Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(3681 bralcev)
Nedelja, 5. 1. 2003
Ana



Ljubljanski kinematografi bodo v sodelovanju z distributerji tudi letos pripravili izbor priljubljenih filmov zadnjega Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala (LIFFe). Krajši festival, poimenovan LIFFe po LIFFe-u, bo med 16. in 22. januarjem v kinu Vič. V tednu dni se bodo zvrstile projekcije osmih filmov manj znanih produkcij. To so Nomadi neba, Bowling za Columbine, Mož brez preteklosti, Atanarjuat - Hitri tekač, Sladkih šestnajst, Amen in osmi ter Nepovratno.
Osmerica sodi v tisto bero filmov s 13. ljubljanskega festivala, za katere so slovenski distributerji odkupili pravice do predvajanja na rednem sporedu kinematografov. Nekateri med njimi se že vrtijo, denimo Almodovarjev Govori z njo in britansko-irske Sestre Magdalenke Petra Mullana, dobitnice nagrade občinstva.
Nazaj v realnost, bi lahko vzkliknili po 14-dnevnem hedonizmu in predoziranosti vseh vrst in pojavnih oblik. Kulturna scena počasi spet leze tja, kjer ji je mesto. Začenši z našimi severnimi sosedi. Prestolnica avstrijske Štajerske - Gradec - se bo letos kitila z nazivom evropske kulturne prestolnice.

Da bi upravičili laskavi naziv, so v Gradcu zastavili velikopotezni program prireditev, mesto pa bo ob tej priložnosti bogatejše tudi za vrsto novih stavb. Tako so oktobra letos že odprli Mestno dvorano (Stadthalle), nekatere zgradbe pa bodo končane tekom leta. Prireditve na temo evropske kulturne prestolnice se bodo začele 9. januarja, ko bo mesto razgibalo več spektakularnih uličnih projektov, med njimi senčna igra s stolpom na Grajskem hribu (Schlossberg), tega dne pa bodo v Mestnem muzeju (Stadtmuseum) odprli tudi razstavo z naslovom Jože Plečnik in Ljubljana.
Poseben dogodek - "Graz Art Night" - za 10. januar pripravlja Francoz Laurent Fachard, ki bo na ta večer mesto in njegove kulturne spomenike preplavil s svetlobo. Švedski pisec kriminalk, Henning Mankell, je za Gradec 2003 napisal igro "Butterfly Blues", ki jo bodo premierno uprizorili 11. januarja. Mankell se v njej ukvarja s problemi temnopoltih priseljencev v Evropi. V predstavi nastopajo igralci mozambiškega Teatro Avenida in igralci graškega gledališča (Schauspielhaus). Tega dne bodo odprli tudi razstavo "Latent Utopias", ki sta jo zasnovala kuratorja Zaha Hadid in Patrik Schumacher. Razstava bo obenem predstavljala zaključek Štajerske jeseni 2002.
Med razstavami, ki jih bodo odprli v prvih dneh januarja, je tudi postavitev, naslovljena "M_ARS. Art and War" v Novi galeriji (Neue Galerie), ki bo raziskovala, kako kultura, umetnost in mediji obravnavajo vojaške pojave v družbi. Postavitev bo vključevala dela Chrisa Cunninghama, Jenny Holzer, Martina Kippenbergerja, Paula McCarthyja/Mika Kellyja, Brucea Naumana, Andyja Warhola in drugih. Ljubitelje plesa bo razveselil obisk ikone plesnega gledališča Sashe Waltz, ki bo tokrat prvič v svoji karieri obiskala Avstrijo. V predstavi "Insideout" se bo osredotočila na spremembe življenjskega stila, statusnih simbolov in vrednot. Sicer pa je "Insideout" koncipiran kot razstava, koncert in plesni performans obenem.
Na južni del zemeljske poloble pa se seli slovenska dramatika. Na 10. mednarodnem gledališkem festivalu Teatro a Mil, ki se je v petek začel v čilski prestolnici Santiagu in bo trajal do 2. februarja, bodo premierno predstavili čilsko različico slovenske drame 'M te ubu avtorja Zorana Hočevarja. Predstavo v režiji Marca Monsalveja in izvedbi gledališke skupine La Machina so organizatorji uvrstili v program posebnih povabljencev na festival. Zoran Hočevar je leta 2001 za dramo 'M te ubu na Tednu slovenske drame v Kranju prejel Grumovo nagrado, lani pa so dramo v režiji Matjaža Latina uprizorili v Primorskem dramskem gledališču v Novi Gorici. To gledališče je tudi edino iz Slovenije, ki je že gostovalo na festivalu Teatro a Mil. Leta 2001 je na njem uspešno predstavilo Plešasto pevko Eugena Ionesca v režiji Vita Tauferja.

Zadnji poziv za prijave na letošnji mednarodni festival mladih neuveljavljenih ustvarjalcev Break 2.2 (v prejšnjih edicijah Break 21)! Ustvarjalci z različnih področij umetnosti, ki se kanite izražati na temo 'nevidna grožnja' si lahko sodelovanje na festivalu zagotovite do 15. januarja 2003. Vse o pogojih za sodelovanje in on-line obrazec še vedno najdete na spletni strani festivala www. break-festival.org, če ste bolj vešči materije, prijavo pošljite na Zavod K6/4, Festival Break 2.2, Kersnikova 6, Ljubljana.

Za tiste, ki ste zamudili novembrski LiFFe ali pa bi že videne filmske mojstrovine videli še enkrat, bodo Ljubljanski kinematografi v sodelovanju z distributerji tudi letos pripravili izbor priljubljenih filmov. Mini festival, poimenovan LIFFe po LIFFe-u, se bo dogajal med 16. in 22. januarjem v kinu Vič. Na izbiro bodo projekcije osmih filmov manj znanih produkcij. To so Nomadi neba, Bowling za Columbine, Mož brez preteklosti, Atanarjuat - Hitri tekač, Sladkih šestnajst, Amen in osmi ter Nepovratno.

Sledilcem tehnokulture bo Maja Sunčič na jutrišnjem predavanju ob 19. uri v Kiberpipi razlagala o podobi, konceptu in konstrukciji Rejverja. Sunčičeva bo izhajala iz ugotovitve, da so mediji ustvarili tržno, šokantno in privlačno podobo rejverja. Spraševala se bo, ali takšen rejver sploh obstaja? Kaj je rejver? Kakšno je njegovo vsakdanje življenje, koliko denarja porabi in kako izgleda? Da boste odstrli predavateljičine dileme, rejverji na plan in v Kiberpipo.

Danes ob osmih zvečer ste vabljeni v Galerijo Kapelica, kjer vam bo guru teorije sodobnih vizualnih umetnosti Aljoša Kolenc ponudil najnovejše predavanje v sklopu fenomenologije uživanja.

Prve letošnje kulturne novice sem iz pičlega menija postrgala Ana.


Komentarji
komentiraj >>