Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved, 23. - 26. december (1272 bralcev)
Ponedeljek, 23. 12. 2002
lucija



Ponedeljek, 23.12. ob 14h: Univerzitetni informativni blok pripravlja Gregor Ilaš.


Ponedeljek, 23.12. ob 14h, Univerzitetni informativni blok
Veseli december se je prevesil že v svoj drugi in najpomembnejši del. Zato tudi naše uredništvo manj zavzeto stika za novostmi na Univerzi. Čeprav smo lahko kar mirni, saj se je praznični čas zajedel tudi za zidove univerze in je novic bolj malo.

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je ob spremembi na položaju ministrov ob zamenjavi predsednika vlade zelo zaskrbljena. Skrbi jo predvsem stališče kandidata za novega finančnega ministra Dušana Mramorja, ki naj bi zagovarjal uvedbo šolnin v sistem visokošolskega izobraževanja. ŠOS zahteva, da mora biti dostop do visokega izobraževanja omogočen vsem, ne glede na njihov materialni položaj. ŠOU od mandatarja nove vlade zateva, da se naj njegova ekipa opredeli do uvajanja šolnin.

Podobno mislijo tudi na ŠOU, ki uvedbi šolnin ostro nasprotujejo. Je pa ŠOU predstavila načrt svojih aktivnosti v tem študijskem letu. Največ pozornosti bodo namenili prizadevanju za kvalitetno in mednarodno primerljivo visoko šolstvo ter enotnosti študentov in povečevanju njihove angažiranosti pri reševanju družbenih vprašanj. Posebno pozornost bodo namenili že klasičnim področjem: študentski prehrani, bivanjskim zmogljivostim in štipendijam.

Študentski boni so prejšnji teden praznovali destlecnico obstoja. Nastali pa ni so iz socialnih, ampak zdravstvenih pobud, saj se je izkazalo, da je imela ravno nekdanja študentska populacija nadpovprečno velik odstokek bolezni, povezanih s slabo prehrano. 24. septembra letos je vladno uredbo zamenjal zakon o subvencioniranju študentske prehrane, ki definira študentsko prehrano kot pravico in določa, da višina subvencije zanaša najmanj 75 odstotkov zneska regresa za prehrano delavcev med delom, določenega s kolektivno pogodbo za negospodarstvo. Po tem zakonu lahko pravico do subvencionirane prehrane po novem koristijo tudi študentje tujih univerz, ki v Sloveniji opravljejo študijske obveznosti. Študentje pa lahko po novem bone koristijo tudi ob sobotah in nedeljah, če takrat opravljajo študijske obveznosti.

Univerza v Ljubljani je kljub nekaterim nedorečenostim sprejela ponudbo soustanovitve podiplomske šole Inštituta Jožef Štefan. Univerza se ni mogla upreti možnosti, da bi ostala izven podiplomske šole v kateri bi se kalili najboljši univerzitetni učitelji in raziskovalci. To namreč želi biti podiplomska šola Inštituta Jožef Štefan. Ker je povezovanje in zagotavljanje kakovosti izobraževanja njen temeljni in tudi nacionalni interes, se je prekočilo tudi vprašanje kakšen naj bi bil status Univerze pri tej podiplomski šoli, ki naj bi jo sestavljali različni inštituti. Na univerzi menijo, da le-ta kot izobraževalna institucija ne more biti izenačena z drugimi gospodarskimi in političnimi soustanovitelji te šole.

Na Univerzi so sprejeli sklep, ki bo olajšal vpis tujcev na ljubljansko univerzo. Doslej so morali tuji študentje pred vpisom opravljati izpit iz slovenskega jezika. Sedaj bodo imeli čas, da ga opravijo do vpisa v drugi letnik.

V eni izmed oddaj v prejšnjem tednu smo govorili o štipendijah za nadarjene Mestne občine Ljubljana. Tokrat omenimo še Štipendijski sklad, ki je nastal na pobudo e-Študentskega Servisa in dveh študentskih klubov Domžale in Kamnik. Ob zaključku razpisa so namreč objavili prejemnike štipendij in enkratnih študijskih pomoči. Vseh študentov, ki so kandidirali za različne štipendije in študijske pomoči, je bilo 739. Razpis za podelitev študijske pomoči za socialno ogrožene študente je še vedno odprt, ker menijo, da je ta razpis zaradi svoje narave aktualen skozi celo leto. Predvidoma konec januarja 2003 pa bo objavljen ponovni razpis za podelitev enkratnih študijskih pomoči za dodatno izboraževanje doma ali v tujini.

V študijskem letu 2002/2003 je omenjeni sklad omogočil štipendiranje 14-tih dodiplomskih študentov, 5 jih prejema štipendijo za podiplomski študij, ena celoletna štipendija pa je podeljena socialno ogroženemu študentu. Podelili so še 9 enkratnih študijskih pomoči za dodatno izobraževanje in 3 pomoči za socialno ogrožene študente.

Že na začetku smo vsa spomnili, da se je veseli december prevesil že v drugo polovico. Res pa je, da za vse le ni tako vesel. Tega se zavedajo tudi organizatorji akcije »Božični večer za osamljene«. Prireditev se bo odvijala 24. decembra začela v prostorih kluba Mariborskih študentov na Tržaški. Akcijo je zasnovala Študentska organizacija Univerze v Ljubljani v sodelovanju z Zavodom za mladinsko kulturo – Štajerc v Ljubljani (Zavod ZAMIK). vsem osamljenim, ki nimajo možnosti druženja z najbljižjimi. Organizatorji poudarjajo, da je akcija nastala iz želje pomagati ljudem, ki se v prazničnem času počutijo osamljene in potrte. Statistične raziskave namreč kažejo, da je čas ob praznovanju Božiča eden najbolj kritičnih v samomorilski fenomenologiji in med žrtvami so tudi študentje.


Gregor, ki je spisal današnji informativni blok in Lucija, ki sem mu podtaknila zadnji dve novici, vam odsvetujema samomorilske nagibe in vam priporočava, da si dobro napolnite akumulatorje za nove študijske podvige, ki vas čakajo takoj po veselem decembru.


Torek, 24.12. ob 14h:
Sreda, 25.12. ob 14h:
Četrtek, 26.12. ob 14h:


Komentarji
komentiraj >>