Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
anti-moderno valentinovo off program (4100 bralcev)
Sreda, 14. 2. 2007
Urh



anti-potrošniško valntinovo off
... napetost se stopnjuje v Libanonu ob drugi obletnici eksekusije tedanjega premiera Haririja...

... Dick Cheney ne bo pričal v aferi Libby ...

... ekvadorski kongres je podprl referendum, na katerem se bodo državljani odločali o novi ustavi ...

... parlamentarna komisija za človekove pravice o Vebru, članu Socialnih demokratov in županu Kočevja, ki je pozival k postavitvi barikad ...

NAPOVEDNIK

Kot vsako leto si na dan današnji prodajalci manejo roke, ker je pač na vrsti še eden od običajev, ki je zašel daleč od svojega izvornega bistva, tako da je od njega preostalo zgolj pocukrano nošenje raznih bedarij v obliki srčkov in druge podobne navlake. Govorimo seveda o valentinovem. V Sloveniji se je ta praznik začel izvajati v sedanji obliki ob koncu osemdesetih in začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja.

Poglejmo pa, od kod Valentinovo pravzaprav izvira. Začetki sežejo v dobo antičnega Rima, ko so ljudje častili boga Lumperka, ki je zaščitnik ovac pred volkom. Ko se je čez Evropo razširilo krščanstvo, se je praznik preimenoval v svetega Valentina. Ta naj bi sprva poročal mlade pare v nasprotju z voljo rimskega cesarja, zaradi česar je tudi izgubil življenje. Šele v osemnajstem stoletju so si zaljubljenci med sabo začeli pošiljati voščilnice, kar se sicer počne - večinoma po mobilnih telefonih - še danes. Da pa sodbni potrošniški ringlšpil okoli valentinovega zgolj odraža vulgarna kapitalistična nagnjenja družbe, ni treba prav posebej razlagati.

Imamo pa letos še en nov fenomen. Društva za zaščito in pravice živali pravijo, da meso povzroča impotenco, in za to misel so izkoristili ravno Valentinovo. A če vzamemo prvoten pomen valentinovega iz antičnega Rima, kjer so častili Lumperka, ki je varoval ovce pred volkom, potem si mnenje ustvarite sami.

OFF PROGRAM

Napetost se stopnjuje v Libanonu, kjer obeležujejo drugo obletnico uboja premierja Rafika Haririja. Na tisoče privržencev vlade se je zbralo na glavnem trgu v središču Bejruta, medtem ko so zgradili ograje, ki od privržencev Haririja ločujejo opozicijske aktiviste, za varnost pa poleg policije skrbi tudi vojska. Pristaši trenutne oblasti Fouada Siniore za eksekucijo Haririja krivijo Sirijo in pa njej naklonjeno Libanonsko stranka Hezbolah, ki je več moči pridobila po lanski izraelski invaziji na jugu Libanona, kjer je Hezbolah iz spopadov izšel kot moralni zmagovalec. Prejšnji teden so Združeni narodi sprejeli sporazum, po katerem naj bi ustanovili sodišče, kjer bi potekal sodni proces proti osumljencem uboja Haririja – ti so zaenkrat še neznani. Ta sporazum mora ratificirati še Libanonski parlament, kar pa se ne bo nujno zgodilo.

Sodni proces poteka proti nekdanjemu šefu kabineta podpredsednika Združenih držav Amerike Lewisu Libbyu, ki ga bremenijo diskreditacije veleposlanika Jospeha Wilsona s tem, ko naj bi kolumnistu Robertu Novaku izdal, da je Wilsonova žena Valerie Plame tajna agentka. Novak je nato v kolumni napisal, da naj bi Wilsona na pot v Niger poslala kar žena. To se je zgodilo teden po tem, ko je Wilson ugotovil, da ni dokazov, ki bi bremenili Irak kupovanja uranove rude v Nigru, s katero bi izdelal orožje za množično uničevanje, kar je bil eden izmed glavnih argumentov Bele hiše za napad za Irak. Diskreditacijo prek kolumnista Novaka naj bi Libby naredil kar po naročilu podpredsednika Dicka Cheneya, ki pa pred sodiščem ne bo pričal, saj tožilec Fitzgerald verjame, da je bila ena od glavnih nalog Libbya odgovoriti na domnevno nepoštene kritike Wilsona, pa čeprav vemo, da Irak ni imel orožja za množično uničevanje.

Deželni glavar koroške Joerg Haider je zagrozil s predčasnimi deželnozborskimi volitvami, potem ko je državno tožilstvo v Celovcu sporočilo, da je proti Haiderju in njegovemu namestniku Gerhardu Doeflerju uvedlo preiskave zaradi suma zlorabe položaja pri vprašanju dvojezičnih tabel. Haider trdi, da je proces montiran, z njim pa naj bi mu tožilstvo onemogočilo kandidaturo na naslednjih volitvah. V primeru, da sodišče Haiderja spozna za krivega, tega radikalnega desičarja čaka najmanj šest mesev zapora. Več nam bo povedal poslovodja koroškega tednika za slovence Janko Kulmeš.

///////////////////////////////////////////////////////

Začela se je ustanovna seja srbske skupščine, kjer bodo takoj po potrditvi mandata dvesto petdestim poslancem razpravljali o novem vladnem predlogu Resolucije za Kosovo. Nova vlada sicer še ni konstituirana, je pa stališče nastalo pod poveljem prejšnje vlade Vojislava Koštunice. Predlog resolucije predpostavlja, da je odposlanec Martti Ahtisaari neupravičeno in v nasprotju s srbsko ustavo in mednarodnim pravom podal Kosovu atribute suverene države. Resolucija zaenkrat še ne opredljuje odnosa Beograda do tistih držav, ki bi enostransko priznale neodvisnost Kosova, saj srbski diplomati čakajo, kako se bo na predlagano srbsko resolucijo odzval Ahtisari na dunajskem srečanju 21. februarja. Povejmo še, da je zaradi sobotnih protestov, kjer so demonstranti zahtevali neodvisnost Kosova in sta dva v nemirih izgubila življenje, odstopil načelnik mednarodne policije v tej nemirni pokrajini Stephen Curtis.

Nemir se stopnjuje v Alžiriji, kjer je v bombnem napadu na severovzhodu izgubilo življenje šest pripadnikov varnostih sil. Odgovorna za napad naj bi bila leta 1998 ustanovljena skupina Islamic Maghreb, ki ji očitajo povezanost z Al Qaido, vendar do uradne potrditve še ni prišlo. To je bil sicer prvi napad na policijo, je pa prejšni mesec med spopadi med alžirsko vojsko in uporniki izgubilo življenje 15 ljudi. Prejšnje leto avgusta je alžirska vlada vsem upornikom, ki bi se predali, ponudilo amnestijo, a se jih je javilo samo tristo.

Ekvadorski kongres potrdil referendum, na katerem se bodo državljani te južnoameriške države odločali o novi ustavi. Med drugim se bo na referndumu odločalo, če bo ustanovljen nacionalen zbor, ki bo predlagal reforme. Kot vemo, je bil januarja v Ekvadorju izvoljen levičarski predsednik Rafarel Correa, s čimer se nadaljuje premik na levo v Južni Ameriki. Correa prav tako meni, da je potrebno zmanjšati vpliv tradicionalnih strank.

V Bruslju poteka otvoritev Slovenskega turističnega urada, katerega sedež se nahaja v Slovenski hiši, ki vse bolj postaja osrednja promocijska točka Slovenije v Evropski prestolnici. Več o namenu urada nam povedal direktor turističnega urada Slovenije V Bruslju Rok Klančnik.

///////////////////////////////////////////////////////

Za konec skočimo v Slovenijo. Parlamentarna komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti se bo na zahtevo Slovenske demokratske stranke sestala, da bo obravnavala obnašanje župana Kočevja in poslanca Socialnih demokratov Janka Vebra. Temu največja slovenska stranka očita, da je po lokalnem radiu pozival prebivalce Kočevja, naj preventivno postavijo barikade, če bi vlada slučajno tam hotela nastaniti Strojanove. Kaj pa si o očitkih Slovenske demokratske stranke misli vodja poslanske skupine socialnih demokratov Miran Potrč?

///////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: Off je pripravil Urh, sledi Nevro-moment TomažaZ o zavlačevnju občine Grosuplje glede izvolitve romskega svetnika.




Komentarji
komentiraj >>