... Evropska unija ima nov načrt za manjšo odvisnost od ruske energije ...
... nove ugrabitve delavcev tujih naftnih korporacij so se zgodile v Nigeriji ...
... zaradi protestov opozicije v Bangladešu vlada povečuje pristojnosti vojske ...
... predstavniki delodajalcev se sestajajo z novo ministrico za delo, družino in socialne zadeve Marjeto Cotman ...
... ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič je odstopila ...
NAPOVEDNIK
Iran, država kjer prevladujejo versko obarvani zakoni, vseeno dovoljuje transseksualcem operacijo za spremembo spola. Tako se je iranski državljan Farhad poročil s privlačno žensko Mino, za katero pa je šele po poroki ugotovil, da je postala pripadnica nežnejšega spola šele po operaciji. To sicer Farhada vsaj na začetku ni zmotilo, je pa vložil tožbo za ločitev po tem, ko je njegova žena Mina na sodišče poslala pritožbo, v kateri je pisalo, da mu je zgolj do njenega denarja in nič več. Romanca je očitno hitro izpuhtela v zrak.
Sodišče bo tožbo Farhada najverjetneje potrdilo, saj ima kot moški več pravic. Je pa zanimivo, da gredo nekateri ljudje kljub temu, da stroga iranska politika pravi, da če si moški, potem pač moraš biti moški, vseeno izvesti operacijo za spremembo spola, pa čeprav bodo zaradi tega v družbi kot ženske imeli manj pravic. Seveda pa obstoj zakonov, ki transeksualcem dovoljujejo spremembo spola, še ne pomeni, da bodo ti sprejeti v družbi, saj bo sedaj javno znano dejstvo o Minini spremenitvi spola povzročilo odpor do nje, ker iranska družba ni pripravljena sprejemati transseksualcev.
Ampak to ni samo problam Irana oziroma muslimanskega sveta, kot bi si želeli nekateri zahodni mediji pokazati, saj tudi v tako imenovanem svobodnem svetu obstaja še marsikateri predsodek proti transeksualcem.
OFF Program
Evropska unija je dala na plano visoko leteče načrte za energetsko politiko, po katerih naj bi do leta 2020 kar 20 odstotkov energije unije prihajalo iz obnovljivih virov, kar bi po mnenju nekaterih povzročilo novo industrijsko revolucijo. Politika izkoriščanja obnovljivih virov je sicer manj škodljiva do narave kot tradicionalne metode pridobivanja energije ter je z njo lažje spoštovati Kyotski protokol, je pa zelo vprašljivo, če bo Evropa do leta 2020 zares sposobna pridelati 20 odstotkov energije iz obnovljivih virov. Vzrok za nove energijske projekte je bržkone odvisnost od ruskega plina in nafte in pa rusko izsiljevanje bivših sovjetskih republik, prek katerih se pretaka plin v Evropsko unijo. Če bi imela Evropska unija še naprej enako energetsko politiko, bi uvoz plina in nafte do leta 2030 poskočil iz 50 na 65 odstotkov.
Devet južnokorejskih delavcev na naftni ploščadi je bilo ugrabljenih v južnonigerijski pokrajini Bayelsa. Za ugrabitev še ni prevzela odgovornosti nobena skupina upornikov, je pa avtomobilska firma Daewoo, ki gradi naftovode na jugu Nigerije, najela posebno enoto za reševanje ugrabljenih delavcev. Ugrabitve zaposlenih v naftnih multikorporacijah so v Nigeriji sicer skoraj vsakodnevna stvar, še posebej v pokrajini Niger Delta. Razlog za ugrabitve je predvsem v tem, da neoliberalistične korporacije s pridom izkoriščajo naravna bogastva Nigerije, ljudje tam pa od tega nimajo kaj dosti.
Predsednik Peruja Alan Garcia se bo pritožil na odločitev mednarodnega sodišča za človeške pravice, ki od Peruja zahteva izplačilo odškodnin v višini 20 milijonov evrov sorodnikom leta 1992 ubitih komunističnih upornikov skupine Shining path, saj to naj ne bi bil pravi način kompenzacije za kršitev človekovih pravic. Uporniki so življenje izgubili v zaporu po tem, ko je takratni predsednik Alberto Fujimori ukinil kongres in skupaj z vojsko prevzel popolno kontrolo nad državo. Fujimori je leta 2000 zaradi korupcijskega škandala odšel v Čile, Peru pa se zavzema za njegovo ekstradicijo.
Vedno bolj uporni so v Bangladešu, kjer opozicija s protesti zahteva reformo volilne zakonodaje in preložitev za 22. januar napovedanih volitev. Zaradi strahu pred izgubo oblasti pa je vlada na ulice poslala več deset tisoč vojakov s povečanimi pristojnostmi, ker naj bi ti varovali javni red in mir pred 50.000 protestniki. V zadnjih dneh je bilo ranjenih več kot sto ljudi, na kar opozarjajo tudi organizacije za človekove pravice. Opozicija vladajoči Bangladeški nacionalni stranki očita, da hoče zmagati na volitvah z imenovanjem vladi naklonjenih volilnih uradnikov.
Demokratski senator Massachusettsa Edward Kennedy bo predlagal zakon, ki bi preprečil financiranje napotitve dodatnih vojaških enot v Irak, saj bi to vojno po njegovem mnenju le še eskaliralo. Kot vemo, bo predsednik Združenih držav Amerike Georg Bush zaradi katastrofalne situacije v Iraku predložil novo strategijo, ki bo med drugim vsebovala tudi povečanje števila ameriških vojakov v Iraku za 20.000. Demokrati imajo po decembrskih volitvah v kongresu večino, tako da ni nemogoče, da bi bil predlagani zakon Kennedya sprejet. Večina Američanov pa misli, da njihovi vojski v Iraku ne more uspeti, tudi če tja napotijo nove vojake.
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman je prvič sestala s predstavniki delodajalcev. Teme pogovora so bile iste kot včerajšnje s sindikati, se pravi: o nadaljevanju pogajanj o noveli zakona o delovnih razmerjih in pa o socialnem sporazumu. Kaj pričakujejo delodajalci od nove ministrice, nam bo povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev France Kokalj.
/////////////////////////////////////////////////////////
Skoraj tako, kot da bi poslušali vlado. Ta bo na udaru jutri, ko bo potekala seja odbora državnega zbora za obrambo. Razpravljali bodo o postopku izbora ponudnika vojaških vozil Patria. Na razpis se je poleg Patrie prijavila tudi Sistemska tehnika iz Raven na Koroškem, katere direktor Jože Studenčnik je izrazil dvome glede pravilnosti postopka izbora ponudnikov oklepnikov s strani Ministrstva za obrambo. Več o jutrišnji seji pa nam bo povedal predsednik odbora državnega zbora za obrambo in poslanec Liberalne demokracije Slovenije Tone Anderlič.
/////////////////////////////////////////////////////////
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič je predsedniku vlade Janezu Janši podala odstopno izjavo. Odstopila naj bi iz zdravstvenih razlogov, čeprav se ve, da se je Nova slovenija po tem, ko je bil odstavljen njen minister Janez Drobnič, zavzemala za še kakšen odstop ministra, ki ne opravlja dobro svojega dela in ni član Nove Slovenije. Eden izmed možnih naslednikov je državni svetnik in predsednik Kmetijsko-gospodarske zbornice Slovenije Peter Vrisk, ki je vpleten v afere znotraj kmetijsko gospodarske zbornice in nima ravno čistih rok.
ODPOVED: Off je pripravil Urh, sledi Nevro-moment TomažaZ o prostem vstopu italjanskega zunanjega ministra v Ljubljansko provinco.
Komentarji
komentiraj >>