnikov umre v dveh tednih, v kolikor bo nadaljeval z gladovno stavko. Sešelj je sicer govoril, da se bo v Haagu sam branil še bolje kot bivši jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, a mu je sodišče določilo odvetnika, ki ga bo zastopal. Šešelj po vzoru Miloševića zanika kakršnokoli vpletenost v etične umore na ozemlju nekdanje republike Jugoslavije.
Okrožno sodišče v Nišu pa bo začelo v odsotnosti soditi slovenskemu morilcu Silvu Plutu, ki je obtožen, da je novembra 2004 blizu Aleksinca na grozljiv način umoril 25-letno Jasmino Djošič. Jasmino naj bi umoril z 12 udarci z nožem. Je pa Plut že obsojen na 30 let zaporne kazni, ki si jo je prislužil za nič manj krut umor v Sloveniji, kjer je umoril Ljubico Ulčar.
Predsednik Slovenske manjšinske koordinacije Rudi Pavšič je ob napovedanem prihodu deželnega glavarja Koroške Joerga Haiderja v Gorico pisal goriškemu županu Vittoriu Brancatiju. Haider se bo v petek v goriškem Spominskem parku udeležil prižiganja luči na božični jelki, ki je dar avstrijske Koroške. Več o stališču Slovenske manjšinske koordinacije nam bo povedal Rudi Pavšič:
//////////////////////////////////////////////////////
Že dlje časa poročamo o nasilni deložaciji iz Artcentra na Goričkem. Jutri ob enajsti uri dopoldan se bo v infocentru Moderne galerije v Ljubljani zgodila tiskovna konferenca na to temo. Več nam bo povedal aktivist Julij Borštner.
//////////////////////////////////////////////////////
Kaj pa Julij misli o obtožbah s strani nelegalno nastavljene direktorice zavoda Petre Pike Pevec, da naj bi se Artcenter neligitimno okoriščal?
//////////////////////////////////////////////////////
V četrtek pa se bo zvečer zgodil še širši pogovor na temo alternativnih kulturnih centrov?
//////////////////////////////////////////////////////
ODPOVED: OFF je z nekaj pomoči Maje in Sekuja spisal Urh.
Komentarji
komentiraj >>