Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nesladkan OFF z Djamijo v mislih... (3099 bralcev)
Četrtek, 14. 12. 2006
Seku



Bo, bo, bo, bo, bo!!!

... Iran ne sprejema odločitve sodišča Evropske skupnosti ...

... sodišče v Izraelu ni obsodilo načrtovanih usmrtitev Palestincev ...

... pred sodiščem se bo znašla tudi soproga tajvanskega predsednika ...

... Bush zavrača hitenje z reševanjem iraške krize ...

... demokratska večina v senatu ZDA ogrožena ...

OFF NAPOVEDNIK

Svet se zaradi globalnega segrevanja vse bolj spreminja. Zadnja žrtev otoplitev bodo hiše na Švedskem. Švedi, ki so tako kot vsako leto tudi letos porabili stotnijo ur za gradnjo sladkih božičnih hišk iz medenjakov, morajo zaradi nenavadno vlažne zime gledati, kako njihovi arhitekturni dosežki propadajo.


Aake Mattsson, tiskovni predstavnik vodilnega trgovca medenjakov Anna's, je povedal, da vlažno vreme pomeni takojšne uničenje hiš iz medenjakov. V skandinavskih deželah, ki bi v tem času morale doživljati značilen mraz in obilno sneženje, je izdelovanje hišk iz medenjakov priljubljena tradicija. Švedi v decembru trumoma kupujejo medenjake in jih potem okrašene lepijo v hiške. Pri Anna's so dosedaj zabeležili številne klice razjarjenih strank, katerih skrbno izdelane sladke hišice razpadajo.



OFF PROGRAM

Iran je zavrnil odločitev Sodišča Evropske skupnosti, ki je pred dnevi ugodilo pritožbi iranske opozicijske skupine Mudžahidi iranskega ljudstva in razveljavilo odločitev Sveta Evropske unije za zamrznitev sredstev tega gibanja. Predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mohamad-Ali Hoseini je izjavil, da je odločitev pravno neopravičljiva in nesprejemljiva, saj ni v skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1373, ki odgovornost za boj proti terorizmu nalaga vladam. Mednarodne organizacije so gibanje Mudžahidi iranskega ljudstva razglasile za teroristično organizacijo. Se Iran selektivno uklanja volji Zahoda?

Nikakor pa se Zahodu ne uklanjajo uporniki v Iraku. Skupina oboroženih mož, oblečenih v vojaške uniforme, je v središču Bagdada ugrabila okrog 20 trgovcev. Savdski kralj Abdulah je ameriškemu podpredsedniku Dicku Cheneyju zagrozil, da bo Savdska Arabija v primeru umika Amerike iz Iraka, ki bi mu zagotovo sledil izbruh državljanske vojne, finančno podprla iraške sunite. Bela hiša je izjavo že demantirala s trditvijo, da to ni uradna savdska politika. Očitno Američani vladajo tudi v Savdovi Arabiji.

Ve pa se, kdo vlada v Izraelu. Tamkajšnje vrhovno sodišče danes ni obsodilo načrtovanih usmrtitev domnevnih palestinskih skrajnežev s strani izraelske vojske. O njihovi legalnosti bi bilo potrebno, po mnenju sodišča, odločati od primera do primera. Sodišče se je tako distanciralo od primera in prepustilo izraelski vojski, da sama odloča o zakonitosti usmrtitev. Ob tem je sodišče vojsko še pozvalo, naj se v takšnih primerih poskuša izogniti nedolžnim žrtvam. O tem, kako bo vojska rešila primer, ni treba preveč razmišljati. Strelski vod se že ogreva.

Vroče pa je verjetno tudi soprogi tajvanskega predsednika Chen Shui-biana, ki se bo jutri znašla pred sodiščem. Wu Shu-chen je obtožena korupcije in poneverbe dokumentov, s katerimi si je prisvojila državna sredstva v višini 450 tisoč ameriških dolarjev, grozi pa ji najmanj sedem let zapora. Obtožbe padajo tudi po samem predsedniku, ki pa vsa namigovanja zanika in se skriva za imuniteto predsedniške funkcije.

Mrzlično pa se z zavračanjem ukvarja tudi Bush. Ob svojem obisku v Pentagonu je odločno izjavil, da ga ne bo nihče silil v hitenje pri sprejemanju težke odločitve o spremembah strategije do Iraka. Dodal je še, da je slišal že nekaj zanimivih predlogov in nekaj takšnih, ki bi vodili v poraz. Slednje seveda zavrača. Najbolj je seveda proti odhodu iz Iraka, preden bi bilo delo tam končano. Ko se mu je mudilo napasti Irak, Bush ni toliko zavlačeval.

Ameriški demokrati pa so se znašli pred drugačnimi težavami. Potem ko je demokratskega senatorja Tima Johnsona iz Južne Dakote zadela kap, so se začela ugibanja, kaj bo z demokratsko večino v senatu. Demokrati so si po zmagi na novembrskih volitvah zagotovili le minimalno večino in če jim zmanjka en predstavnik, bodo republikanci ohranili večino. Bela hiša je Johnsonu sicer že zaželela hitro okrevanje, a vsem je jasno, česa si republikanska srenja res želi.

Vleče pa se odločanje o želji po samostojnosti Kosova. Odprta seja Varnostnega sveta Združenih narodov tako ni prinesla nikakršnega napredka. Posebni predstavnik generalnega sekretarja Združenih narodov za Kosovo Joachim Ruecker je na seji pozval k čim hitrejši rešitvi končnega statusa Kosova, ki je trenutno pod upravo Združenih narodov. Razprava ni prišla nikamor, saj so Srbi in kosovski Albannci ostali vsak na svojem bregu. Medtem ko se je ameriški predstavnik strinjal z Rueckerjem, je ruski veleposlanik kritiziral kosovske Albance. Káj drugega pa smo pričakovali od Rusov kot večnih zaveznikov Srbije.

Srbija, Črna gora ter Bosna in Hercegovina pa se bodo danes uradno priključile Partnerstvu za mir, programu, ki velja za pripravljalnico na vstop v zvezo NATO. Voditelji vseh treh držav bodo ob tej priložnosti na slovesnosti v Bruslju podpisali tudi okvirni sporazum za vstop v ta program zveze NATO, v katerem bo poslej sodelovalo 23 držav. Presenetljivo je predvsem sodelovanje Srbije, saj naj bi ji njeno nesodelovanje s Haaškim sodiščem zaprlo vrata v atlantsko zavezništvo.
Vrata pa je z izstopom iz Liberalne demokracije Slovenije zaprl Gregor Golobič. Golobič je profesionalno v politiko stopil leta 1988 kot član predsedstva republiškega komiteja ZSMS, najbolj pa je bil aktiven kot generalni sekretar Liberalne demokracije v času, ko jo je vodil Janez Drnovšek. Poskušali smo sicer dobiti Golobičevo izjavo o razlogih za njegov izstop, a se na številne klice ni odzval. Velika verjetnost pa je, da je izstopil zaradi nestrinjanja z novim vodstvom stranke in zaradi notranjih razprtij.

Pod novim županom Ljubljane Jankovičem pa se vse vse hitreje razpleta tudi zgodba z gradnjo prve ljubljanske džamije. Danes se je na sestanku srečal z muftijem v Sloveniji Nedžadom Grabusom, razpravljala pa sta o možnostih postavitve islamskega verskega objekta ob Parmovi ulici v Ljubljani. Po več letih prizadevanja islamske skupnosti v Sloveniji se zdi, da bo Ljubljana svojo džamijo dobila pred letom 2010.

ODPOVED: Off je v nestrpnem pričakovanju džamije spisal Seku.


Komentarji
komentiraj >>