Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
kurenti in krzno off program (4018 bralcev)
Torek, 20. 2. 2007
Urh



Zaljudi.org in kurenti s krznom
... formulirana opozicija v Kirgizistanu zahteva odstop predsednika...

... V Somaliji je prišlo do najhujših spopadov med vlado in uporniki po tem, ko je vlada ponovno prevzela oblast ...

... Osvobodilna vojska Kosova je napadla vozila misije Združenih narodov ...

... Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je imel zadnjo tiskovno konferenco ...

... popoldne bo v Socialnem centru tovarne Rog predstavitev 226. številke Časopisa za kritiko znanosti ...

OFF NAPOVEDNIK

Norčavi pust se končuje s tradicionalnim pokopom, ki se bo zgodil na Ptuju in v Cerknici. Sicer pa je v Cerknem poleg pokopa redna praksa tudi branje obsodbe pustu, čemur sledi usmrtitev z drvarskim batom, kot je bila včasih navada, da je cesarsko kraljeva sodnija v času pusta že v nedeljo vse slabo obsodila. Kar so takrat pojmovali kot slabo, se verjetno ne ujema več z današnjimi družbenimi vzorci, je pa značilno, da v sodobnosti razne tradicionalne prireditve spremljajo skupine, ki na takšnih dogodkih nasprotujejo običajnosti, ki spremlja ljudsko izročilo. Tokrat so se oglasili iz organizacije LjudjeZa.

Te predlagajo, da mora pust poleg zime odgnati tudi krzno, saj naj bi bilo nošenje tega moralno nedopustno. Seveda pa je zaščitni znak kurenta, ki je tudi najbolj prepoznavna figura pusta, ravno krzno. Zato organizacija LjudjeZa predlaga, da se mora tradicionalne metode nadomestiti z drugimi etično sprejemljivimi načeli, ki bodo po njihovem mnenju čez čas postala tradicija sama po sebi. Poslušajmo predstavnico LjudjeZa.Org Branko Vičar.

//////////////////////////////////////////////////////////

OFF PROGRAM

Več visokih politikov v Kirgizistanu poleg napovedi ustanovitve novega opozicijskrga gibanja zahteva tudi odstop predsednika Kurmanbeka Bakijeva. Temu očitajo zlorabo oblasti, kar se po njihovem mnenju tiče predvsem izkoriščanja najdonosnejših področij gospodarstva v lastne namene. V napovedanem opozicijskem gibanju Združena fronta za prihodnost Kirgizistana bo tudi nekdanji premier Feliks Kulov, ki ga po sprejetju amandmajev k ustavi decembra lani Bakijev ni postavil za premierja. Sprejeti amandmaji so namreč predsedniku ponovno povrnili pristojnost, da imenuje vlado.

Vlada v Somaliji se ob podpori etiopske vojske srečuje z največjim pritiskom s strani islamskih upornikov, odkar so ti bili pregnani iz prestolnice Mogadiš in so s tem tudi izgubili nadzor nad jugom države. Potem ko je na različnih delih prestolnice odjeknilo več močnih bomb, je somalijska vojska s pomočjo etiopske uporabila težko artilerijo. V spopadih, ki so trajali celo noč, je življenje izgubilo najmanj deset civilistov. Medtem je vlada formirala tako imenovano posebno enoto, ki naj bi lovila upornike zato, da ne bi prišlo do novih gverilskih spopadov. Afriška unija zaenkrat še vedno ni
poslala svojih enot v Somalijo.

Levičarski mehiški kongresnik Horacio Garza je bil resno ranjen po napadu na njegov avto blizu meje z Združenimi državami Amerike v mestu Nuevo Laredo, ki je znano po nasilju med kriminalnimi združbami. Garza je sicer znan kot borec proti organiziranemu kriminalu, tako da prihaja njegov napadalec verjetno iz vrst kartelov. Do sedaj je po Mehiki razporejenih okoli 20.000 vojakov in federalnih vojakov, ki se borijo proti organiziranemu kriminalu, saj so lani karteli ubili 2000 ljudi. Poleg kartelov, ki jih federalna desničarska vlada v Mehiki ne zna ustaviti, pa se zaradi socialnega nezadovoljstva po državi množijo tudi protesti in vstaje.

Osvobodilna vojska Kosova je napadla konvoj vozil misije Združenih narodov in je pri tem poškodovala tri vozila. Napad je bil maščevanje za nedavni poseg policije mednarodnih enot med protestnim shodom v Prištini, kjer so protestniki zahtevali samostojnost Kosova. Zaradi neprimernega posredovanja policije mednarodnih enot sta dva protestnika izgubila življenje. Premier Kosova Agim Ceku je napad obsodil. Je pa to neprijetna novica za slovenskega notranjega ministra Karla Erjavca, ki se zelo hvali z odhodom slovenskih vojakov na Kosovo.

Pripadniki sil zveze NATA so v zgodnjih jutranjih urah s silami EUFORja vdrli in prečesali stanovanji sina in hčerke zloglasnega haaškega begunca Radovana Karadžića. Prepričani so namreč, da sta Sašo in Sonja Karadžič vpletena v podporno mrežo, ki pomaga njunemu očetu, da se uspešno skriva že 11 let. Mednarodne sile so se stvari lotile resno, saj je to že druga akcija v desetih dnevih, v prvi pa so iskali informacije na domu Radomira Kojiča, za katerega prav tako sumijo, da je vpleten v skrivanje Karadžića. V preteklih letih je bilo izvedenih že kar nekaj akcij, vse pa so se končale klaverno in v sramoto NATA. Kot recimo aprila 2004, ko so misleč, da se v cerkvi v Palah v bližini Sarajeva, nahaja Karadžič, resno ranili duhovnika in njegovega sina.

Glavni iranski jederski pogajalec Ali Laridžani se bo na Dunaju sešel z generalnim direktorjem Mednarodne agencije za jedersko energijo Mohamedom El Baradejem. Jutri se namreč izteče rok, ki ga je Varnostni svet Združenih narodov postavil Teheranu za zaustavitev bogatenja urana. Med tem, ko se bo Laridžani pogajal o iranskem bojda miroljubnem jederskem programu, nekateri viri trdijo, da znajo Združene države Amerike že letos napasti Iran. V Omanskem zalivu se je namreč letalonosilki USS John Stennis pridružila še USS Dwight Eisenhower.

Naslednje vrhunsko srečanje med Združenimi državami in Evropsko unijo naj bi se zgodilo aprila. Na srečanju bo naverjetnje ena izmed glavnih tem določitev datuma za vzpostavitev čezatlantskega trgovinskega območja. Razprave bodo gradile na pobudi nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v začetku januarja predlagala oživitev ameriško-evropskega gospodarskega partnerstva. Največji svetovni gospodarstvi naj bi si prizadevali za uskladitev standardov, katerim morajo ustrezati izdelki, da vstopijo na trg, saj te razlike precej otežujejo medsebojno trgovanje. Veleposlanik Amerike za Evropsko unijo meni, da bi bilo za boljše sodelovanje na trgu najprej potrebno vzpostaviti mehanizme za sodelovanje med Evropskim parlamentom in ameriškim kongresom.

Varuh za človekove pravice Matjaž Hanžek, ki je pogumno opozarjal na vse probleme v zvezi z človekovimi pravicami, zaradi česar gre v nos nekaterim politikom, je imel zadnjo tiskovno konferenco pred predajo funkcije psihiatrinji Zdenki Čebašek Travnik. Najprej poslušajmo, kako gleda Hanžek na sodelovanje z novinarji v času svojega mandata?

//////////////////////////////////////////////////////////

Kako pa ocenjuje delo urada za človekove pravice?

//////////////////////////////////////////////////////////

Kakšna pa je bila po mnenju Hanžka razlika med prejšnjo in sedanjo oblastjo, kar se tiče zagotavljanja človekovih pravic?

//////////////////////////////////////////////////////////

Ob štirih popoldne bo v Socialnem centru tovarne Rog potekala predstavitev 226. številke Časopisa za kritiko znanosti. Številka bo sestavljena iz dveh tematskih sklopov, in sicer bo prvi posvečen migracijam, drugi pa alternativnim medijem. Prvi sklop je uredila Jelka Zorn, več o tem pa nam bo povedala sama.

//////////////////////////////////////////////////////////

O drugem sklopu nam bo več povedala Mojca Pajnik, ki ga je tudi uredila.

//////////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: OFF sta pripravila Urh in Tanja, prisluhnite pa še komentarju 'Kaj si srbi res mislijo o Kosovu', ki ga je pripravila Jovana Mihajlović.


Komentarji
komentiraj >>