Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 27. 12. ´06 ob 24.00; FOO FIGHTERS: Skin And Bones (RCA, 2006) (3119 bralcev)
Sreda, 27. 12. 2006
miha



Foo Fighters: Skin And Bones

Tokratni termin koncerta Radia Študent bodo izpolnili ameriški Foo Fighters s svojo prvo uradno živo izdajo z naslovom »Skin and Bones«, ki predstavlja četverico skozi nekoliko drugačen glasbeni pristop. V letošnjem novembru je torej luč sveta ugledala plošča, posneta na treh zaporednih nastopih v domačem Los Angelesu avgusta letos, kjer je zvezdniška zasedba predstavila stare in novejše hite v akustični različici. Kot se za takšno skupino in takšno izdajo spodobi, ta ponuja tudi nekaj povsem novih komadov. (v celoti!) ...
* Tokratni termin koncerta Radia Študent bodo izpolnili ameriški Foo Fighters s svojo prvo uradno živo izdajo z naslovom »Skin and Bones«, ki predstavlja četverico skozi nekoliko drugačen glasbeni pristop. V letošnjem novembru je torej luč sveta ugledala plošča, posneta na treh zaporednih nastopih v domačem Los Angelesu avgusta letos, kjer je zvezdniška zasedba predstavila stare in novejše hite v akustični različici. Kot se za takšno skupino in takšno izdajo spodobi, ta ponuja tudi nekaj povsem novih komadov.

Zasedba se je za to priložnost razširila na osem članov, ki se, v smislu rock banda, poslužujejo dokaj netipičnih glasbil. Najbolj zveneče ime med njimi je vsekakor bivši sodelavec Foo Fightersov, nekdanji pridruženi član Nirvane in nedvomna legenda zgodnje kalifornijske punk scene Georg Ruthenberg, bolj znan pod umetniškim imenom Pat Smear, ki je sprva drgnil strune pri skupini The Germs. Nemirni duh in glasbena zvedavost sta Smeara pregnala iz Foo Fighters, vendar je kot gost venomer dobrodošel v starem gnezdu. Kot dodatna imena na koncertu in plošči »Skin nad Bones« pa se pojavita tudi violinistka Petra Haden in klaviaturist Rami Jaffe.

Zanimiva akustična izvedba je v rahlem nasprotju z usmeritvijo Foo Fightersov na zadnjih dveh ploščah, ko je zvok postajal vse trši, čvrstejši in rockersko navdahnjen. Dave Grohl naj bi- tako zgodba- zaradi sodelovanja na tretji plošči zasedbe Queens of the Stone Age, ki ji je ravno s svojo prisotnostjo prinesel zavidljivo publiciteto in jo dvignil na raven rockerskih zvezdnikov, odločil tudi sam okrepiti zvočno sliko matičnega banda ter se približati trdo rockerski izraznosti.

»Skin and Bones« torej ponuja odlično izvedbo velikih hitov in tudi bolj skritih ter širši publiki skritih komadov v drugačni luči. Posnetki na plošči so produkcijsko obdelani do potankosti, zaradi česar izvedba izgubi kanček svoje izvirne pristnosti, ki jo je vselej moč doživeti le ob živi koncertni izkušnji. Trikratno razprodana prestižna dvorana Pantages Theater je tako prikazala široke možnosti Davea Grohla in njegovih fantov, ki so nekatere komade spremenili skoraj do neraspoznavnosti. Če pomeni akustična izvedba svojih lastnih komadov nekakšno zrelostno preizkušnjo neke skupine, potem Foo Fighters te potrditve sploh ne bi potrebovali, vendarle pa je tovrstna plošča dobra komercialna poteza za ohranitev aktualnosti tudi studijsko mirujočih zasedb.

Tako Foo Fighters slavijo deseto obletnico svojega delovanja, saj se je tedaj zasedba razširila v kvartet ter obenem dosegla svetovno prepoznavnost in popularnost. Dave Grohl je namreč material za prvo ploščo kot pravi multiinstrumentalist posnel povsem sam in začel novačiti glasbenike šele pred odhodom na turnejo. Kot nesporni vodja banda je že davno dokazal, da Foo Fighters niso reinkarnacija pokojne Nirvane in da uspeh ni prišel izključno zaradi medijske izpostavljenosti nekdanjega bobnarja ter zdajšnjega kitarista in frontmana. Morda je živa plošča »Skin and Bones« nekakšen mejnik v delovanju nadvse priljubljenih Foo Fighters, ki so si na lanski dvojni plošči »In Your Honour« že privoščili izlet v akustično baladne vode. Vse bo jasno ob ponovnem vstopu v studiu in naslednjem albumu te kalifornijske zasedbe.

pripravil Miha Colner


Komentarji
komentiraj >>